Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky IBM v 1Q16 (komentář analytika)

Výsledky IBM v 1Q16 (komentář analytika)

19.04.2016 15:21
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Hospodářské statistiky prvního čtvrtletí letošního roku včera představila také IBM. Upravený zisk na akcii ve výši 2,35 USD i tržby na hladině 18,7 mld. USD bezpečně překonaly konsensuální očekávání. Na první pohled tak může překvapit, že akcie v premarketu poměrně prudce oslabují (-4 %).

Důvod je nicméně nasnadě a souvisí s obtížemi, na které jsme v minulosti několikrát upozorňovali. Ty se váží k nepříliš přesvědčivému rozmachu strategických iniciativ společnosti, mezi které patří například orientace na cloud, analýzu dat či tzv. kognitivní inteligenci. Jelikož jde o oblasti s vyšší marží, jejich pouze jednotlivý růst tržeb neumožňuje expanzi, respektive udržení hrubé marže na atraktivnějších úrovních (47,5 % vs kons. 48 %). Výrazně nižší provozní marže, než se kterou počítaly odhady, je však do hlavní míry dána náklady na přesun/transformaci části pracovní síly (mimořádná položka).

Jelikož jsme IBM nedávno zařadili do našeho miniportfolia dividendových titulů, stojí po úvodních řádcích určitě za oprášení naše investiční teze. V první řadě (i když mimo naši hlavní pozornost) – jakkoliv je expanze tržeb strategických operací přece jen pozvolnější (než například u konkurence), řada služeb zaznamenává dílčí úspěchy. Například tržby cloudu rostly meziročně o 36 % (ex-FX), když se dařilo zejména variantě SaaS (Software-as-a-service). V jejím rámci IBM v podstatě zpřístupní firmě k využití domluvené cloudové rozhraní. Podle odhadů výzkumné agentury Gardner by segment SaaS měl i v následujících letech expandovat dvouciferným procentuálním tempem, signál že IBM dokáže poměrně úspěšně monetizovat přesun uživatelů k této službě je bezesporu pozitivem. Za atraktivní považujeme také „kognitivní inteligenci“ nazývanou Watson. Jedná se o specializovanou formu analýzy dat, v jejímž rámci dokáže software díky procesu učení se nabízet kvalitnější analytické služby. Při řízení firemních procesů tak může v budoucnu být čím dál lepším rádcem. Že si služba získává stále větší klientskou základnu, dokládá fakt, že počet uživatelů různé formy Watsona narostl za posledních 12 měsíců o 300 %. Podoba budoucí expanze je pak v zásadě neomezená, když by se mohla týkat jak segmentu zdravotnictví (např. vyhodnocování léčby, monitorování atd.), tak oblasti IoT („Internet of Things), a tedy propojování zařízení. V obou případech by cross-selling služeb umožnil nabídnout klientele nejen samotného rádce Watsona, ale také cloudová řešení, dodatečné softwarové služby, či specializované analytické nástroje. IBM i proto pokračuje v investičních aktivitách, a to nejen ve formě R&D (okolo 8 % tržeb), ale také skrze akviziční činnost.

Nicméně, je pravdou, že řada iniciativ může narazit na překážky. Mezi ty lze řadit sílící konkurenci (např. v analýze dat SAP s platformou S4/Hana), či neúspěch ve vývoji (zejména riziko u Watsona, že nedokáže být skutečným analytickým „partnerem“ pro byznys). Jelikož prozatím IBM působí jako společnost v stále restrukturalizační fázi, kdy dochází k přesunu od tradičního softwaru (a vlastně i hardwaru) k novým technologiím v čele s cloudem, její růst je stále přibrzděný. Nelze proto ani vyloučit úplný neúspěch v některých oblastech. I proto titul nepatří přímo mezi naše preferovaná jména (viz DIP). Charakter hospodářských čísel nás nicméně přiměl zakomponovat IBM do dividendového miniportfolia v USA. Jedním z hlavních důvodů je stále nesmírně robustní tvorba volného peněžního toku. Ta za posledních dvanáct měsíců dosáhla 14 mld. USD (FCF yield 10 %). A to navzdory zmiňovaným rozsáhlým investicím. IBM díky tomu dokáže zcela bezpečně pokrýt dividendovou výplatu a taktéž bez obtíží obsluhovat své dluhové závazky. Navíc se společnost chlubí pravidelným růstem dividendy (již 20 let v kuse), přičemž v posledních pěti letech dosahuje růst průměrných 15%/ročně. S indikovaným výnosem okolo 3,5 % tak jde o poměrně obezřetnou dividendovou sázku.


Čtěte více:

Dividendové miniportfolio - USA
15.03.2016 13:45
Aktuální divergence měnových politik nahrává výběru dividendových titu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m