Setrvalý propad cen ropy pokračuje již pátý týden v řadě a medvědí sentiment zatím nebere konce. Lví podíl na tom má americká vláda a její oznámení o dočasné výjimce na import íránské ropy, kterou poskytla celkem pro 8 států (včetně Číny a Indie). Pondělní znovuobnovení sankcí na Teherán, které napomáhaly předchozímu růstu cen, tak investoři přehlédli bez mrknutí oka.
Sestupnému trendu napomáhá také fakt, že tři největší producenti ropy (Rusko, USA, Saúdská Arábie) aktuálně těží poblíž vlastních historických maxim. Na stranu dalšího poklesu ceny černého zlata se staví rovněž obavy ze zpomalování globální ekonomiky v kontextu s blížícím se koncem dlouhotrvajícího hospodářského cyklu.
Postupné snižování cen ropy jde ruku v ruce se stále se navyšujícím stavem zásob, které každý týden reportují agentury API (úterý) a EIA (středa). Uložiště „texaského čaje“ v terminálu Cushing v Oklahomě pomalu praská ve švech, když po úterním zveřejnění dat zaznamenalo již sedmý nárůst zásob v řadě. Měsíční zpráva agentury EIA navíc revidovala růst těžby v USA, která v říjnu dosáhla 11,46 mil. barelů denně (očekávání 11,07 mil. barelů). Americká produkce by tak měla magickou hranici 12 mil. barelů denně pokořit o půl roku dříve, než se původně očekávalo. Toto téma bude pak pravděpodobně nejpalčivějším problémem na blížícím se prosincovém zasedání kartelu OPEC.
WTI:
Z technického pohledu se dá hovořit o bezpochyby jednoznačném vývoji v podobě neuvadajícího medvědího trendu. Ten má na svědomí pokoření několika dalších úrovní v rozmezí hodnot 62 - 64 USD/barel. V ohrožení se tak začínají pomalu ocitat letošní minima ze začátku roku na ceně 60 USD/barel. Aktuálně se cena lehké texaské ropy WTI pohybuje poblíž úrovně 62 USD/barel, což představuje již 20% diskont v porovnání s nedávnými maximy z konce října.
