Letošní rok je na nejlepší cestě k tomu, stát se tím rekordním na poli fúzí a akvizic. Tento trend však není nijak zvláště patrný na evropském trhu, který rostl v porovnání s tím severoamerickým nebo asijským o méně než polovinu, konkrétně o 18 procent. V Severní Americe to bylo 41 a v Asii dokonce 59 procent. Evropský podíl na celosvětových fúzích a akvizicích bude navzdory rekordy lámajícímu roku na nejnižší úrovni za posledních 17 let.
V letošním roce doposud za evropské akviziční cíle zájemci souhlasili utratit 763,3 miliardy dolarů, což odpovídá pouhým 22 procentům z celkového letošního celosvětového objemu transakcí 3,49 bilionu dolarů. Oproti 41 procentům z posledního rekordního transakčního roku 2007 se tak jedná pro Evropu o výrazný pokles. Americké společnosti byly letos naopak předmětem transakcí v objemu 2 biliony dolarů.
Evropské společnosti se ovšem musely potýkat s pomalejším ekonomickým oživením a přísnější regulací některých odvětví jako jsou telekomunikace. Právě v tomto sektoru například Evropská Komise zablokovala transakci mezi dvěma dánskými telefonními operátory. Evropský transakční problém částečně pramení i z toho, že starý kontinent je relativně slabý v sektoru, který zaznamenává největší růst, a tím jsou technologie. Největší technologickou dohodou v Evropě byla letos nabídka Blizzard na koupi King Digital Entertainment za 5,9 miliardy dolarů. Navíc ve Spojených státech přispěla k rychlému jednání firem chuť vše dotáhnout před plánovaným zvyšováním sazeb. Evropě k vylepšení skóre nepomohla ani obří nabídka ve výši více než 100 miliardy dolarů, kterou předložil AB InBev za londýnský SAB Miller nebo největší ropná transakce posledního desetiletí mezi Royal Dutch a .
Procentní podíl Evropy na celkovém objemu světových transakcí M&A v dolarech v letošním roce do 4.12.

Z hlediska objemu trhu M&A letos vévodily takzvané necyklické spotřební transakce, mezi které se řadí potraviny a nápoje nebo farmaceutický sektor. Severoamerické transakce obřích rozměrů firem jako , Kraft Foods nebo jednoznačně dominovaly trhu a jednalo se o zdaleka největší transakce, které představovaly asi dvě třetiny utracených peněz za M&A za celý rok. Svou roli sehrála i kreativita s ohledem na strukturu transakce. Například největší letošní spojení Pfizeru s Allerganem za 160 miliard dolarů bylo nastaveno tak, že vlastně daleko menší irská technicky vzato kupovala , což farmaceutickému gigantovi usnadnilo přesun ústředí do daňově přátelštějšího Irska.
Podíl letošních výdajů na fúze a akvizice z pohledu odvětví

Ačkoliv z pohledu hodnoty transakcí Evropa na Severní Ameriku rozhodně neměla, s ohledem na počet letošních prozatím ohlušených transakcí zaznamenal starý kontinent se 6000 meziročně dvanáctiprocentní nárůst. Spojené státy, které si s 8740 připsaly zdaleka největší počet koupených společností, rostly o 5 procent. Evropský trh fúzi a akvizic si tak i nadále zachovává jistou robustnost a nic nenaznačuje, že by se tento trend měl v příštím roce změnit.
Zdroj: BBG