Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnové vlivy u investic do akcií se v přibývajícím investičním horizontem minimalizují

Měnové vlivy u investic do akcií se v přibývajícím investičním horizontem minimalizují

24.05.2016 15:44
Autor: Pavel Daniel

Během prvních tří měsíců roku 2016 zažil směnný kurz EUR/USD opět značnou volatilitu. Zatímco na začátku roku byl směnný kurz 1,0887 dolarů za euro, 31. března 2016 se zvýšil na 1,1385. To odpovídá nárůstu o 4,6 procenta. Z porovnání historických dat vyplývá, že jak v roce 2014, tak i v 2015, směnný kurz klesl vždy o více než 10 procent v každém roce. Podle Adama Lessinga, ředitele Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu, ale výkyvy směnných kurzů mezi eurem a americkým dolarem neměly z dlouhodobého hlediska žádný zásadní dopad.

Během posledních 25 let směnný kurz mezi eurem a americkým dolarem kolísal a v některých případech došlo i k výrazné volatilitě. V říjnu 2000 se hodnota eura snížila na 0,8417 amerického dolaru za jedno euro a v březnu 2008 dosáhla nejvyšší hodnoty za toto čtvrtstoletí, kdy byla 1,5812 amerických dolarů na euro. „Analýza za celé toto dlouhé časové období prokázala, že fluktuace byla celkově slabší. Zatímco koncem roku 1990 stálo jedno euro 1,3633 amerických dolarů, o 25 let později by směnný kurz 1,0887 amerických dolarů,“ konstatoval Adam Lessing.

Sledovat vývoj směnného kurzu je pro investory do akcií, které nejsou denominovány v eurech, důležité, neboť musejí při svém investičním rozhodování vzít v úvahu jak kolísání směnných kurzů, tak i vývoj cen akcií. Změny směnného kurzu mohou zvýšit, ale i snížit návratnost investic.

Vývoj směnného kurzu USD/EUR (1990 – 2015, měsíční data)

Fideltiy 

Zdroj: Evropská centrální banka, FERI

Vysoká rizika směnných kurzů v krátkodobém investičním horizontu

Z důvodu velmi vysokého kolísání mezi eurem a americkým dolarem v některých případech, museli v krátkodobém investičním horizontu investoři čelit kurzovým rizikům. V případě pětiletého časového rámce, který je zde analyzován, se poměr směnného kurzu pohyboval mezi 0,7 a 7,1 procenty. Zatímco v období mezi lety 1990 a 2000 a od 2010 do 2015 dosáhli investoři v eurozóně kurzových zisků, v letech 2000 až 2010 utrpěli v souvislosti s měnou ztráty. Nicméně v průběhu celého období (1990 až 2015) se směnný kurz změnil pouze o 0,9 procenta ročně. U dlouhodobých investičních horizontů má tedy riziko směnných kurzů pouze minimální význam.

Kurzové zisky/ztráty během 5 letých období (v % p.a.)

Fidelity 

Zdroj: Evropská centrální banka, FERI

„Hodnota investice denominované v cizích měnách může v důsledku fluktuace směnných kurzů podstatně kolísat, a to zejména v krátkodobých časových intervalech. Je proto vhodné, aby investor rozdělil své investice do několika různých investičních regionů a snažil se dodržet dlouhodobější časový horizont,“ uvedl pro Patrii Online Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

Pravděpodobnost kurzových zisků a ztrát je vyrovnaná

Pravděpodobnost dosažení zisku z kurzového rozdílu v průběhu jednoho měsíce byla od konce roku 1990 do konce roku 2015 kolem 50 procent. Kurzového zisku bylo dosaženo ve 14 z celkových 25 kalendářních let.

Měnové vlivy kurzu EUR/USD během 1991-2015

Fidelity 

Zdroj: Evropská centrální banka, FERI

Kurzové riziko klesá s délkou investičního období

Graf návratnosti po jednotlivých letech ukazuje kurzové zisky nebo ztráty, kterých bylo dosaženo během 1990-2015. V letech vyznačených červeně byl investor z eurozóny vystaven kurzovým ztrátám oproti americkému dolaru (alespoň 1 procento ročně). V letech označených zeleně dosáhl investor kurzového zisku alespoň 1 procento ročně. Z grafu návratnosti jasně vyplývá, že vliv měny klesá s prodlužováním investičního horizontu. Po 15 letech investičního horizontu existovalo pouze několik časových úseků, kdy byly zaznamenány pozitivní nebo negativní kurzové vlivy o více než 1 procento.

Fidleity 

Zdroj: Evropská centrální banka, FERI

„Při dlouhodobém investičním horizontu by se investoři neměli obávat investic do měn jiných průmyslových zemích, protože při dlouhodobém investování nemají změny měnových kurzů obecně žádný vliv. Na pozadí eurové dluhové krize je ve střednědobém horizontu diverzifikace směrem k americkému dolaru dokonce zajímavá," uzavřel Axel D. Angermann, hlavní ekonom FERI.


Čtěte více:

Jiří Soustružník pro Patrii: “Největším rizikem pro trhy je arogance, hamižnost a přehnaná sebejistota”
24.05.2016 14:31
Investiční bankovnictví v České republice nemělo před příchodem společ...
IPO Watch - po měsících bezvětří konečně první závan návratu k normálu
24.05.2016 13:59
V posledním týdnu měsíce května je zaděláno možná na nejzajímavější tý...
Goldman Sachs a „podezřelé“ doporučení k nákupu Tesly
24.05.2016 14:00
Goldman Sachs a „podezřelé“ doporučení k nákupu Tesly Tesla Motors př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m