Na začátku posledního lednového týdne zveřejnil ruský statistický úřad sadu makročísel za prosinec loňského roku. Publikována byla data o průmyslové produkci, reálných mzdách, HDP, výrobní inflaci, maloobchodu, investicích a míře nezaměstnanosti. Většina statistik poukazuje na zhoršení ekonomických podmínek ke konci roku a vysokou pravděpodobnost prodloužení recese. Prosincová data navíc v sobě nezahrnují drastické oslabení rublu, ke kterému došlo až po Novém roce.
Průmyslová produkce
Výkon sekundárního sektoru v prosinci meziročně odepsal 4,5 %, tedy více než trhem očekáváných -4,2 % (agentura BBG) a prohloubil listopadový 3,5procentní pokles. Prosinec tak přináší jedny z nejhorších výsledků loňského roku a dává zapomenout na mírnou stabilizaci započatou v září. Detaily odhalují, že k y/y zhoršení došlo v důležitém zpracovatelském segmentu (-6,3 % y/y), který navíc v prosinci zrychlil svůj pád. Výrazné zhoršení (-2,8 p.b. m/m) registruje také výroba energií, těžba stagnovala. Navzdory výraznému poklesu cen ropy se objem vytěžené černého zlata zvýšil y/y o 2,2 % (m/m +4,0 %). Rusko se tak snaží alespoň částečně kompenzovat klesající ropné příjmy vyšší produkcí (která však přispívá ke globálnímu přebytku a zpětně stlačuje ceny dolů). Detaily ze zpracovatelského segmentu odhalují výrazný propad poptávky po automobilech a rovněž pokles produkce stavebních materiálů. Celkově vyznívají průmyslová data negativně, prosince přináší nečekaný propad a navíc obrat ve zlepšujícím se trendu z poledních měsíců. Lednová data navíc kvůli obnovenému pádu cen ropy a kolapsu rublu lepší čísla neslibují a vstup do nového roku, bude nejen pro ruský průmysl, bolestivý.
Reálné mzdy
Reálné mzdy kvůli vyšší inflaci v prosinci odepsaly m/m 10 procent, trh přitom čekal 8,4% snížení. Revize za listopad navíc zhoršila finální číslo na konečných -10,4 % z původně uváděné hodnoty -9 %. Reálný disponibilní příjem pak v prosinci poklesl o 0,7 %. Pád cen ropy a obnovený tlak na rubl zvedají inflaci, která následně devastuje reálné mzdy a podkopává soukromou spotřebu, jak ukazují data z maloobchodu.
Maloobchodní tržby
Tržby ruských maloobchodníků se v prosinci snížily o 15,3 procenta meziročně, což je suverénně nejhorší výsledek za celý loňský rok. Částečně zde figuruje efekt vyšší srovnávací základny, avšak příjmy maloobchodníků loni v prosinci rostly kvůli (zoufalé) snaze Rusů uchovat alespoň část hodnoty padajícího rublu, což se projevilo nepřirozeným růstem tržeb (a mimořádným zájmem o luxusní zboží, které bylo schopno fungovat jako lepší uchovatel hodnoty). Meziměsíčně sice maloobchod vzrostl o 20,1 %, avšak jde o tradiční a opakující se efekt předvánočních nákupů, který negativní vyznění dat nemění.
Výrobní ceny a míra nezaměstnanosti
Index cen výrobců (PPI) v prosinci m/m -2,2 % (oček. -0,5 %), meziročně jsou výrobní ceny vyšší o 10,7 % (listopad +13,9 %), což alespoň částečně kompenzuje ruským producentům nižší objem výroby (prosince y/y -4,5 %). Míra nezaměstnanosti v prosinci klesla m/m o 0,1 p.b. na 5,8 %, avšak tato data většinou příliš pozornosti nepoutá, důležitější jsou mzdové statistiky.
Investice a HDP
Kapitálové investice v prosinci klesly y/y o 8,7 % a téměř zdvojnásobily listopadový propad, trh přitom čekal jen 5,5procentní snížení. Také na úrovni fixních investic přináší prosinec nejhorší výsledky za celý loňský rok, navíc z nízké srovnávací báze. Hrubý domácí produkt se za rok 2015 snížil o 3,7 %, což je nejhorší údaj od krizového roku 2009 (tehdy HDP -7,8 %). Nízké ceny ropy, extrémně slabý rubl, utlumené (fixní) investice, dvouciferná inflace, vysoké úrokové sazby, zpomalující průmysl a malátná soukromá spotřeba pak naději za úspěšný start do nového roku nedávají. Zejména pád cen ropy a propad rublu na historické dno bude minimálně v 1Q16 působit jako hlavní zpomalující faktor ruské ekonomiky.
Rubl po datech odevzdává téměř procento na kurz 78,8 USDRUB a více než slabší data trápí ruskou uměnu další zleňování ropy, aktuálně Brent minus 4,4 %.