Americký specialista na výrobu léků pro léčbu některých typů rakoviny - Medivation Inc. - se dostal do hledáčku „velkých“ hráčů farmaceutického průmyslu. Všimla si toho agentura Reuters. Zjistila totiž, že po nabídce na převzetí od společnosti SA ve výši 9,3 miliardy amerických dolarů, se k podobnému kroku odhodlal další gigant farmaceutického oboru – společnost Inc.
Zpráva o podání nabídky na převzetí Medivationu Inc od Pfizeru přichází jen týden poté, co zveřejnila svou nabídku ve výši 52,50 USD na akcii v hotovosti. Medivation ale nabídku následně odmítl jako příliš nízkou a akcie firmy uzavíraly obchodování v úterý tento týden na ceně 57,52 dolaru za akcii.
Agentura Reuters citovala zdroj, zasvěcený do problematiky, který si nepřál být jmenován, který ale říká, že zatím není jasné, jak se Medivation s případnou nabídkou od Pfizeru vypořádá a zda vůbec začne o detailech nabídky vyjednávat. Konkurenční uvedla, že zatím nemá v úmyslu svou původní nabídku pro Medivation Inc zvyšovat a podle některých názorů čeká na to, co udělá společnost Medivation. Společnost Medivation, která má své sídlo v americkém San Francisku, se na trhu prosadila s onkologickým přípravkem Xtandi, který pomáhá při léčbě rakoviny prostaty. Podle Reuters by akvizice společnosti znamenala pro posílení pozice na trhu s patentovanými léčivy.
Pfizer měl již dříve při naplňování této strategie záměr získat za 160 miliard dolarů společnost Plc, k akvizici ale nedošlo. Ian Read, CEO Pfizeru, v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že jeho firma proto bude zvažovat další akvizici libovolné velikosti, pokud bude mít dohoda pro Pfizer smysl.
Onkologická léčiva jsou podle analytiků lukrativním segmentem ve výrobě léčiv, takže by nebylo divu, pokud budou s Pfizerem o akvizici společnosti Medivation soupeřit. chce navíc tímto krokem kompenzovat pokles svých tržeb z prodeje léku Lantus, inzulínu pro diabetiky, který nedávno ztratil patentovou ochranu. Podobný přístup, jako nyní se společností Medivation už zažila v roce 2011, kdy usilovala o převzetí firmy Genzyme. Ta se zabývá výrobou léků proti vzácným onemocněním.
Tehdy trvalo devět měsíců než se jí podařilo překonat nepříznivé stanovisko Genzyme k akvizici, a to za cenu příslibu tzv. CVR, tedy Contingent Value Rights, která akcionářům Genzyme garantovala dodatečné platby v případě, že by se firmě na trhu podařilo dosáhnout významné obchodní úspěchy. Podle zjištění agentury Reuters je takový scénáře i ve hře o získání společnosti Medivation.