Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dva překvapivě pozitivní akciové grafy a jeden varující

Dva překvapivě pozitivní akciové grafy a jeden varující

01.12.2017 19:06

Zřejmě nikdo na trhu se nedomnívá, že by valuace ve vyspělých zemích a zejména v USA byly na nízkých úrovních. Diskuse se vede jen o tom, zda jsou jen hodně optimistické, či zda se již nacházejí v oblasti iracionality. Je ale možné, že z praktického hlediska je to vlastně jedno?

Nízké valuace by obvykle měly znamenat větší prostor pro následný růst cen akcií a naopak – pokud jsou valuace mimořádně vysoko, jen těžko mohou táhnout ceny akcií ještě výše a vše tak záleží už jen na růstu zisků. Dlouhodobý pohled na data tuto tezi většinou potvrzuje – po obdobích nízkých valuací je návratnost akcií vyšší a naopak. Jak ale ukazuje následující obrázek, pro období jednoho roku je výše současného PE v podstatě irelevantní:

001

Zdroj: Charles Schwab

Podle grafu se investoři nehledící dále než jeden rok dopředu efektu vysokých valuací nemusí tolik bát. V minulosti totiž při současné úrovni PE (založeného na historických ziscích) trh sice dokázal notně oslabit, ale také si dokázal připsat slušné zisky a to v naprosté většině případů. Dokonce se zdá, že současná výše PE byla v minulosti z nějakého důvodu z hlediska ztrát v následujících 12 měsících mimořádně bezpečná.

Rozpor mezi popsaným standardním vývojem v krátkém a v delším období bychom ale podceňovat neměli. Faktem totiž zůstává, že s vysokými valuacemi je už jen na ziscích, aby svým růstem táhly akcie nahoru (či bránily jejich větší korekci). Vedle fundamentu (unikátní kombinace nízkých sazeb a dosti optimistického výhledu v globální ekonomice) drží valuace a ceny akcií nahoře i „korporátní QE“. Takto se totiž dá hovořit o odkupech, které na trh pravděpodobně dodaly a dodávají mnohem více likvidity, než monetární politika Fedu.

Jak ukazuje druhý obrázek, pohybujeme se nyní za druhým „odkupovým vrcholem“ a trend začíná směřovat dolů. Z hlediska likvidity je to zpráva špatná, ovšem rozumný a dlouhodobý investor si všímá spíše toho, že rozvahy firem nejsou bezedné a dluhem financované odkupy nelze provádět do nekonečna. A v neposlední řadě je tu možnost, že odkupy nahradí vyšší investice – CapEx (viz světle modrá křivka v grafu). To by pak byl ideální scénář, který by na rozdíl od přetaženého odkupového cyklu zvyšovat dlouhodobou životaschopnost vyšších valuací (a také makroekonomickou stabilitu):

001 

První výše uvedený graf tedy ukazuje, že současné valuace jsou vysoko, ale dokázali jsme z něj vyždímat optimismus ohledně ročního výhledu. Druhý ukazuje klesající objem odkupů, ale optimismus pramení z možného obratu CapEx a klesajícího rizika předlužených rozvah. Jak to je s posledním dnešním obrázkem? Je v něm vyznačen vývoj roční korelace mezi nejvýznamnějšími akciovými trhy na světě. Ukazuje tedy, nakolik se tyto trhy hýbou ruku v ruce (vyšší čísla), či si naopak jde každý svou cestou (nižší čísla).

001 

Zdroj: Charles Schwab

Vysoká korelace mezi trhy může mít teoretickou výhodu, že šetří práci – nemusíme sledovat více trhů, stačí jeden dva hlavní, ostatní stejně jdou podobným směrem. Tato výhoda je ale samozřejmě pochybná a mnohem lepší je, když je korelace mezi trhy nízká a tudíž nám poskytuje prostor pro tolikrát zmiňovanou diverzifikaci. Z tohoto pohledu je tedy pokrizový trend klesající korelace dobrou zprávou. Ale ne na 100 %.

