Indikátor DMI byl vytvořen J. Welles Wilderem a stanovuje, zda daný instrument bude v pozitivním nebo negativním trendu. DMI je navržen tak, aby signalizoval, který trend bude v současné době silnější.
- +DI – pozitivní směrový indikátor
- -DI – negativní směrový indikátor
Klasické využití indexu je následující. Pokud -DI převyšuje +DI, investoři budou upřednostňovat krátké pozice a snažit se vyhnout pozicím dlouhým. Na druhou stranu, pokud je +DI vyšší než -DI, investoři budou upřednostňovat dlouhé pozice. Situaci je možné vidět na příkladu US30 níže. Z grafu je patrné, že se cena US30 zvedla o více než 100 bodů za pouhé dva dny krátce poté, co +DI převýšilo -DI.

DMI lze použít také společně s ADX. Tyto dva indikátory společně mohou filtrovat nebo potvrdit obchodní signály. To může být velmi užitečný a přesný nástroj k posouzení, jakým směrem se daný instrument vydá.

Skvělá vlastnost technického indikátoru DMI je schopnost vidět nákupní a prodejní tlak ve stejnou dobu, což umožňuje stanovit dominantní sílu před otevřením pozice. Vezměme si měnový pár EURUSD jako příklad. Pokud je méně kupců oproti prodejcům a -DI je tak vyšší než +DI, bude přítomen silný negativní trend. Tento údaj by mohl být podnětem pro nastavení krátké pozice s očekáváním, že euro bude oslabovat proti americkému dolaru.
Následně je vidět postupný pokles hodnoty -DI, to je signál k nastavení cenového limitu, protože se očekává, že ceny opět začnou stoupat, jakmile se indexní hodnoty znovu protnou. Mnozí investoři tento index používají k nastavení cenového limitu a zarážce (limit/stop), což je skvělý způsob k dosažení zajímavých zisků a minimálních ztrát. Například po otevření krátké pozice 21/10/2015 a jejím následném zavření 2/12/2015 (kdy se indexy protnuly znovu), hodnota eura spadla z 1,1370 na 1,0520 EURUSD, což by při investování jednoho lotu (v objemu 10 000) znamenalo zisk $850.
Nicméně v každém technickém indikátoru se vyskytuje velké množství falešných signálů. Z tohoto důvodu je velmi obtížné posoudit, zda daný obchodní signál ve skutečnosti bude mít vliv na budoucí vývoj. Nastavení indexu na delší dobu pak umožňuje přesněji identifikovat současný trend a případně na něm profitovat.

Pokud dochází k častému protínání linek, nemusí se vždy jednat o cenový trend. Cena instrumentu se v takovém případě obvykle pohybuje pouze stranou.
Detailnější analýza tohoto indikátoru by měla odhalit úspěšné kombinace, které mohou sloužit jako impuls pro otevírání a zavírání pozic. Po backtestingu měnového páru EURUSD (denní graf) za období 31/12/2015 až 24/08/2016 bylo zjištěno, že DMI opravdu dokáže předpovědět budoucí trend. Po každém protnutí hodnoty +DI a -DI jsme otevřeli virtuální pozice, viz graf níže.

Z výsledků backtestingu vyplývá, že při obchodování v objemu jednoho lotu by čistý zisk byl 2362 USD.

Autorem článku je Vojtěch Jirásek.