Google dostal rekordní pokutu od Evropské unie. Společnost má zaplatit 2,42 miliardy EUR za to, že zneužila svého dominantního postavení na trhu s internetovým vyhledáváním, když ve výsledkách vyhledávání vyzdvihovala jeden z vlastních produktů, totiž porovnávač nabídek zboží ke koupi. Google tak porušil společná antimonopolní pravidla, tvrdí také Evropská komise. Společnost pochybení odmítá. Podle svého právníka zváží prý odvolání.
Pokuta se točí kolem služby, která má zákazníkům pomoci nalézt hledaný produkt v on-line obchodech včetně platforem jako .com nebo . Firma ji do Evropy přinesla v roce 2004, kdy už na trhu figurovali zavedení hráči. Původní název Froogle se poté několikrát změnil, Google si ale podle komise uvědomoval, že výsledky tohoto produktu jsou relativně slabé. Firma v roce 2008 tudíž začala na evropských trzích zavádět změny ve své strategii a do generických vyhledávacích algoritmů zapracovala nová kritéria. Výsledek? Konkurenční služby se v seznamu výsledků vyhledávání na Googlu objevovaly na vzdálenějších pozicích. Komise zde hovoří o v průměru čtvrté stránce u těch, které končily nejvýše. Na vlastní porovnávací službu Googlu se tytéž algoritmy nevztahovaly. A tudíž ani posuny v pořadí, stojí také v unijním vysvětlení.
Zdroj: EK
Uživatelé přitom většinou klikají na odkazy zobrazené na první stránce: odehraje se tu 90 procent všech kliknutí, tvrdí v Bruselu. U konkurenčních odkazů umístěných hlouběji ve výsledkách vyhledávání je tak prý menší šance, že se na ně uživatelé zaměří.
„Google ostatním společnostem upíral šanci soutěžit na základě kvality,“ uvedla eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která má agendu hospodářské soutěže v EU na starosti. "Tímto rozhodnutím od společnosti Google chceme, aby změnil způsob svého fungování a aby čelil následkům svých kroků."
Vyměřená částka je největší pokutou v antimonopolní kauze v evropské historii. Dosavadním rekordmanem byl výrobce čipů Intel, který od komise v roce 2009 dostal pokutu 1,09 miliardy EUR.
Je otázkou, jak pokuta nakonec dolehne na mateřskou společnost Googlu, která disponuje více než 90 miliardami dolarů v hotovosti. Rozhodnutí Bruselu ale může vyvolávat i jiné obavy: totiž že Google donutí změnit způsob, jakým řeší vyhledávání internetových obchodů. To je jeden z největších zdrojů růstu jeho tržeb a jedna z nejsilnějších zbraní pro soupeřům jako nebo .com. Větší ránu by ale verdikt mohl znamenat pro reputaci firmy, která provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač na světě, napsal Bloomberg.
Akcie Alphabet, pod kterou Google spadá, klesaly v premarketu až o více než 1,6 procenta, pokles ale postupně stahovaly. Graf ukazuje jejich vývoj za posledních 5 let.

Google tvrdí, že se pouze snažil "zabalit" výsledky vyhledávání tak, aby uživatelé mohli snadněji nalézt to, co hledají. Firma má teď 90 dní na změnu své praxe. Ke konkurenčním srovnávačům cen se musí začít chovat stejně jako k vlastní službě, jinak může čelit rozhodnutí o dalším penále až do pěti procent průměrného celosvětového denního obratu své mateřské firmy.
Evropská komise případ vyšetřovala sedm let a toto je pouze jedno z několika řízení, které vůči Google vede. Další dvě se týkají například jeho operačního systému pro mobilní zařízení Android a omezování možností třetích stran zobrazovat kontextovou reklamu konkurentů Google.
Zdroje: EK, ČTK, BBG