Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Proč východní Evropa nechce euro a Češi nakonec změní názor

Víkendář: Proč východní Evropa nechce euro a Češi nakonec změní názor

16.03.2019 8:44
Autor: Redakce, Patria.cz

„Český premiér Andrej Babiš se domnívá, že našel potřebná data, která by podpořila jeho odmítavý postoj k euru. Nová analýza německého think tanku Centrum pro evropskou politiku totiž říká, že ze společné měny mají výraznější užitek jen Německo s Nizozemím. Jenže Babiš se mýlí a nejen proto, že závěry této analýzy jsou rozporovány,“ píše na stránkách Bloombergu Leonid Bershidsky. 

Autory zmíněné analýzy jsou Alessandro Gasparotti a Mathias Kullas a zveřejněna byla minulý měsíc. Zaměřuje se na dopad eura na prosperitu sedmi zemí, které společnou měnu přijaly nejdříve. Jejím základem je porovnání reálného vývoje s modelovaným vývojem, který předpokládá, že by si země nechaly svou vlastní měnu. Tento model je postavený na tom, jak si vedly porovnatelné ekonomiky, které euro nepřijaly. 

Výsledky analýzy jsou podle Bershidskyho kritizovány řadou německých ekonomů, a to jak těch, kteří podporují euro, tak těch, kteří se staví proti němu. Jejich hlavní námitka spočívá v tom, že neexistují dostatečně porovnatelné ekonomiky, které by mohly být využity k modelování ekonomického vývoje zemí eurozóny. A to není jediný problém. Bershidsky poukazuje na skutečnost, že podobné argumenty, jako je zmíněná analýza, pronesl již před delší dobou Joseph Stiglitz. I ten tvrdí, že z eura profituje Německo a země na jihu jsou jeho obětí. 

Největším problémem eura je podle jeho kritiků to, že členské země nemohou devalvovat svou měnu v případě ekonomického šoku. Nemohou tak zvýšit svou konkurenceschopnost. Takže pokud by země jako Portugalsko, Itálie či dokonce Francie mohly devalvovat, pomohlo by to jejich hospodářství. Jenže šéf ECB Mario Draghi zase tvrdí, že v Evropě se již vytvořily rozsáhlé výrobní řetězce, které snižují výhody devalvací zaměřených na podporu konkurenceschopnosti. Pokud totiž exporty nějaké země závisí z velké části na dovozech ze země jiné, nejsou přínosy devalvace tak zřejmé. 

Podle Bershidskyho je právě tento argument relevantní pro země střední a východní Evropy. Růst Polska, Maďarska nebo České republiky je totiž do značné míry tažen tím, že se zapojily do širších výrobních řetězců. Jejich hlavním partnerem je pak Německo, významnou roli hrají i Francie s Itálií. Podle Bershidskyho tak tyto země nemohou čekat, že by devalvace jejich měny výrazně pomohla jejich hospodářství. Má to ukazovat i srovnání se Slovenskem, které je v eurozóně a jehož měna byla předtím navázána na společnou měnu. 

Bershidsky tvrdí, že tříleté období, během kterého ovlivňovaly kurz koruny intervence centrální banky, „bezesporu nevedlo ke zlepšení konkurenceschopnosti“ a není jasné, jaké další ekonomické výhody mělo přinést. „Země střední a východní Evropy jsou fiskálně konzervativní, drží své dluhy nízko a nevěří inflačnímu financování ekonomiky. Jsou si také vědomy, že prudká devalvace by pravděpodobně vedla k odlivu pracovní síly do zahraničí a to je pro jejich nacionalistické vlády nepřijatelné,“ míní Bershidsky. A ptá se, proč tedy tyto země chtějí mít i přesto vlastní měny.

Jedním z důvodů mohou být problémy samotné eurozóny, která bez harmonizace fiskální politiky není schopná řešit větší ekonomické šoky. Ovšem podle Bershidskyho nejde o hlavní důvod. Ten je politický a plyne z toho, že podpora eura u veřejnosti je nízká. V České republice dokonce dosahuje jen 33 %, zatímco například v Rumunsku 69 %, v Maďarsku 59 % a v Polsku 48 %. Pokračující integrace evropské ekonomiky ale Čechy nakonec přesvědčí k přijetí společné měny, i když politici mohou nyní tlačit proti tomuto „logickému směru“, uzavírá Bershidsky. 

Zdroj: BloombergČtěte více:

Kvantitativní uvolňování jako základ novodobého socialismu?
13.03.2019 14:20
David McWilliams napsal před několika dny na Financial Times článek, v...
Grantham: Zdaňte superboháče, rozvíjející se trhy jsou investiční budoucnost
13.03.2019 16:13
Známý investor Jeremy Grantham v rozhovoru pro CNBC uvedl, že když v r...
S fungováním demokracie je spokojeno nejvíce Čechů za 16 let
13.03.2019 16:12
S fungováním demokracie v Česku jsou spokojeny dvě třetiny Čechů, což ...

