Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co dělat pro dosažení 7,5% návratnosti portfolia

Co dělat pro dosažení 7,5% návratnosti portfolia

13.07.2016 17:45

Na WSJ byl před několika dny uveřejněn jeden zajímavý a dnes již celkem populární graf, který bych rád v této úvaze použil i já. Ukazuje, jaké složení muselo mít v letech 1995, 2005 a 2015 portfolio na to, aby generovalo 7,5 % návratnost. Určitě bychom mohli trochu diskutovat o metodologii, ale jádro grafem vyprávěného příběhu by asi bylo stále stejné: Zatímco v minulosti stačilo na vydělání relativně slušné (nominální) návratnosti nakoupit dluhopisy, dnes musí investor podstoupit mnohem více rizika. Dluhopisům konkrétně dá namísto 100 % pouze 12 % váhu a zbytek tvoří různé akciové a realitní investice spolu s private equity. Směrodatná odchylka portfolia se tak zvedla z 6 % na 17,2 %, což je znatelné zvýšení rizika:

port.png

Graf je jen dalším důkazem známého faktu: Žijeme ve světě nízkých návratností a pokud chceme návratnost vyšší (přesněji řečeno návratnost dříve obvyklou), musíme podstoupit znatelně vyšší riziko. Projevuje se to i vyšší poptávkou po akciích, následně jejich rostoucími valuacemi a klesající návratností i u této třídy aktiv. Je hodně módní a také povrchní vinit z toho centrální bankéře. Jádrem tohoto stavu je spíše nadbytek globálních úspor, který neúnavně eliminuje všechny investiční obědy zadarmo i obědy s mírnou slevou. Moc se nehovoří o tom, že logickým důsledkem masivního přesunu k rizikovějším aktivům by měla být rostoucí zranitelnost systému, ale to dnes jen jako poznámka na okraj.

Menší návratnost = více/méně investic?

Nyní mi dovolte jednoduchou, lež velevýznamnou otázku: Snížíte kvůli nižší výnosnosti investic svá očekávání ohledně vašeho budoucího životního standardu? Nebo jste spíše ochotni si nyní více odepřít, ale ze svého „penzijního“ standardu neslevit? V prvním případě by mělo docházet k tomu, že nás nižší očekávané návratnosti dotlačí k vyšší spotřebě a menším úsporám: Úspory a investice tolik nevydělávají, tak si místo nich něco koupíme, něco sníme, někam pojedeme... Na tento mechanismus se spoléhá i monetární stimulace, protože vyšší spotřeba (menší snaha spořit) by v ideálním případě roztočila kola výroby, multiplikátorů, investičních akcelerátorů a snad i dalších „torů“. Do tohoto stimulačního ideálu máme ale zatím bohužel daleko.

V druhém případě by nastal na první pohled paradoxní, ale vlastně logický jev. Pokud jsme totiž pevně rozhodnuti, že v pozdějším věku chceme mít určitou výši úspor a určitý materiální standard, měníme podle současné očekávané návratnosti výši našich (pokud možno pravidelných) úspor. Pokud čekáme, že nám naše úspory/investice vydělají více, můžeme si ukládat stranou méně. A naopak, pokud investice vydělávají méně, musíme se více uskromnit a investovat víc. Z toho jednoznačně vyplývá, že klesající očekávaná návratnost akcií by nás měla vést k tomu, že do nich budeme investovat více a ne méně (pokud tedy nečekáme, že další krize a kolaps trhů už je za rohem).

Pokud by většina střadatelů a investorů uvažovala způsobem popsaným v druhém příkladu, roztáčela by se spirála neustále se zvyšující se poptávky po akciích, jejich klesající návratnosti a následně ještě vyšší poptávky. Vedle toho by tento mechanismus stavěl na hlavu obecně přijímaný předpoklad zmíněný výše: „Nižší očekávaná návratnost/nižší sazby = vyšší spotřeba“. Přesto jde podle mne o relevantní koncept a úvahu (a je to mimochodem i jeden z důvodů, proč považuji záporné sazby za špatný pokus jak monetárně stimulovat ekonomiku). O této relevanci si ale konec konců nejlépe rozhodne každý sám za sebe odpovědí na uvedené otázky.

Určitě dnes nežijeme ve světě, kde by k sobě akciový trh lákal další a další investory tím, že na něm jsou plošné výnosové žně. Možná ale žijeme ve světě, kde je právě kvůli celkově nižším výnosům více než dříve relevantní uvažovat o systematickém a dlouhodobém budování akciového portfolia. Je tu samozřejmě otázka načasování a konkrétního výběru, která jde nad rámec dnešní úvahy. Ale určitě nejsme v situaci, kdy by nebylo kde brát. Například dividendový výnos německých akcií je stále relativně vysoko (viz i příspěvek „SAP a německý akciový útlum“).


Čtěte více:

Brexit pomohl Burberry k lepším tržbám; Akcie +4 %
13.07.2016 11:03
Největší britský výrobce luxusního zboží Burberry díky nárůstu zájmu z...
Evropský průmysl: Jeden krok vpřed a hned zase zpátky…
13.07.2016 11:39
Evropský průmysl letos rozhodně optimismus trhům nedodává. Dubnový vý...
Rovnováha na trhu? Těžko, svět je zaplavený ropou
13.07.2016 12:38
Ropný průmysl žije nadějí na návrat do rovnováhy, která by udělala tl...

Váš názor
  •  
    14.07.2016 9:04

    vydělej peníze na burze díky superpočítači a jednoduchým logaritmům, kup si luxusní nemovitost tu oprav vlastníma rukama a luxusně pronajmi, potencionál 500 % výdělku k investované částce, v práci se tedy honit nemusíš pokud Ti vůbec stojí za to dělat na druhé
    rob
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data