Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesco, Brexit a libra

Tesco, Brexit a libra

14.07.2016 17:45

Tesco sleduji už řadu let. Ne, že by mi dříve připadalo investičně zajímavé, naopak. Hodně zajímavé bylo ovšem to, jak dlouho trhy ignorovaly hluboké problémy této společnosti, když je šlo docela jednoduše vyčíst z jejích finančních výkazů a zejména toku hotovosti. Po určité době bych se zde k této společnosti rád vrátil. Analytici nyní čekají, že v letošním roce by firma měla dosáhnout dna své ziskovosti a v roce 2018 by se její zisky měly dostat na úroveň roku 2015. To vše při zhruba stagnujících tržbách. Právě toto očekávané fundamentální dno spolu se specifickým brexitovým vývojem je mi motivací, které mě vede k opětovnému pohledu na tuto firmu.

Prvotního pobrexitového kolapsu nebylo Tesco ušetřeno stejně, jako řada dalších akcií v indexu FTSE 100. Poté si ale vedlo relativně dobře i přesto, že by na něj měla očekávaná slabost britské ekonomiky doléhat více, než třeba na energetické, tabákové, či těžební firmy. Všimněme si také, že J Sainsbury se z brexitového šoku nezotavil ani zdaleka tak dobře jako Tesco:

Tesco 1.png

Zdroj: FT

Firmy jako Tesco mohou investory nalákat buď příběhy o tom, jak provedou úspěšnou restrukturalizaci a/nebo na atraktivní valuací. Jak je to s druhou možností? Kapitalizace Tesca nyní dosahuje 13,9 miliard eur. Z následující tabulky je zřejmé, že ve fiskálním roce 2016 generovalo volné cash flow ve výši cca 1,1 miliardy liber (rozdíl mezi provozním CF ve výši 2,1 miliardy liber a CapExem ve výši 1 miliardy liber). K akcionářům se ale tento tok hotovosti jen tak nedostane, protože dluhy firmy dosahují asi 14,5 miliardy liber, hotovost 6,5 miliardy liber a čistý dluh se tedy pohybuje kolem 8 miliard liber. EBITDA fiskálního roku 2016 dosáhla 2,3 miliardy liber, a poměr čistého dluhu k EBITDA tak řadí Tesco do kategorie silně zadlužených, až předlužených společností.


Tesco 2.png


Zdroj: FT

Pokud by měl být poměr čistého dluhu k EBITDA snížen na hodnotu kolem 2, trvalo by to s použitím ročního volného cash flow ve výši 2 miliard liber necelé dva roky. Dejme tedy tomu, že by Tesco začalo po dvou letech vyplácet akcionářům 2 miliardy liber (nebo méně a zbytek by odpovídajícím způsobem zhodnocovalo). S betou na hodnotě 0,8 se bude požadovaná návratnost pohybovat kolem 5 % (výnosy desetiletých vládních obligací jsou pod 1 % a rizikovou prémii akciového trhu dejme na optimistických 5,5 %). S touto požadovanou návratností je současná hodnota zmíněného toku volného CF 35 miliard liber. Jinak řečeno, trh je ve svých předpokladech znatelně skeptičtější: Současnou kapitalizaci by ospravedlnil například stabilní volný tok hotovosti ve výši necelých 800 milionů.

Pomalý výstup z nejhoršího?

Pokud by tedy byl rok 2016 relevantním vodítkem pro fundament budoucnosti, je skepse trhu obrovská a nemístná. Jenže roku 2016 hodně pomohlo snížení investic – CapEx. Pokud se pak Tescu skutečně povede tak dlouho diskutovaná restrukturalizace a ta z něj vyždímá volné cash flow převyšující oněch 800 milionů liber ročně, měla by akcie mít to nejhorší za sebou. Jednoduché to sice spolu s dalšími britskými akciemi mít nebude. Na druhou stranu je jasně patrné, že trhy po počátečním brexitovém šoku začaly jasně rozlišovat – viz první z následujících grafů, který ukazuje rozdíl mezi vývojem (mezinárodně zaměřenějšího) FTSE 100 a FTSE 250, ve kterém se obchodují společnosti více spjaté s britskou ekonomikou:

Tesco 3.png

Druhý z uvedených grafů ukazuje vývoj kurzu libry (k dolaru). Jde o téma, které nelze při úvahách o britských investicích alespoň krátce nezmínit. Jednoduše řečeno, je lehké najít řadu důvodů pro pokračující slabost libry a jen málo pro její posilování. V souvislosti s těmi prvními je dobré mít na paměti zejména to, že ekonomika UK generuje deficit běžného účtu ve výši cca 5 % HDP. Tento deficit bude v prostředí vyšší nejistoty a menšího zájmu zahraničního kapitálu i britské investice pravděpodobně těžší financovat, což je dobrý recept na oslabování měny. Například Danske Bank očekává, že kurz EUR/GBP se bude za rok pohybovat na hodnotě 0,88. Tedy o nějakých 4 – 5 % níže, než je dnes.


Čtěte více:

Vladimír Vojtíšek z Hypoteční banky pro Patria Online: Nový Zákon o spotřebitelském úvěru bude pro spotřebitele více než příznivý
14.07.2016 12:39
Chystané změny Zákona o spotřebitelském úvěru mohou podle ekonomů zdr...
Běžný účet platební bilance ČR - Dividendová vlna sílí
14.07.2016 10:32
Běžný účet platební bilance ČR v květnu skončil prozatím nejnižším let...
Libra opatrně roste, přestože už dnes mohou v Británii klesnout sazby
14.07.2016 10:48
Po včerejší konsolidaci se hlavní akciové trhy v Evropě vydávají znovu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřou 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.