Česká národní banka se odhodlala verbálně natáhnout svůj závazek intervenovat do roku 2017. Vedle příznivější inflační prognózy je jedním z důležitých (ne tolik akcentovaných) argumentů odhodlání ECB dál uvolňovat měnovou politiku. To včera znovu potvrdil šéf ECB Mario Draghi a to na “nepřátelském území" německé Bundesbanky - ta byla vždy jednou z velkých odpůrkyň dalšího tisku peněz.
Jens Weidmann šéf Bundesbanky je přesvědčen o tom, že dnešní nízká inflace je globálním fenoménem, který je do velké míry mimo kontrolu centrálních bank a nemusí být ve finále škodlivý. Neexistuje podle něj žádný důkaz o tom, že by dnešní nízké ceny ropy měly do budoucna zkomplikovat návrat k inflačnímu cíli. Pohled do ekonomik jako je Polsko, které dlouhodobě vychází dobře se zápornou inflací (aniž by na ni centrální banka reagovala), jako by dávaly Bundesbance za pravdu. Mario Draghi a většina v ECB je ale mentálně nastavena jinak. Draghi se bojí, že se nízké ceny ropy (přes svůj pozitivní efekt na ekonomiku) mohou natrvalo zabydlet v inflačních očekáváních a to může do budoucna ohrozit domácí poptávku. I když si tím není jistý, je podle něj lepší reagovat raději dříve než později.
Co tedy čekat od březnového zasedání ECB? Vedle dalšího kosmetického snížení depozitní sazby (o 10 bps) to pravděpodobně budou kroky, kterých se investoři od ECB nedočkali v prosinci 2015. Tedy navýšení měsíčního tisku peněz (o řádově miliardy eur za měsíc). Jako méně pravděpodobné nám přijde další natažení programu tisku peněz (do druhé poloviny roku 2017). Pokud by k němu došlo, byl by ostatně v ohrožení i náš základní scénář pro ukončení intervencí proti koruně. Dnes počítáme s tím, že ČNB vypne intervence v únoru 2017 (nicméně jen o něco málo menší pravděpodobnost má květnový termín).
Region
Hlavní událostí čtvrtka bylo zasedání ČNB, které přineslo některé důležité novinky. Bankovní rada dala jasně najevo posunutí kurzového závazku do první poloviny roku 2017. Exit tedy rozhodně nenastane dříve než v roce 2017, jak se praví v prohlášení. Jde o jasný závěr, který koresponduje s vývojem inflace, uvolněnou měnovou politikou ECB a nakonec i s našimi odhady. Bankovní rada si tímto explicitním posunutím kurzového závazku navíc vytváří dostatečný prostor, který ji umožní tento závazek minimálně v průběhu tohoto pololetí dále neměnit nebo upřesňovat.
Za současných podmínek považujeme za pravděpodobný termín opuštění kurzového režimu únor 2017. Nicméně však jen o něco málo menší pravděpodobnost má květnový termín. Dá se tedy čekat minimálně 12měsíční stabilita kurzového režimu.
Dluhopisy
Další série opatrných komentářů z Fedu v kombinaci s holubičím vystoupením Draghiho hrála dluhopisům do karet. Dnešní silné payrolls mohou postupy dluhopisů možná trochu zastavit. Žádné výrazné otočení býčího dluhopisového trendu se v dnešním prostředí globální nejistoty zatím očekávat nedá.
Na včerejším zasedání ČNB se znovu dostala na přetřes otázka zavedení záporných oficiálních sazeb v ČR. My ji nadále považujeme za méně pravděpodobnou vzhledem k faktické existenci záporných sazeb na korunovém trhu. K tomuto kroku by ČNB mohla přistoupit teprve, pokud by ECB ještě výrazněji – nikoliv kosmeticky – srazila svoji aktuální depozitní sazbu.
Komodity
Ropa Brent včera zažila relativně klidnější obchodování a klesala asi jen o 1,7 %. Navrch nad zprávami z trhu měla opět spíše makroekonomická situace, i když část pozornosti se opět věnovala i možnosti mimořádného zasedání OPECu. Zdá se však, že jej zástupci ze zemí Perského zálivu stále odmítají, i když k oficiálnímu jednání saúdského ministra pro ropu Naimiho se svým venezuelským protějškem by mělo dojít až v neděli. Možná nejlepším měřítkem záměrů klíčového člena OPECu - Saúdské Arábie - je tak včerejší snížení oficiálních prodejních cen ropy pro Evropu. To lze vnímat tak, že se Saúdové připravují na návrat íránské ropy do tohoto regionu.
Dnes je v centru pozornosti zejména trh práce v USA. Náš odhad payrolls naznačuje možnost pozitivního překvapení, ale otázkou je, zda případný vyšší přírůstek počtu pracovních míst dokáže výrazněji ovlivnit náladu na trzích…