Diamanty jsou věčné, říká okřídlená fráze filmového plátna. Jenže na svět se dostala nová látka, která má jasnou charakteristiku. Nový materiál je totiž pevnější, než diamanty. Ve snaze najít rychlejší způsob laboratorní přípravy diamantů, narazili vědci z North Carolina State University na nový materiál, který je ještě silnější. Má označení „Q-uhlík". Je ale také více magnetický a vydává záření. Podle aktuálních zpráv pracují výzkumníci na pochopení vlastností materiálu, ale doufají, že jednoho dne bude Q-uhlík použit při výrobě elektronických displejů a zařízení a pomůže pochopit principy magnetismu na jiných planetách sluneční soustavy.
Obecně řečeno – vyrobit diamanty je velmi těžké. Simulovat „uměle“ podmínky vytvoření jednoho z nejtvrdších nerostů na Zemi, sice není dnes v laboratoři žádný problém, jde ovšem o velmi drahou výrobu, která navíc trvá několik dní až týdnů. Jenže nyní, po desetiletích testování a výzkumů, našel tým z North Carolina State University, zdá se, způsob, jak diamanty, vyrobit. A co víc, vědci také objevili novou „fázi uhlíku“, kterou nazvali dvojitý Q-uhlík. A tento materiál je tvrdší než diamant, je magnetický a vydává jemné záření.
Okamžik, který pomohl vědeckému týmu North Carolina State Univerzity objevit nový fenomén, spočíval v úpravách tlaků a teplot, při kterých vzniká „umělý“ diamant. Prudší ochlazení matriálu při testech naopak vytvořilo „hustší“ produkt, který se ukázal být tvrdší než diamant. A využití by mohl nový dvojitý Q-uhlík najít i v elektronických aplikacích. A to díky uspořádání atomů, které dovolují emitovat malé množství světla.
Klíčovým nástrojem, který pomáhá látku vytvořit, je laser. I proto vědci říkají, že proces takové výroby diamantů je levnější. Kromě toho, díky laserům mohou „umělé“ diamanty vzniknout během několika nanosekund. „Karát diamantu jsme schopni udělat asi za 15 minut," uvedl Jagdish Narayan, vedoucí projektu z North Carolina State Univerzity. Vyrobené diamanty jsou malé, největší z nich dosahuje velikosti zhruba 70 mikronů šířky. Malé diamanty jsou užitečné v různých oblastech, včetně elektroniky, medicíny a broušení. Velká očekávání nejen odborné veřejnosti ovšem počítají s jiným využitím Q-uhlíku: totiž vysvětlení fungování magnetických polí u jiných planet.
Zdroj: Daily reckoning