Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Trump nastupuje do úřadu, peso zůstává pod tlakem

Rozbřesk – Trump nastupuje do úřadu, peso zůstává pod tlakem

20.01.2017 9:13
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Donald Trump se dnes, tedy 20. ledna 2017, stane 45. prezidentem Spojených států amerických. Po slavnostním složení přísahy nás pravděpodobně nečeká nic mimořádného. Na druhou stranu již na začátku příštího týdne může padnout řada důležitých rozhodnutí. Trhy mají strach především z výraznějšího osekání severoamerické obchodní dohody (NAFTA) - Donald Trump slíbil, že jednání o ní otevře již v prvních dnech svého prezidentství.

Není tedy divu, že pod tlakem dál zůstává mexické peso - to od zvolení Trumpa prezidentem ztratilo přibližně 20 %. Mexiko funguje v řadě sektorů (například auta) pro USA jako levnější “montovna”. Znovuzavedení cel by pravděpodobně narušilo stávající výrobní řetězce těžící z volného přeshraničního pohybu zboží a vedlo by k poklesu průmyslových vývozů Mexika do USA. Do Spojených států by se pravděpodobně vrátila část nízkokvalifikovaných pracovních míst, ale zboží jako auta by v USA podražilo. Současně by se americká ekonomika mohla méně “soustředit” na obory s vyšší přidanou hodnotou (menší specializace) a na mexickém trhu by pravděpodobně ztratili velice výhodnou pozici američtí zemědělci. Kam až protekcionismus Donalda Trumpa může zajít zůstává otevřené.

Podobně otevřená zůstávají i jednání o brexitu. Premiérka Theresa Mayová v tomto týdnu řekla, že che odejít z vnitřního trhu EU a že “žádná dohoda je lepší než špatná”. Pokud ale Londýn s Bruselem nenajdou společnou řeč, může vést brexit do dvou let k výraznému omezení vzájemného obchodu Británie s unií. Stačí se podívat na to, jak dnes funguje britský automobilový průmysl. Ten je v tuto chvíli plně integrován do evropské produkce. Automobilky působící v Británii (jako například Nisan) velkou část vstupů dovážejí a než je zakomponují do finálních automobilů, tak je ještě několikrát posílají nazpátek do EU na zpracování (například do Polska, Itálie, nebo Nizozemí). Pokud by Britské automobilky měly při každém překročení hranic nově platit dovozní cla (3-5 % na autodíly podle WTO) a nakonec platit vývozní clo do EU (okolo 10 %), nedává výroba pro evropský trh v Británii žádný smysl. Protekcionismus pak může jednoduše všem přidělat vrásky na čele...

FOREX

Region

Viceguvernér ČNB Hampl včera v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že ekonomická situace se v Česku sice vyvíjí v souladu s prognózou (jež indikuje konec režimu kurzového závazku asi v polovině roku), ale že případný odklad do druhého pololetí nedokáže vyloučit. Zajímavý byl i jeho pohled na rychlejší než očekávaný růst cen v eurozóně. Ten podle něj nelze vykládat jako jednoznačně jdoucí ve prospěch dřívějšího exitu z intervencí. Kromě toho Hampl pohovořil i o nejistotě kolem přesného načasování samotného exitu. Nám se jako nejvíce pravděpodobné jeví druhé čtvrtletí.
Co se týče včera zveřejněných dat z polského průmyslu a maloobchodu, tak ta opět dopadla smíšeně. Průmysl rostl v prosinci o něco rychleji, než se čekalo, zatímco (reálný) maloobchod za stejný měsíc naopak pomaleji. Zlotý po zveřejnění čísel mírně posiloval.

Dnes budou v regionu zveřejněna čísla o maďarských mzdách za listopad. Trh očekává více než 6% růst.

EUR/USD/GBP

Eurodolar se sice dotkl hranice EURUSD 1,06, ale vrací se zpět na sever a odmítá tak následovat úrokový diferenciál, který se vyvíjí ve prospěch krátkodobých dolarových úrokových sazeb (ať již kvůli holubičí ECB či vynikajícím americkým datům). Včerejší statistiky o nových žádostech o podporu totiž dále poklesly a ukazují, že by přírůstek nových pracovních míst v USA v lednu mohl přesáhnout 200 tisíc. Dolaru nakonec nepomohla ani vyjádření nového ministra financí Mnuchina, který uvedl, že věří v dlouhodobou sílu dolaru.

Pokud americké úroky nepropadnout, tak bude eurodolar dříve nebo později úrokový diferenciál následovat a tudíž propadne. Je však otázkou, zda to musí být na konci tohoto týdne, kdy má být inaugurován nový americký prezident. Trh si však opět musí dát pozor na americké centrální bankéře - čeká nás dnes několik vystoupení včetně J. Yellenové.


Čtěte více:

Tři levné hodnotové akcie na počátek letošního roku
19.01.2017 19:29
Poté, co jsme si v předchozích dvou příspěvcích udělali výlet do svět...
Americké akcie před inaugurací ztrácely, pomohly i algoritmy
19.01.2017 22:01
Akcie v zámoří v očekávání zítřejší inaugurace Donalda Trumpa odevzdáv...
Investiční výhled Patria 2017: Kam míří naše akciové tipy pro letošek?
20.01.2017 6:54
Finanční sektor. Právě ten je nejčistším vyjádřením pro letošek ústřed...
Čína hlásí nejpomalejší hospodářský růst za 26 let
20.01.2017 8:21
Tempo růstu čínské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo v meziročn...
Akciová Asie znovu se smíšenými výsledky. Investoři čekají na inauguraci Donalda Trumpa
20.01.2017 8:27
Ani závěr týdne nepřinesl asijským akciím výraznou změnu oproti výsled...

Váš názor
  •  
    20.01.2017 11:18

    muze mi nekdo jako privandrovalci prelozit toto do cestiny:? Pokud americké úroky nepropadnout, tak bude eurodolar dříve nebo později úrokový diferenciál následovat a tudíž propadne.
    auslander
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data