Ruský rubl se (opět) dostal pod silný tlak, ztrácí půdu pod nohama a mílovými kroky se blíží k úrovni 70 rublů za jeden americký dolar. Ještě v létě, konkrétně v polovině května, byl přitom kurz 49,2 USDRUB. Jen za posledních třicet dní ruská měna na páru s dolarem odepsala 7 procent a kurz je nebezpečně blízko úrovni z přelomu roku, kdy Rusko postihla měnová krize.
Jako už mnohokrát se potvrzuje, jak silně je rubl závislý na vývoji cen ropy (Brent). Cena černého zlata aktuálně kreslí své novodobé dno a zasedání OPEC minulý pátek impuls pro růst ceny rozhodně nepřineslo. Země sdružené v ropném kartelu, dle očekávání, nepřišly s dohodou limitující produkci a spekulace o novém limitu těžby (31,5 mil. tun/den) byly vzápětí dementovány. Jediným oficiálním závěrem z jednání tak zůstalo konstatování, že OPEC zveřejní nové produkční kvóty až na příštím zasedání, kdy již bude známá dodatečná produkce Iránu (po zrušení sankcí). Ropa v pátek výrazně ztrácela a dnes v tomto pohybu pokračuje, aktuálně Brent odepisuje přes 2,5 procenta na cenu 41,9 USD/barel.
A ropa by měla zůstat levná i v následujících měsících. Země z OPEC i mimo kartel nemají chuť omezovat těžbu a riskovat tak ztrátu tržního podílu. Američtí těžaři z břidlic jsou schopní velmi pružně reagovat na případný nedostatek černého zlata na trhu a po Novém roce vstoupí do hry iránská produkce, která patří k jedněm z nejefektivnějších, tudíž bude profitabilní bez ohledu na aktuální cenu na trhu.
Pro ruskou měnu jsou všechny výše uvedené skutečnosti extrémně nepříjemné. Jakožto komoditní měna je rubl ve vleku cen ropy a její případné další zlevnění by mohlo rublu přivodit opětovný kolaps. Ruské vládní zdroje sice opakovaně ujišťují, že ruské hospodářství si již na prostředí nízkých cen ropy zvyklo, avšak vývoj na rublu tomu neodpovídá. Obecně platí zjednodušená rovnice: levná ropa = slabý rubl. Jak ukazuje graf za poslední rok, kam se pohne ropa (červená), tam se velmi rychle podívá také rubl.
Slabá měna navíc posiluje v Rusku inflační tlaky a komplikuje proces měnového uvolnění. Ruská centrální banka již dvakrát po sobě nečekaně sazby nesnížila, protože jí to inflace neumožnila, resp. desinflační proces byl příliš pomalý (další zasedání Bank Rossii bude na konci týdne). S pátečním rozhodnutím OPEC produkci neomezovat se tak pro rubl otevřel nový horizont, ve kterém bude ropa velmi pravděpodobně i nadále levná. To má přímé negativní implikace pro rozpočtové příjmy Kremlu, inflaci, měnový kurz a vývoj celé ekonomiky.
Jestliže jsme si loni v prosinci mysleli, že kurz 70 USDRUB patří do kategorie „politování hodných nedopatření, ke kterým dochází maximálně jednou za deset let“, tak nad letošním vývojem by kroutil hlavou i docent Chocholoušek. Rubl v tomto roce již potřetí sahá po „metě“ 70 rublů za dolar a OPEC mu k tomu dává velmi dobrý důvod.