Připomeňme si, že na podobných grafech a principech stojí jádro managementu rizika velkých finančních a investičních institucí – spoléháme se na to, že riziko oddiverzifikujeme. Poslední finanční krize (a nejen ona) ovšem těmto teoriím dala tvrdou ránu. V praxi totiž nefungovaly. Důvodem nebylo to, že by byly od základu chybné. Chybný byl „jen“ předpoklad, že korelace mezi aktivy jsou stabilní – nemění se v závislosti na tom, kam trhy míří, jaká je na nich nálada, averze k riziku a podobně. Jenže ony se mění a to tím nejhorším způsobem:

V dobách dobrých si každé aktivum jde svou cestou a vše tak budí dojem, že lze značně diverzifikovat a snižovat riziko. Jenže v dobách krušných se najednou korelace prudce zvýší, vše se hýbe jedním směrem a diverzifikace mizí jako mávnutím kouzelným proutkem. Ztráty na jednom aktivu nejsou eliminovány zisky na jiném, ale sčítají se. Někdy tak „učebnicovou“ diverzifikaci přirovnávám k velmi dobrým brzdám, které ale fungují jen na rovinkách a v zatáčkách, kde bychom je potřebovali nejvíce, fungovat přestávají. Co to v praxi tedy znamená? Diverzifikace je určitě dobrá a z tohoto pohledu je výše uvedený obrázek pozitivní zprávou. Neměli bychom ale přeceňovat její schopnosti v extrémních situacích a nechat se unést diverzifikačními sny.

 

Čtěte více:

Místo Bruselu do náruče Pekingu?
30.11.2017 15:20
Čína se pomocí investic a diplomacie snaží zvyšovat svůj vliv ve střed...
Pettis: Čína potřebuje pravý opak, než se jí radí
01.12.2017 6:48
Čína musí reformovat své hospodářství. Alespoň to tvrdí dlouhá řada ek...
Akcie s 200 % zisky a jednoduchý důkaz bitcoinové bubliny
30.11.2017 19:11
Největším akciovým přeborníkem letošního roku je z technologického sek...
Omezení těžby ropy platí do konce roku 2018 a nově i na Nigérii a Libyi
30.11.2017 16:58
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na dnešním zasedání ve Víd...
Růst české ekonomiky: Pětka potvrzena
01.12.2017 9:34
Zpřesněné údaje statistického úřadu potvrdily, že česká ekonomika ve t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.11.2022
6:06Investiční tipy: Dow Jones vs Nasdaq  
28.11.2022
22:21Negativní úvod týdne (nejen) v USA  
18:22Bloomberg: Potíže v Číně mohou Apple připravit o šest milionů iPhonů Pro
18:01Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:56Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů  
17:21Monetární politika a nominální produkt vysoko nad trendem
16:55Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
16:44Prezident podepsal zákon zavádějící daň z neočekávaných zisků, daňové změny i odvody z prodeje elektřiny
15:35Skandály zkoušená Credit Suisse míří zase dolů. Může to být nejdelší série ztrát za 11 let
15:00FX Strategie: Inflace v eurozóně jako divoká karta pro ECB a euro, koruna profituje z úlevy na trzích s rizikovými aktivy  
13:34Týdenní výhled: Americká data by se měla zhoršit a v Číně sílí protesty  
11:58Fed to s utahováním přežene, obává se ekonom Mankiw
11:49Vstup do týdne poznamenaly rostoucí problémy v Číně  
11:11Bloomberg: Hrozí nedostatek nejdůležitějšího paliva, dotkl by se všeho
9:15Gevorkyan navýšil ve 3Q tržby meziročně o téměř 10 procent, zisk EBITDA narostl o 17,5 procent
9:11Rozbřesk: Polevuje napětí i v českém průmyslu?
8:44Rusko chystá výnos zakazující prodej ropy zemím, které zavedou strop
6:08JPMorgan očekává v roce 2023 zvýšení poptávky po globálních dluhopisech o 1 bilion dolarů
27.11.2022
9:17Víkendář: Podle UBS předběhly trhy dobu u Fedu i Číny
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
easyJet PLC (09/22 Q4, Bef-mkt)
Intuit Inc (10/22 Q1, Aft-mkt)
Workday Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board