Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Poslední prezident, kterého brali vážně

Víkendář: Poslední prezident, kterého brali vážně

09.12.2018 8:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Smrt bývalého amerického prezidenta George H. W. Bushe vyvolala řadu úvah, včetně těch, podle kterých je dnešní doba mnohem polarizovanější a plná zloby oproti té, během které seděl v Bílém domě on. The Atlantic pak poukazuje na možná stejně významný rozdíl: Bush byl posledním prezidentem, jehož uznávali i jeho protivníci a veřejnost jej považovala za prezidenta plně legitimního.

The Atlantic tvrdí, že ona legitimita pramení ze tří základních oblastí. Za prvé u mnoha lidí je dána tím, že prezident ve volbách získá jasnou většinu hlasů. Za druhé prezident měl historicky určité rysy, které mu dodávaly na legitimitě: Byl to muž, běloch, většinou protestant a často byl nějak spojen s váženými institucemi, jako byly elitní univerzity či armáda. The Atlantic tvrdí, že Američané mají tendenci méně si vážit prezidentů, kteří se v tomto smyslu nějak liší, a to samé platí u třetího bodu, kterým je vlastní chování prezidenta. Tedy i možné porušování dosavadních norem chování.

George H. W. Bush byl posledním prezidentem, který splňoval všechna tři kritéria. Byl zvolen jasnou většinou hlasů, měl dobré kulturní a společenské zázemí a choval se tak, jak od prezidenta lidé čekali. U jeho nástupců se naopak dá hovořit o krizi legitimity. Bill Clinton nedosáhl jasného volebního vítězství a vyhýbal se vojenské službě ve Vietnamu, za což byl někdy ostře kritizován. K tomu všemu porušil normy chování a slušnosti ve chvíli, kdy měl milostnou aféru se zaměstnankyní Bílého domu.

Po Clintonovi byl zvolen George W. Bush, který měl do jednoznačného vítězství opět velmi daleko. Následoval Barack Obama, Afroameričan s částečně muslimským jménem, který vyrostl v Indonésii a jehož otec pocházel z Keni. Pro mnoho lidí jeho prezidentství úplně postrádalo legitimitu a ještě v roce 2016 se jen čtvrtina republikánů domnívala, že tento prezident se skutečně narodil v USA. Nyní v USA vládne Donald Trump. Tomu „během voleb pomáhala ruská vláda a v podstatě každý den se chová způsobem, který mnoho Američanů považuje za neprezidentský“.

The Atlantic tvrdí, že Bushovi pomáhalo i to, že bojoval ve druhé světové válce, která Američany spojila napříč všemi třídami a ideologiemi. Byl také posledním prezidentem, „jehož soukromý život nebyl pod intenzivním drobnohledem médií“. Až ke konci období jeho vlády byl jednou dotázán, zda neměl nemanželský poměr, a když rozzlobeně odvětil, že nikoliv, média se o věc přestala zajímat. Naopak Clinton byl pod jejich neustálou palbou. The Atlantic se ale domnívá, že rozhodující výhodou Bushe byla kombinace jasného volebního vítězství a toho, že byl běloch. Bílá rasa je totiž v USA tradičně spojována s mocí.

„Rasa je při srovnávání George H. W. Bushe s dalšími prezidenty klíčová. Ano, byl to slušný člověk, ale to byl i Obama... Bush zosobňoval rasovou hierarchii, která se od té doby změnila kvůli demografickému vývoji. Jedna skupina Američanů tak strávila poslední dvě desetiletí kritizováním prezidentů, kteří nedosáhli jasného volebního vítězství. A druhou zase pobuřoval černý prezident, který nebyl v souladu s jejich pojetím amerikanismu,“ tvrdí The Atlantic. A dodává, že v roce 2020 bude podíl bělochů na celkovém počtu voličů v USA představovat asi 67 %. Takže není pravděpodobné, že by si tato země konečně zvolila prezidenta, který by měl podobnou legitimitu jako George H. W. Bush.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

S Trumpem k Triffinově krizi?
22.08.2018 15:48
Dokáže americký prezident Donald Trump, že Robert Triffin měl pravdu? ...
Co když Trump odmítne odejít?
25.09.2018 16:38
Co když se Donaldu Trumpovi příliš zalíbí v Bílém domě a odmítne z něj...
Putinovo domácí kouzlo ztrácí moc
22.10.2018 14:45
Co Rusové skutečně chtějí? A budou pro to ochotni něco udělat? Tyto dv...
Víkendář: Evropu prý trápí ultraliberalismus. Francouze to pořeší
10.11.2018 8:04
Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona soustavně klesá....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data