Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Silná evropská čísla versus slabé akcie

Silná evropská čísla versus slabé akcie

02.05.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zprávy o velice dobré odolnosti evropské ekonomiky vůči všemožným nástrahám a rizikům nezvládly na trzích udržet optimismus. Přes velice slušný růst eurozóny (0,4 % q/q, 1,6 % y/y) a pokles nezaměstnanosti na pětiletá minima šly evropské akcie v pátek dolů. Zajímavé je, že z USA přišly v uplynulém týdnu daleko horší statistiky a americké trhy z nich přitom nejsou zdaleka tak vyděšené. Proč? Jedním z důvodů, který se na první pohled nabízí, je výrazné oslabení dolaru na frontě s eurem. Euro dnes po ránu posílilo vůči dolaru na nová letošní maxima a toho se přes odolnost eurozóny vůči slabší Číně i volatilním komoditám řada investorů bojí. Současně samozřejmě silné euro automaticky relativně zdražuje evropské akcie vůči americkým. Co tedy čekat od eurodolaru dále?

Pravděpodobně pro něj budou daleko důležitější zprávy z USA než z eurozóny. A to ne jen kvůli tomu, že tento týden je plný důležitých amerických čísel (včetně payrolls). Je to spíše kvůli tomu, že od ECB se nedají v nejbližší době čekat zásadní obraty v měnové politice, zatímco sázky na politiku amerického Fedu se mohou poměrně výrazně měnit. Eurodolar je přitom závislý primárně na tom, jak se vyvíjí očekávání na politiku Fedu a ECB. ECB sice není úplně spokojená s inflací, ale prostor dál uvolňovat měnové kohouty skrze další pokles sazeb do záporu nebo urychlování QE je zjevně omezený.

Uplynulý týden to přiznala i jedna z velkých holubic uvnitř ECB - hlavní ekonom Peter Praet. Na druhé straně americký Fed je v rozhodování o tom, jak rychle nebo pomalu utahovat měnovou politiku, relativně málo omezený. Je tak dosti flexibilní v závislosti na tom, jaká přichází data z americké ekonomiky. Právě proto americká data mají větší potenciál pohnout euro-dolarovým úrokovým diferenciálem a jsou pro trhy relevantnější. V tomto týdnu čekáme lepší čísla z amerického průmyslu (ISM) i z trhu práce (payrolls). Uvidíme, zda to dolaru bude stačit k zastavení ztrát. Z toho by si nakonec mohly oddychnout i evropské trhy.

Region - forex
Bleskový odhad polské inflace za duben v pátek překvapil negativně. Deflace se meziročně prohloubila na -1,1 %. Zlotý však na zprávu negativně nereagoval a měl naopak tendenci posilovat. S reakcí centrální banky na nízkou inflaci sice v základu stále nepočítáme, nicméně zasedání tento týden bude i vzhledem k přetrvávající nízké inflaci asi zajímavé.

Dnes však trhy sledují především zveřejnění indexů podnikatelských nálad v průmyslu. Zajímavá budou zejména čísla z Polska, kde minulý měsíc negativně překvapila “tvrdá data” z průmyslu. Indexy tak mohou mít potenciál pohnout s kurzem zlotého, a to zejména ve světle blížícího se zasedání NBP (pátek). Připomeňme, že se zároveň blíží i revize polského ratingu ze strany agentury Moody’s (13. května), což je rovněž faktor, který může zlotý znervózňovat.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů poklesly z úrovní okolo 0,30 % zpátky zhruba o 5 bps. Přes lepší čísla z reálné ekonomiky německý bund držel v kurzu propad evropských akcií a nižší inflace. Pomoci mohl bezesporu také další výrazný zisk eura, které se dnes po ránu vyšplhalo na letošní maxima. I když jsou z dlouhodobého pohledu ceny dluhopisů předražené, v krátkém období může být ve světle přetrvávající nízké inflace a řady globálních rizik těžké vidět výraznější výprodeje.

Komodity

Páteční data o aktivitě amerických producentů ropy sice opět poukázala na její pokles, nicméně výraznější dopad na cenu ropy to nemělo. Cena ropy Brent směřuje po vypršení červnového kontraktu lehce dolů. Zároveň však platí, že v minulém měsíci cena Brentu vzrostla nejvíce za posledních 7 let.

V nadcházejícím týdnu budou zajímavá především data z USA, která opět něco napoví o stavu poptávky po ropě v USA.

 

Čtěte více:

„Válka“ soudů o nabytí nemovitosti od nevlastníka skončila
02.05.2016 5:30
O dlouhodobém sporu Nejvyššího soudu a Ústavního soudu o možnost nabyt...
Eurodolar v pátek posílají vzhůru data a sentiment
29.04.2016 17:38
Závěrem týdne potěšil výkon francouzské ekonomiky a poté i celé eurozó...
Americké firmy Halliburton a Baker Hughes odstupují od fúze
02.05.2016 8:19
Dvojice amerických poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podnik...

Váš názor
  • Jen tomu trochu chybí druhý pohled
    02.05.2016 10:04

    Chlapci analytici, ten "slušný růst" (jako by mluvil politicky korektní Mirek Dušín) 1,6 % je na úkor velmi neslušného zadlužování což nemůže skončit jinak, než slušným armageddonem.
    jiri
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data