Posledními kandidáty na atraktivní růstové akcie jsou Zoe's Kitchen a Celgene. Zatímco akcie biotechnologické Celgene za poslední tři roky vynáší asi 40 % (v grafu vyznačeny zeleně), akcie restaurace Zoe jsou zejména kvůli letošnímu letnímu propadu v záporu. Její styl a zaměření na „dieta mediterránea“ pak generují i vysokou volatilitu akcie a investoři se s ní tak určitě nenudí:

Zdroj: Financial Times
Investor Todd Campbell a stránkách Fool.com poukazuje na to, že Celgene je rostoucím biotechnologickým kolosem, jehož vedení očekává, že bude i dál dosahovat znatelného růstu tržeb a zisků a to minimálně v následujících pěti letech. Biotechnologie jsou takovou téměř povinnou součástí různých seznamů zajímavých růstových titulů, nejvýznamnějším lékem firmy je Revlimid, management vidí velký potenciál i u léků Otezla a Pomalyst. Cílem je dosáhnout v roce 2020 tržeb ve výši 21 miliard dolarů (letos se čeká 11 miliard dolarů). Zisky na akcii by měl v roce 2020 dosáhnout 13 dolarů na akcii (vs. 5,7 dolarů na akcii v roce 2016).
Pohled na základní fundament firmy nám ukáže následující: Provozní cash flow je vysoko nad CapExem (investicemi do provozu) a vyjma roku 2015 pokrývá s přehledem i celkové investice (tedy včetně akvizic). Kvůli investicím by se tedy firma zadlužovat nemusela, ona tak ale i přesto činí a příčinou je velký objem odkupů (dividendy nevyplácí). Celkový model práce s cash flow je tedy poněkud neobvyklý a nebál bych se říci, že by s tím Celgene už měla přestat. Čistý dluh totiž už dosahuje téměř 8 miliard dolarů, což je dost i ve srovnání s jinak silným volným cash flow (EBITDA minulý rok dosáhla asi 2,3 miliardy dolarů).
Zoe's Kitchen
Jak jsme viděli v grafu, akcie Zoe's Kitchen jsou horskou dráhou a určitě nelze hovořit o tom, že by investory lákaly k nějakému naskakování na trend. Naopak, nyní jde jednoznačně o sousto pro kontrariány, což v kombinaci se zařazením do růstových akcií vytváří zajímavou kombinaci. Proč by kontrariáni měli na Zoe dostat chuť?
Investor Steve Symington poukazuje na to, že firma zklamala investory výsledky ve druhém čtvrtletí tohoto roku, její dlouhodobý příběh ale zůstává nezměněn. Podle jeho názoru „je tak ideální doba na nákup“. Symington poukazuje i na to, že investoři byli zklamaní i přesto, že ve druhém čtvrtletí rostly tržby firmy meziročně o 22 %, 4 procentní body růstu byly generovány ve stávajících restauracích, zbytek byl generován restauracemi novými. Dosažení růstu v existujících restauracích je přitom v tomto odvětví dosti složité a Zoe je tedy v této oblasti úspěšná.
Pokud si ale kontrariáni budou myslet, že jim rozhodování usnadní silný volný tok hotovosti, Zoe je zklame. V roce 2015 totiž generovala na provozu 26 milionů dolarů, proinvestovala 38 milionů dolarů a musela si tedy pomoci snížením zásoby hotovosti v rozvaze. O nějaké rozumné distribuci peněz akcionářům nemůže být řeči. V minulých letech byl vývoj podobný s tím, že zdroje firma získala z nového dluhu. Tedy klasická růstová společnost, u které se na plody její práce bude ještě nějaký čas čekat.
Podívali jsme se spolu na pět růstových titulů, které jsou podle různých investorů v současné době atraktivní. Náš výlet šel od energetiky, přes prodejce krásy, biotechnologie, restaurace až po chemického giganta. Mimo jiné jsme tak viděli, že pod hlavičkou „růstu“ se schovává velmi pestrá skupina firem a akcií, příležitostí a rizik. Kreslit tedy můžeme také pestrá portfolia.