Čínské finanční trhy se nikdy více nepodobaly kasinu než právě v současné době. V posledních týdnech vzrostly obchodní objemy v této zemi na astronomické úrovně a Číňané sází na všechno možné. Během jednoho dne minulého měsíce například zobchodovali tolik oceli, kolik by stačilo na postavení 178 082 Eiffelových věží a dost bavlny na to, aby vyrobili alespoň jedny rifle pro každého obyvatele této planety. Tato aktivita ale není způsobena pouze tím, že Číňané jsou hráči. Přispívá k tomu i vládní politika, která zvyšuje náchylnost ekonomiky k tvorbě bublin. Může tak docházet k splasknutí bublin na některých trzích, na jiných jsou ale bubliny zase nafukovány.
Problémem je záplava likvidity, která se přesouvá z jednoho trhu na druhý. Tato likvidita byla vytvořena po roce 2008, když se vláda snažila utlumit dopady finanční krize. Nyní ale objem peněz značně převyšuje množství dostupných investičních příležitostí, protože v čínské ekonomice existuje obrovské množství nadbytečných kapacit. Nerovnováha se stále zvyšuje a minulý rok vzrostl objem celkových úvěrů v ekonomice čtyřikrát rychleji než HDP. Nové peníze zaplavují realitní trh i finanční aktiva. Minulé léto vytvořily bublinu na trhu akciovém, ta ale zase rychle praskla. Nyní tato likvidita táhne nahoru ceny nemovitostí ve velkých městech.
Vláda se ale nesnaží o obrat, svou úvěrovou politikou sice zvyšuje tempo růstu produktu, ovšem také financuje zombie společnosti a podporuje spekulace na komoditních a dluhopisových trzích. Investoři navíc místo fundamentu sledují spíše vládní prohlášení, protože právě vláda má v ekonomice stále rozhodující slovo. Před bublinou na akciovém trhu tak vrcholní představitelé hovořili o přednostech investování do akcií, nyní zase vychvalují vlastnictví domů a bytů. Došlo rovněž ke zvýšení poplatků na komoditních trzích a zkrácení obchodních hodin, a to se projevilo určitým uklidněním situace. Zabránit vzniku dalších bublin ale může pouze ochlazení úvěrového trhu a ponechání volného prostoru pro pokles cen na některých trzích.
Pravděpodobnost toho, že se v Číně budou opakovat devadesátá léta v Japonsku či rok 2009 v USA je nyní malá. Důvodem je právě vysoká likvidita. Riziko kolapsu na trhu s investičními aktivy ale roste každým dnem a chytří investoři hledají cestu ven. Dříve či později přijde chvíle, kdy vláda už nebude schopna udržet tlak a pokračovat v podpoře úvěrového trhu a udržovat kurz měny na současných úrovních.
Autorem je Christopher Balding.
Zdroj: Bloomberg