Obchodníky na měnách v páteční poslední obchodní seanci roku v asijském obchodování pořádně procvičily algoritmy. Přesněji, setkání automatických objednávek s nízkou likviditou. A nejméně několik dealerů to stálo nejméně nemalé zdroje na pokrytí pozic. Co se stalo?
Euro v ranním asijském obchodování vylétlo během několika málo minut o 1,6 procenta vůči americkému dolaru. Od úrovně 1,0500 měnový pár vystoupal až na 1,0653 EURUSD. Euro doprovodil švýcarský frank, rovněž o 1,6 procenta vůči americkému dolaru. Skokem o 0,4 procenta se přidal japonský jen.

Algoritmické objednávky vyvolaly na měnovém trhu lavinu. Část obchodníků v krátkých pozicích musela pokrývat aktivaci stop-loss příkazů. „Přeskupení pozic vstoupilo do extrémně mělkého trhu a velmi nízké likvidity. Pohyb japonského jenu byl ryze ve vleku eura a dokazuje, že nejde na prvním místě o averzí k riziku motivované přeskupování pozic,“ soudí pro Bloomberg Shigeki Yoshitoshi z Australia & New Zealand Bank Group.
O hodinu později se situace pozvolna uklidnila a Evropa a Spojené státy následně jako by o ničem nevěděly. Situace ale dala vzpomenout na podobné události, naposledy rychlý a prudký propad, který se zapsal do paměti trhu jako říjnový “flash crash” na britské libře. Tehdy libra během dvou minut a také v asijském obchodování propadla o 6 procent k americkému dolaru. Důvodem byly rovněž automaticky zadané objednávky a nízká likvidita.
Bostonská Aite Group odhaduje, že algoritmické transakce se za poslední tři roky vice než ztrojnásobily. Podobné události se podle jejích analytiků stanou přinejmenším častějšími, ne-li bežnými.