Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zombie firmy prostě musí zemřít

Zombie firmy prostě musí zemřít

28.01.2016 16:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Představte si, že jste mladý Japonec, který má velké sny. Dokončili jste nějakou dobrou univerzitu, kde jste se na koleji dívali na televizi vyrobenou společností Sharp. Už tehdy jste měli pár nápadů, jak její LCD televizi zlepšit a nyní jste přesvědčeni, že byste tyto televizory byli schopni vyrábět levněji a s lepším designem. Pokud byste se snažili přesvědčit někoho ve velké japonské společnosti, pravděpodobně byste neuspěli. A tak se rozhodnete založit si vlastní firmu. Prostě věříte tomu, že jste schopni porazit starého a neflexibilního výrobce jménem Sharp.

Prvních pár let jde všechno dobře a váš hlavní konkurent má takové problémy, že prosí vlastní zaměstnance, aby kupovali jeho produkty. Vy získáte peníze od fondu rizikového kapitálu a úvěr od banky. Pak ale v květnu roku 2015 otevřete noviny a zjistíte, že Sharp dostal pomoc od dvou největších japonských bank Mizuho Bank a Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ. Za těmito bankami stojí vláda a to znamená, že Sharp byl nepřímo zachráněn právě vládou. Jde o dokonalou ukázku záchrany zombie společnosti. Tedy o jev, který ekonomové kritizují už celá desetiletí.

Nicméně představte si, že vy bojujete dál. Koneckonců, poskytnutá pomoc nic nezmění na stávající strategii společnosti Sharp a její management se snaží vyhnout se hlubším změnám, jak jen to bude možné. Domníváte se, že Sharp stejně nakonec skončí, na trhu se vytvoří prostor a váš inovativní produkt bude oceněn úspěchem a zisky. Pak se ale v lednu roku 2016 dozvíte, že do hry vstoupila přímo japonská vláda. The Innovation Network Corp. of Japan nabídla společnosti Sharp kapitál ve výši 200 miliard jenů. INCJ je financována průmyslovými giganty, ale záruky jí poskytuje vláda. Sharp tak zůstane naživu a spojí se s konkurentem Japan Display Inc. I za ním stojí konsorcium velkých společností.

Takovým soupeřům už čelit nemůžete. A nemůžete ani doufat, že vám se dostane podobné pomoci. Zaměstnáváte jen 100 lidí, ale Sharp jich má 50 000. Tak to zabalíte, přesunete se do Silicon Valley. Stejně, jako to učinila celá řada japonských podnikatelů před vámi. Ano, tento příběh je sice fiktivní, ale ta část se společností Sharp je pravdivá. Vláda se snaží udržet padajícího giganta naživu a trh tak bude dál zaplaven jeho výrobky. Podnikatelé, kteří se snaží dostat na trh s inovativními výrobky, jsou blokováni podobnými zombie firmami. Realita je ale spíše taková, že potenciální podnikatelé jsou si tohoto nebezpečí vědomi a tak ani zmíněné riziko nepodstupují.

Ekonomové kritizují Japonsko za jeho politiku v této oblasti už dlouho. Například Ricardo Caballero, Takeo Hoshi a Anil Kashyap v roce 2008 upozorňovali na to, že japonské banky poskytují úvěry nesolventním firmám. Ty pak ničí firmy zdravé a brání novým firmám ke vstupu na trhy. Odvětví, kde dominují podobné zombie společnosti, mají pak nižší produktivitu a nižší tvorbu pracovních míst. Pokud pak někomu tato politika připomíná pomoc, kterou poskytla americká vláda domácím automobilkám, má pravdu. Můžeme poměrně přesvědčivě tvrdit, že pomoc poskytnutá společnostem General Motors a Chrysler jen oddálila okamžik, kdy tyto firmy podlehnou konkurenci (například společnosti Tesla Motors).

Najdeme tu ale i určité rozdíly. V USA byla pomoc poskytnutá uprostřed hluboké recese a není pravděpodobné, že by k tomu ještě někdy došlo. V Japonsku se peníze přidělují neustále. A v USA mohou nové společnosti využívat vyspělého kapitálového trhu, zatímco v Japonsku jsou finance poskytovány zejména velkými bankami. A ty chtějí v první řadě udržet nad vodou zombie firmy. V Japonsku je tedy situace mnohem horší. Pokud tato země chce dosáhnout dlouhodobého růstu, musí dát prostor kreativní destrukci.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Přehledu nejcennějších značek světa vládnou americké společnosti
28.01.2016 12:31
Osm z deseti nejcennějších značek světa pochází ze Spojených států ame...
Biliony nevyužitých dolarů a přicházející velká transformace
28.01.2016 14:00
Už nějakou dobu se snažím porozumět jedné ekonomické záhadě a nejsem v...
Ekonomický sentiment: Slabší, ale stále solidní
28.01.2016 13:51
Důvěra v ekonomiku EU mírně klesá, i když v porovnání s posledními pět...

Váš názor
  • To je dobrý for
    29.01.2016 17:08

    SHARP by to mohl mít minimálně za zásluhy. Stejně jak GM Chrysler. TESLA nemá ani zásluhy a má to za 5 miliard dotací. Noví už se ani neobtěžují a rovnou staví kšeft na dotacích.
    Ford
  • Zombie Banky
    29.01.2016 7:43

    Bloombergstein a další Faux News uvedli nesprávný příklad. Sharp není nejkřiklavější příklad Zombie podniku. Bloombegstein nemá dostatek odvahy, aby jako příklad Zombie byznysu uvedl velké Americké banky. Opakuji: nemá odvahu.
    Detective
  • student
    29.01.2016 7:41

    Pokud jste mladý Japonec a máte velké sny něčeho dosáhnout, tak první co musíte udělat je spojit své síly s vhodnými lobisty, politiky, úředníky, majiteli bank a ti už vás spolehlivě seznámí s prostředím reálného podnikání 21.století a zajistí mediální kampaně, které budou rozhodovat o tom, jestli se váš produkt bude nebo nebude prodávat. Reálné vlastnosti daného výrobku nejsou až tak důležité.
    pmx
  • Tesla
    29.01.2016 7:32

    Tak zrovna Teslu bych jako zdravou firmu neuváděl. Tesla je celou svou existenci hluboce ztrátová a její ztráty se každé čtvrtletím minimálně zdvojnásobují. Takže jestli klasické automobilky fungují jako staré zombie, tak Tesla funguje na principu nového zombie modelu = vymyslím si neprodejný produkt (pokud by měl generovat zisk) a tlačím do toho horem dolem dotace a úvěry. Stačí se dohodnout s vládou, ostatně stejně jako to dělají v tom Japonsku, a vláda zajistí tištění nekrytých peněz a přeposílání na účty těchto "nových podnikatelů". Jde o nový byznys model. Cílem není prodat výrobek a z jeho prodeje zaplatit vývoj, daně a slušné platy zaměstnancům. To bývalo kdysi...
    pmx
  • Tesla vs GM, Chrysler
    28.01.2016 21:32

    Ze by GM nebo Chrysler mely podlehnout vecne ztratove Tesle to snad autor mysli jen obrazne, predpokladam, ne?
    Kolemjdouci
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y