Setkání lídrů zemí G7 potvrdilo rozdílný pohled na světovou ekonomiku z Japonska na straně jedné a z Evropy a z USA na straně druhé. Zatímco evropská ekonomika na začátku roku rostla překvapivě svižně, Japonsko stagnuje a snaží se přesvědčit ostatní o potřebě globálního rozpočtového stimulu, který by podpořil globální poptávku. Ten Evropa a Amerika v tuto chvíli nijak akutně nepotřebují. Pro Berlín je navíc rozpočtová expanze, do které ji trochu tlačí jak Evropská komise, tak MMF, citlivé téma. Němci totiž dál primárně chtějí jít příkladem ostatním členským zemím eurozóny a tlačit na vyrovnání schodkových rozpočtů ty země, kterým se to dlouhodobě nedaří. Francie je například v proceduře při nadměrném schodku již sedm let a Evropská komise ji musela cíle pro rozpočtová salda v minulosti několikrát zmírnit.
Na setkání G7 tak nakonec padlo pouze nic neříkající prohlášení, že “rizika pro globální růst od posledního setkání vzrostla”. Žádné další konkrétní závěry z toho ale v tuto chvíli nevyplývají. Pěkná shoda na druhou stranu panovala v jiné oblasti a to v kritice Číny. Světovým lídrům je proti srsti čínská podpora upadajících odvětví s nadbytečnou produkční kapacitou, především ocelářství. Levná čínská ocel zaplavila světové trhy a ohrožuje nejen v Evropě mnoho pracovních míst. Otázka čínských subvencí bude pravděpodobně hrát důležitou roli i na dalším setkání G20 a může silně ovlivnit rozhodování v rámci WTO o tom, zda Číně přiznat statut tržní ekonomiky.
Region
Přes vyšší volatilitu při obchodování během dne se pár EUR/PLN včera nevydal žádným směrem a zůstal nad 4,40. Podobným způsobem se obchodoval i forint, kterému nakonec nijak zvlášť nepomohla ani nižší míra nezaměstnanosti za duben, ani úspěšná aukce státních dluhopisů, která proběhla díky zlepšení ratingu ve vyšším než původně plánovaném objemu.
Dnešní nejzajímavější událostí bude patrně zveřejnění zápisu z posledního jednání polské centrální banky. Informace zásadního charakteru však neočekáváme. Trh v poslední době významně přehodnotil sázky na pokles sazeb v Polsku v příštích měsících a prakticky je odboural. A zápis by měl spokojenost s nastavením měnové politiky potvrdit.
Dluhopisy
Výnosy bezpečných německých bundů včera dál padaly. Po neúspěšném ataku hranice 0,20 % a se zastavením růstu cen ropy nakonec apetit po německých dlouhých papírech roste. V USA poptávku po dluhopisech živily i o něco slabší výsledky zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Dnes budou investoři sledovat, zda Janet Yellenová podobně jako řada jejích kolegů ve vystoupení na Harvardu vrátí do hry letní růst sazeb v USA.
V regionu stálo za pozornost zvýšení objemu aukce při emisi dluhopisů v Maďarsku cca o polovinu. Stojí za ním především zlepšení maďarského ratingu ze strany agentury Fitch minulý pátek.
Komodity
Cena ropy Brent se včera sice dostala významněji nad 50 USD/barel, avšak později odpoledne se vrátila zpět pod tuto úroveň. Roli při poklesu cen ropy mohla sehrát i dobrá data z USA, která podpořila šance na brzký růst úrokových sazeb.
Pozornost se pomalu začíná stáčet na příští týden, kdy zasedá OPEC. Předtím dnes ještě budou zveřejněna data o aktivitě amerických producentů ropy. Připomeňme, že minule zůstala aktivita po předchozích výrazných poklesech beze změny a proto bude zajímavé sledovat i dnešní údaj. A to zejména ve světle rostoucích cen ropy a zplošťování forwardové křivky na ropu WTI, které naznačuje vyšší zajišťovací aktivitu producentů…