Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesco, Brexit a libra

Tesco, Brexit a libra

14.07.2016 17:45

Tesco sleduji už řadu let. Ne, že by mi dříve připadalo investičně zajímavé, naopak. Hodně zajímavé bylo ovšem to, jak dlouho trhy ignorovaly hluboké problémy této společnosti, když je šlo docela jednoduše vyčíst z jejích finančních výkazů a zejména toku hotovosti. Po určité době bych se zde k této společnosti rád vrátil. Analytici nyní čekají, že v letošním roce by firma měla dosáhnout dna své ziskovosti a v roce 2018 by se její zisky měly dostat na úroveň roku 2015. To vše při zhruba stagnujících tržbách. Právě toto očekávané fundamentální dno spolu se specifickým brexitovým vývojem je mi motivací, které mě vede k opětovnému pohledu na tuto firmu.

Prvotního pobrexitového kolapsu nebylo Tesco ušetřeno stejně, jako řada dalších akcií v indexu FTSE 100. Poté si ale vedlo relativně dobře i přesto, že by na něj měla očekávaná slabost britské ekonomiky doléhat více, než třeba na energetické, tabákové, či těžební firmy. Všimněme si také, že J Sainsbury se z brexitového šoku nezotavil ani zdaleka tak dobře jako Tesco:

Tesco 1.png

Zdroj: FT

Firmy jako Tesco mohou investory nalákat buď příběhy o tom, jak provedou úspěšnou restrukturalizaci a/nebo na atraktivní valuací. Jak je to s druhou možností? Kapitalizace Tesca nyní dosahuje 13,9 miliard eur. Z následující tabulky je zřejmé, že ve fiskálním roce 2016 generovalo volné cash flow ve výši cca 1,1 miliardy liber (rozdíl mezi provozním CF ve výši 2,1 miliardy liber a CapExem ve výši 1 miliardy liber). K akcionářům se ale tento tok hotovosti jen tak nedostane, protože dluhy firmy dosahují asi 14,5 miliardy liber, hotovost 6,5 miliardy liber a čistý dluh se tedy pohybuje kolem 8 miliard liber. EBITDA fiskálního roku 2016 dosáhla 2,3 miliardy liber, a poměr čistého dluhu k EBITDA tak řadí Tesco do kategorie silně zadlužených, až předlužených společností.


Tesco 2.png


Zdroj: FT

Pokud by měl být poměr čistého dluhu k EBITDA snížen na hodnotu kolem 2, trvalo by to s použitím ročního volného cash flow ve výši 2 miliard liber necelé dva roky. Dejme tedy tomu, že by Tesco začalo po dvou letech vyplácet akcionářům 2 miliardy liber (nebo méně a zbytek by odpovídajícím způsobem zhodnocovalo). S betou na hodnotě 0,8 se bude požadovaná návratnost pohybovat kolem 5 % (výnosy desetiletých vládních obligací jsou pod 1 % a rizikovou prémii akciového trhu dejme na optimistických 5,5 %). S touto požadovanou návratností je současná hodnota zmíněného toku volného CF 35 miliard liber. Jinak řečeno, trh je ve svých předpokladech znatelně skeptičtější: Současnou kapitalizaci by ospravedlnil například stabilní volný tok hotovosti ve výši necelých 800 milionů.

Pomalý výstup z nejhoršího?

Pokud by tedy byl rok 2016 relevantním vodítkem pro fundament budoucnosti, je skepse trhu obrovská a nemístná. Jenže roku 2016 hodně pomohlo snížení investic – CapEx. Pokud se pak Tescu skutečně povede tak dlouho diskutovaná restrukturalizace a ta z něj vyždímá volné cash flow převyšující oněch 800 milionů liber ročně, měla by akcie mít to nejhorší za sebou. Jednoduché to sice spolu s dalšími britskými akciemi mít nebude. Na druhou stranu je jasně patrné, že trhy po počátečním brexitovém šoku začaly jasně rozlišovat – viz první z následujících grafů, který ukazuje rozdíl mezi vývojem (mezinárodně zaměřenějšího) FTSE 100 a FTSE 250, ve kterém se obchodují společnosti více spjaté s britskou ekonomikou:

Tesco 3.png

Druhý z uvedených grafů ukazuje vývoj kurzu libry (k dolaru). Jde o téma, které nelze při úvahách o britských investicích alespoň krátce nezmínit. Jednoduše řečeno, je lehké najít řadu důvodů pro pokračující slabost libry a jen málo pro její posilování. V souvislosti s těmi prvními je dobré mít na paměti zejména to, že ekonomika UK generuje deficit běžného účtu ve výši cca 5 % HDP. Tento deficit bude v prostředí vyšší nejistoty a menšího zájmu zahraničního kapitálu i britské investice pravděpodobně těžší financovat, což je dobrý recept na oslabování měny. Například Danske Bank očekává, že kurz EUR/GBP se bude za rok pohybovat na hodnotě 0,88. Tedy o nějakých 4 – 5 % níže, než je dnes.


Čtěte více:

Vladimír Vojtíšek z Hypoteční banky pro Patria Online: Nový Zákon o spotřebitelském úvěru bude pro spotřebitele více než příznivý
14.07.2016 12:39
Chystané změny Zákona o spotřebitelském úvěru mohou podle ekonomů zdr...
Běžný účet platební bilance ČR - Dividendová vlna sílí
14.07.2016 10:32
Běžný účet platební bilance ČR v květnu skončil prozatím nejnižším let...
Libra opatrně roste, přestože už dnes mohou v Británii klesnout sazby
14.07.2016 10:48
Po včerejší konsolidaci se hlavní akciové trhy v Evropě vydávají znovu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data