Aktualizováno Britský maloobchod přináší za leden velmi slušnou sadu čísel. Jádrové maloobchodní tržby, očištěné o pohonné hmoty, vzrostly m/m o 2,3 %, přičemž trh čekal pouze 0,7procentní zlepšení. Prosinec byl sice revizí poslán více do záporu (na -1,3 %), avšak to positivní vyznění dnešních dat nijak nemění.

Detailnější pohled na publikovaná čísla poukazuje na solidní m/m nárůst prodaného zboží napříč všemi kategoriemi. Nejvíce se přitom zvýšil zájem o spotřební zboží (především počítače) a textil. Také na meziroční bázi jsme svědky příjemného překvapení, když jádrové tržby poskočily o 5 % (konsensus BBG byl nastaven na +3,4 %). Po zahrnutí PHM byly celkové tržby ještě o 0,2 p.b. vyšší. Za poslední tři měsíce se tržby zvýšily o 1,4 % (jde o 26. měsíční nárůst v řadě).
Lednový „boom“ v maloobchodních tržbách byl největší za poslední téměř dva roky. Maloobchodní data navíc potvrdila pozici soukromé spotřeby jakožto hlavního motoru ekonomického růstu v UK. Stabilní míra nezaměstnanosti a mírný růst mezd by navíc měly spotřebu domácností/maloobchodní tržby v budoucnu podepírat.
Lepší data však libře příliš nepomáhají, ta ztrácí na páru s dolarem 0,3 % na 1,4288 GBPUSD. Důvodem může být pokračující pokles cen měřený na základě implicitního deflátoru maloobchodních tržeb. Maloobchodní deflace dosáhla v lednu úrovně 2,6 %, což sice znamená zpomalení poklesu z prosincové úrovně minus 3,3 %, avšak ceny padaly u všech kategorií zboží, což hatí růstové vyhlídky indexu CPI a zvyšuje pravděpodobnost na úrokový cut z dílny BoE. Libru navíc dostávají pod tlak také rozhovory se zeměmi EU ohledně podmínek setrvání v Unii a riziko možného Brexitu.