Švýcarský hodinářský um již netáhne jako dříve a situace v odvětví se nejeví zrovna růžově. Vývoz ze země hodinek klesal 11 měsíců v řadě. Letos se jen za pět měsíců do května propadl o 9,5 procenta. Poptávka nejen v tradiční hodinkové nákupní baště Hongkongu šla v posledních čtvrtletích rapidně dolů. Propad zájmu se nevyhnul ani portfoliu značek skupiny . Zisk švýcarské společnosti za první letošní pololetí klesl o více než polovinu. Nejvíce za posledních 15 let. Poptávka po hodinkách skupiny právě v problematickém Hongkongu, ale i Francii a domácím Švýcarsku zkolabovala.
V prohlášení o předběžných výsledcích výrobce hodinek značek jako Omega nebo Tissot připravil investory i na zhruba 12tiprocentní pokles tržeb. Analytici v průměru očekávali 22tiprocentní pád čistého zisku a 7procentní pokles tržeb. navíc odhaduje, že provozní zisková marže se snížila z 18 na 9 procent.
Slabá poptávka se přelila z Hongkongu i na další klíčové trhy v Evropě, zejména ve Francii a Švýcarsku. Luxusní tržby ve Francii zpomalily kvůli menšímu přílivu turistů do země v návaznosti na listopadové teroristické útoky v Paříži a zlepšení po tragických událostech v jihofrancouzském Nice v tomto regionu nelze očekávat. Poklesu zisku dopomohla i strategie udržení počtu zaměstnanců, investic i výdajů na marketing. Kupříkladu konkurenční luxusní holding Richemont propustil asi 100 zaměstnanců ve švýcarské výrobě hodinek značek jako Cartier, Vacheron Constantin nebo Piaget. Světýlkem na konci tunelu se pro švýcarskou skupinu stala překvapivě pevninská Čína, kde se trh údajně pro vyvíjí pozitivním směrem.
Právě základna fixních nákladů představuje pro jeden ze zásadních problémů. Její snížení však v odvětví „vysoké hodinařiny“ je o něco obtížnější než ve většině sektorů. Najít skutečně šikovné hodináře není vůbec jednoduché. se tak za každou cenu snaží vyhnout propouštění, společnost si je vědoma, že jakmile se tržní prostředí zlepší, bude zaměstnance potřebovat. Nejhůře si vede značka Tissot. Částečně z toho důvodu, že se nalézá v cenovém rozmezí, které je přímou konkurencí i chytrých hodinek od Applu.
Akcie za poslední rok

Prohlášení společnosti otřáslo důvěrou investorů. Akcie ve Švýcarsku spadly až o 14 procent. V 9:30 odepisovaly 11,5 procenta. Za poslední rok titul ztratil zhruba 30 procent. Varování společnosti s sebou stáhlo i akcie dalších výrobců luxusních hodinek. Richemont odepsala až 5,5 procenta. Holding , do jehož portfolia značek se řadí i hodinky Hublot či TAG Heuer, ztratil až 2,7 procenta. kompletní výsledky za první polovinu roku zveřejní 21. července.
Zdroj: BBG