Na podzim 2011 proběhla na okraji plenárního zasedání v newyorském sídle OSN utajená schůzka za účasti nejvyšších představitelů vlád a tajných služeb Spojených států, Ruska, Saudské Arábie, Německa a Číny. Světová ekonomika vyčerpaná finanční a dluhovou krizí potřebovala v té době nutně získat dlouhodobý růstový impuls, který po vyčerpání všech dosud standardně používaných nástrojů musel být nutně neortodoxní. Po dlouhém jednání dospěli účastníci schůzky ke shodě: ekonomiku může postavit na nohy masivní příliv mladých lidí z Blízkého východu do Evropy. Jakmile rozhodnutí padlo, tajné služby začaly usilovně pracovat na jeho realizaci.
Laskavý čtenář se může ptát, jak je možné, že informace o utajené schůzce přece jen prosákly na veřejnost. Tak jako v mnoha jiných případech, i zde hlavní roli sehrála náhoda. Do odlehlých prostor paláce OSN, kde se schůzka konala, omylem zabloudil člen delegace jedné malé středoevropské země. Vzrušená diskuse za dveřmi kanceláře v opuštěném traktu budovy ho přiměla přiložit nejprve oko a pak i ucho ke klíčové dívce. Díky tomu získali vrcholní čeští představitelé přístup k informacím, o nichž světová veřejnost dodnes nemá ani potuchy.
Tak nějak by mohlo vypadat vysvětlení toho, jak je možné, že někteří příslušníci domácí politické elity se opakovaně dopouštějí na adresu probíhající migrační vlny výroků, nad nimiž nezasvěceným zůstává rozum stát. Připustíme-li totiž, že k popsanému nebo podobnému „spiknutí mocných“ skutečně mohlo dojít, komplexní a heterogenní vývoj se náhle začne zdát logickým a všechno začne zapadat, jak se říká, „do figury“. Nad rámec deklarovaných humanitárních a možných ekonomických přínosů slibuje totiž masivní příliv imigrantů do Evropy dodat každému ze „spiklenců“ ještě speciální dlouhodobou dividendu.
Američané věří, že záplava uprchlíků dočasně oslabí evropskou konkurenceschopnost. Rusové doufají, že neshody ohledně distribuce migrantů politicky rozloží EU. Saudové podporují vyčištění Blízkého východu od nesunitských živlů, Němci potřebují omladit svoji pracovní sílu a Číňané oslabit národní uvědomění Evropanů...
Tvrdíte, že žádné podobné spiknutí nikdy neexistovalo? Že jsem si to všechno vycucal z prstu? Možná ano. Ale co český volič, jak ten asi zareaguje na burcující hlasy politických celebrit, šířících strach z obrazovky a řečnických tribun? Že nás vláda uklidňuje? Kolik lidí věří vládám poté, co mnozí nabyli přesvědčení, že Kennedyho ve skutečnosti nezabil Oswald, svět čas od času navštěvují mimozemšťané a Appolo 11 nikdy nepřistálo na Měsíci?
Martin Kupka
Pozice: hlavní ekonom ČSOB
Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.
Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.