Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schulz a Juncker radí, jak nezničit EU

Schulz a Juncker radí, jak nezničit EU

16.07.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezident Evropského parlamentu Martin Schulz a prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro Der Spiegel hovořili o Brexitu, chybách vedení EU a její budoucnosti. Po hlasování o Brexitu byl Schulz první, s kým Juncker hovořil. Schulz má totiž ve zvyku svému kolegovi volat každý den ráno mezi sedmou a osmou hodinou, i když Juncker „si někdy přeje, aby od tohoto svého zvyku upustil“. Oba se pak v rozhovoru o Brexitu shodli, že je nutná rychlá reakce vedení EU, která by eliminovala nejistotu. Britové by tak podle obou politiků měli co nejdříve začít jednat o odchodu.

Oba politici tvrdí, že spolu úzce spolupracují, odmítají ovšem názory, že si vzájemně pomáhají více, než je přijatelné. „Po třiceti letech v Bruselu vám mohu říci, že vztah mezi Evropskou komisí a Evropským parlamentem nebyl nikdy lepší,“ říká Juncker. Na námitku, že řada lidí právě tento vztah vnímá problematicky, protože parlament by měl být pojistkou proti svévoli vlády, Schulz odpovídá: „Oba jsme si vědomi, že naše role se liší. Existují mezi námi i frikce, týkají se například víz pro Turky. A Evropská komise to často nemá v parlamentu jednoduché.“

O plánech na změny v EU Schulz říká: „Nejsem žádný integrační fanatik. Jsme si vědomi toho, že Brusel nemůže regulovat vše. Moje motivace je jiná. V Evropě existují síly, které chtějí upřednostňovat národní politiku před společným evropským přístupem. Tomu musíme zabránit.“ Na výtku, že řada lidí v Evropě vnímá právě tyto dva politiky jako jednu z hlavních příčin odchodu Velké Británie, Juncker odpověděl: „Proč bych já měl být viněn z Brexitu? Britové se nerozhodli pro odchod kvůli euru, nejsou ani členové eurozóny. Ani uprchlická krize se jich nijak zvlášť nedotkla. Moje vysvětlení je jiné: Během 43 let, kdy byla Británie členem Unie, se nebyla schopna rozhodnout, zda do ní patří plně, nebo jen částečně.“

Schulz k uvedenému dodal, že primární zodpovědnost za Brexit nesou britští konzervativci, kteří „si vzali celý kontinent za své rukojmí“. A politik je také podle svých slov „hrdý na to, že jej lidé jako Le Penová či Wilders považují za svého protivníka. „Pokud by na mě takto neútočili, dělal bych něco špatně,“ říká politik. Na výtku, že kritika nepřichází pouze ze strany populistů, ale například i z úst českého a polského ministerstva zahraničí, Juncker reagoval: „Po této kritice jsem s polskou ministryní zahraničí strávil za jedním stolem několik hodin v Evropské radě. O mé rezignaci se ani náznakem nezmínila. A český ministr zahraničí mě během posledního setkání ubezpečil, že bych měl rozhodně zůstat ve funkci.“

Zatímco země východní Evropy se domnívají, že k poklesu počtu uprchlíků přicházejících do Evropy přispělo zejména uzavření balkánské cesty, Juncker zastává jiný názor: „Bez dohody s Tureckem by se v Řecku stále nacházely desítky tisíc uprchlíků. Komise přitom prezentovala návrhy na ochranu vnějších hranic včas, ale Evropská rada se schválením tohoto plánu váhala. Je zřejmé, že Evropská komise nespí, naopak musí často budit jiné.“ Schulz se kolegy zastal s tím, že „členské země viní Evropskou komisi ze všeho, na čem se nejsou schopny dohodnout“. Obětním beránkem je pak obvykle Jean-Claude Juncker. Jako příklad lze podle něj uvést daň z finančních transakcí, která je už řadu let připravena, ale členské země v této oblasti nejsou schopny dosáhnout dohody.

„Víte, co se stane po každém zasedání Evropské rady? Zástupce každé vlády pořádá vlastní tiskovou konferenci, na které tvrdí, že prosadil své návrhy. Pokud se pak nepodaří najít uspokojivá řešení, tvrdí, že na vině je Brusel. Takový stav panuje už dvacet let a pro Evropu je smrtící,“ tvrdí Schulz. Juncker k tomu dodává, že lidé mají pokřivený pohled na to, co se vlastně v Bruselu děje. Zaznívají například vymyšlené příběhy o tom, že Juncker chce všude zavést euro nebo chce okamžitě prohloubit EU a nejde o náhodu, ale o cílené kroky, které mají oslabit evropské instituce.“

Juncker tvrdí, že „není zastáncem Spojených států evropských a integračním fanatikem“. Je si vědom toho, že „EU nelze prohlubovat navzdory přáním jednotlivých členských zemí“. V rozhovoru pak zmiňuje i to, že vždy považoval za zázrak, když se po druhé světové válce byli lidé v Evropě schopni držet myšlenky, že k válce už nikdy nesmí dojít. „Říká se, že Evropa je projektem elit, ale to není pravda. Ve skutečnosti její základy stojí na obavách lidí, jako byli vojáci na frontách či vězni v koncentračních táborech. Ti řekli, že už je třeba dělat věci jinak a Charles de Gaulle s Adenauerem pouze jednali v souladu s jejich přáním,“ říká Juncker.

Rozhovor za Der Spiegel vedli Klaus Brinkbäumer, Horand Knaup a Michael Sauga.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Německé dilema trápí celou globální ekonomiku
14.07.2016 16:00
Výraz „krize“ je obvykle spojován s obchodními deficity. Německo sice ...
Tesco, Brexit a libra
14.07.2016 17:45
Tesco sleduji už řadu let. Ne, že by mi dříve připadalo investičně zaj...
Nenasystní řidiči v Evropě nakupují jak o život
15.07.2016 10:02
Boom automobilového trhu v Evropě neutichá. Stále rostoucí počty regis...

Váš názor
  • uff
    16.07.2016 18:29

    tak to je sakra ulhana socialisticka pohadka... :-)
    neo029
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data