Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záchrana před Amazonem

Záchrana před Amazonem

13.03.2019 17:43


Podívejme se dnes na jednu společnost, která je pod obrovským konkurenčním tlakem jednoho z největších korporátních predátorů současnosti, na volném toku hotovosti prodělává, ale nevzdává to. A investoři si jí stále cení na 392 milionů dolarů.


Není třeba dlouze rozebírat, že na americkém retailovém trhu řádí Amazon a za oběť mu už (doslova) padla řada společností. Jednou z nepadlých výjimek je řetězec knihkupectví Barnes & Noble. I ten ale utrpěl značné šrámy, které snad nejlépe vystihuje následující tabulka. Z ní je zřejmé, že tržby firmy za posledních 5 let klesaly v průměru o 11 % ročně, provozní tok hotovosti dokonce o 20 % ročně. Volný tok hotovosti (tedy to, co zbude po investicích), pak byl v roce 2018 v záporu:
0

Příběh těchto kamenných obchodů je v podstatě klasický: Pokles počtu prodejen, pokles tržeb ve stávajících prodejnách, snaha o osekání nákladů, ale i přesto pokles ziskovosti. Nyní se prý firma sama nabízí k prodeji a možná to je klíčem k odpovědi na otázku, proč se obchoduje s onou kapitalizací ve výši 392 milionů dolarů.

Podívejme se nejdříve, jaké finanční výsledky by takovou kapitalizaci ospravedlnily. Kdyby firma například od nynějška na volném toku hotovosti neustále vydělávala to, co průměru za posledních pět let (tedy 9,56 milionů dolarů), současné hodnota takového toku hotovosti by dosáhla 145 milionů dolarů. Tedy částku hluboko pod kapitalizací. Na úroveň kapitalizace bychom se dostali až se stabilním volným tokem hotovosti ve výši 26 milionů dolarů. Či třeba s oněmi 9,56 miliony dolarů, ovšem rostoucími asi o 4,6 % ročně.

Pokud vezmeme v úvahu, že Amazon sám hodlá expandovat na poli kamenných obchodů (Amazon Books) nejsou uvedená čísla nijak nízká. K tomu se zřejmě blížíme k ekonomickému útlumu, či dokonce k recesi a z tohoto pohledu již ony implikované růsty vypadají vyloženě růžově. Nutno dodat Barnes & Noble sice nemá nijak vysoké zadlužení, ale patří ke společnostem, které drží výplatu dividendy na stávající úrovni i přesto, že fundament se zhoršuje a volný tok hotovosti se dostal do záporu.

Onu kapitalizaci tak možná skutečně z velké části vysvětlují spekulace o převzetí jinou společností. Nabízí se ale samozřejmě otázka, proč by případný zájemce nabízel sumy odpovídající současné kapitalizaci. Snad jen ve víře ve znatelné synergie. Další možností jsou úvahy o likvidační hodnotě společnosti, či valuační přístup z pohledu reálných opcí. Ten je ale v podobných případech hodně ošemetný.


Čtěte více:

Amazon: Kvartál splněných přání a opatrnějších plánů do budoucna
01.02.2019 12:01
Kvartál splněných přání a opatrnějších plánů do budoucna – i tak by se...
Netflix na počítačové hry – realita nebo fikce?
07.02.2019 5:29
Streamování filmů a hudby přes internet vyvolalo revoluci zábavního pr...
Konglomeráty nevymřou, jen se změní jejich forma
28.02.2019 15:46
Průmyslové konglomeráty byly dlouho považovány za obry korporátního sv...
Amazon prý chystá nové obchody s potravinami
04.03.2019 8:38
Největší světový internetový prodejce Amazon hodlá otevřít desítky obc...
Francie chce internetové giganty zatížit tříprocentní daní
06.03.2019 14:38
Francie hodlá příjmy velkých internetových firem, jako je Google, Amaz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m