Čína publikovala dnes brzo ráno údaje o vývoji spotřebitelských a výrobních cen za měsíc květen. Index spotřebitelských cen (CPI) se zvýšil y/y o 2 procenta, což znamená zpomalení o 0,3 p.b. oproti dubnu a současně jde o slabší údaj v porovnání s konsensem 2,2 procenta (agentura BBG). Na meziměsíční bázi ceny v květnu odepsaly půl procenta a rozšířily sérii m/m poklesů na tři měsíce v řadě.

Pomalejší růst cen spotřebního zboží, zejména potravin, je podepsán za nižším tempem květnové inflace. Ceny služeb naopak poskočily nepatrně výše. Při srovnání cenového vývoje ve městech a na čínském venkově už druhý měsíc přetrvává celkem nestandardní situace, kdy inflace v oblastech mimo velké aglomerace předstihuje růst cen ve městech (v obou případech však proti dubnu došlo ke zpomalení).
Na úrovni výrobních cen pokračuje již několik roků trvající pokles indexu PPI. Ten se v květnu snížil y/y o 2,8 %, což je lepší výsledek, než dubnových -3,4 % (konsensus nastaven na -3,2 %). Klíčovými sektory, které se postaraly o pomalejší výrobní deflaci, byla těžba, zpracovatelský průmysl a zpracování nerostných surovin.
Stabilizace cen komodit a globální poptávky po čínském (průmyslovém) zboží se v květnu postaraly o další posun indexu PPI blíže k nule, m/m vývoj výrobních cen navíc již třetí měsíc v řadě skončil v kladných hodnotách, což oživuje naději na obrat také na úrovni hlavního (meziročního) čísla.
Celkově lze hodnotit květnová inflační čísla jako mírně positivní. Výrobní ceny opět zpomalily svůj pokles a dražší komodity živí naději na návrat indexu PPI do kladných hodnot v průběhu 2H16. Spotřebitelské ceny jsou po očištění o volatilní položku potravin v zásadě stabilní a nijak neomezují centrální banku v její případné snaze podpořit ekonomiku dalším měnovým uvolněním.