Boje v Libyi a vidina koordinovaného omezení světové produkce ropy napomohly tomu, že ropa v úvodu týdne zamířila výrazně vzhůru. Cena černého zlata rostla v asijském obchodování až o skoro dvě procenta. Na evropských akciových trzích pomohla dražší ropa k růstu energetickým titulům.
V centru pozornosti obchodníků s ropou stojí především dění v libyjském ropném terminálu Rás Lanúf, ze kterého by poprvé po dvou letech mohl vyplout tanker s ropou. Situaci ale v neděli zkomplikovaly nové boje mezi místními jednotkami a silami věrnými východolibyjskému veliteli a nakládka tankeru Seadelta se zastavila.
Právě obavy z nových dodávek libyjské, potažmo nigerijské ropy na přezásobený trh vedly k tomu, že ceny Brentu a WTI se v pátek propadly nejníže za několik týdnů a za celý minulý týden ztratily 6,2 procenta (viz graf níže). Přerušení nakládky tedy trh přivítal. Nové střety navíc vyvolávají i obavy z nového konfliktu o ropné zdroje.
Cena severomořské ropy Brent se kolem poledne SEČ obchodovala kolem 46,4 USD za barel, což znamenalo přírůstek o 1,3 procenta oproti předešlé zavírací ceně. Spekulace a obnovení bojů v severní Libyi pomohly i americké ropě WTI, která se odrazila od více než měsíčního minima a přidávala 1,5 procenta na 43,7 USD za barel.
„To, že Libye není schopna naložit svůj první tanker, připomíná, že pro ni může být obtížné zvýšit produkci,“ uvedl podle agentury Reuters hlavní analytik trhů společnosti CMC Markets Ric Spooner.
Trh s ropou podle Spoonera sleduje i spekulace před neformální schůzkou ropného kartelu OPEC a Ruska v Alžírsku. Do ostře sledovaného jednání zbývá ještě více než týden. Venezuelský prezident Nicolás Maduro o víkendu prohlásil, že dohoda s cílem stabilizovat trh s ropou by mohla být oznámena do konce měsíce.
Ropný trh je poslední dva roky pod tlakem, za kterým stojí kolaps cen a nadbytečné zásoby této strategické surovWT8iny. V srpnu ropa kolísala, když se objevila naděje, že OPEC by se s Ruskem mohl dohodnout na způsobu, jak trh s ropou stabilizovat.

Zdroj: BBG, RTRS