Váš názor
 •  
  20.03.2019 10:47

  Mě by euro nevadilo už dnes. A stejně tak si myslím, že je jen otázkou času, kdy euro také přijmeme. Skutečně silný argument proti euru zatím nikdo nepředložil. Nicméně nepovažuji to za zrovna to nejdůležitější. Máme mnoho jiných daleko důležitějších problémů, které bychom měli řešit. Nefunkční státní správu, ignorování potřeby důchodové reformy atd.
  stanislav.hrouzek
 • medvedvsechnosned
  19.03.2019 9:33

  král patria diskusí musí být velmi nešťastný člověk. Je mě ho líto.
  oradapoisson
  • oradapoisson
   19.03.2019 10:04

   Že je ti něco líto, neospravedlňuje nálepkování někoho jako nešťastného.
   Kalka.
   • Re: oradapoisson
    19.03.2019 10:14

    Kolega se neumí smířit s tím, že patřím k 3/4 obyvatel ČR, kteří netouží platit eurem.
    medvedvsechnosned
    • tak to není :-)
     19.03.2019 10:22

     Jakmile se v diskusi objeví jakýkoliv názor, ihned se objeví medvedvsechnosned, který má patent na moudro tohoto světa. Ihned začne vnucovat svůj názor, protože on má patent na rozum a on ví všechno na světe nejlíp. Takže je lepší ani svůj názor sem nedávat, protože někde u netu na něj čeká lačný medvedvsechnosned, aby nám všem vysvětlil, jak to ve skutečnosti všechno je. Typický je tím, že napadá názory ostatních a vnucuje jim názor svůj, jako kdybychom byli všichni blbci a on jediný je ten rozum lidstva. Dokáži si takového člověka představit. V reálném životě musí být natolik protivný, že se s ním nikdo nebaví. Proto čeká v zákrytu na diskusi a každý příspěvek, nebo názor někoho ihned bere jako možnost někoho poučovat, přesvědčovat a napadat. Nebo mu někdo za to platí :-)
     oradapoisson
     • Re: tak to není :-)
      19.03.2019 10:28

      Právě naopak. Jsem příznivcem referend a přímé demokracie. Nemám problém s referendem o euru, EU, NATO či s jakýmkoliv jiným plebiscitem obyvatel této země.
      medvedvsechnosned
      •  
       20.03.2019 10:51

       Já mám problém s jakýkoli referendem, který se týká problematiky, která vyžaduje významné odborné znalosti a zodpovědného voliče. U nás se na rozum většiny bohužel nedá spoléhat. A je vidět, že významně selhává i v těch nejvyspělejších zemích. Jaký chaos to způsobuje, to je krásně vidět na současné Velké Británii, kdy velká část politické reprezentace nyní musí rozhodovat o něčem, co vůbec řešit nechtěla a o čem ví, že to zemi velice škodí...
       stanislav.hrouzek
 • Jak se to má s eurem?
  18.03.2019 21:22

  Euro je z ryze ekonomického hlediska pro současnou eurozónu naprostý nesmysl. Společnou měnu může mít snad Německo s Rakouskem, nebo třeba Švédsko, Dánsko, Finsko a Norsko. Naopak společná československá koruna by už fungovat nemohla. Dokonce i vybájené „severní euro“ – nebo spíše německá marka jako jednotná měna pro státy západní Evropy – nedává smysl. Pokud mají některé země platit společnou měnou, tedy pokud chtějí hovořit jediným jazykem, musejí vyznávat stejné hodnoty, jejich hospodářství – i jejich cenové hladiny – musejí růst podobným tempem. Severní – německé – euro by tak z ekonomického hlediska nemohla přijmout Francie, Belgie a samozřejmě ani Itálie. My sami bychom pak mohli platit jen „východním eurem“ – společně s Litvou, Lotyšskem, Estonskem a Slovenskem. Současná eurozóna je navíc velmi nemocným svazkem chorých ekonomik. Nejbližší krize odhalí hluboké problémy Itálie, Francie i Německa. Euro je tak měnou pouze do dobrého počasí – je jistě pěkné plavit se spolu s ostatními národy na jedné výletní lodi. Problém nastane, když se z ní v bouři a vichřici nestane Noemova archa, nýbrž Titanik.
  medvedvsechnosned
  • Re: Jak se to má s eurem?
   20.03.2019 10:53

   USA je taky z ekonomického hlediska velmi heterogenní území a přesto tam dolar funguje, takže Váš argument nepovažuji za relevantní. Problém eura je v nezodpovědných státech Jihu, které se zadlužily nad své možnosti a nejraději by v takové politice donekonečna pokračovaly...
   stanislav.hrouzek
  • Re: Jak se to má s eurem?
   18.03.2019 22:40

   https://www.peak.cz/cesko-bez-eu-skoro-rakouska-ekonomika-se-skoro-ukrajinskou-politikou/10203/
   Velkamedvědice
   • Jak vypadá suverenita podle Bruselu
    19.03.2019 7:11

    U zákonů, které český parlament přijímá – zhruba tři pětiny pochází z EU. Jsou to nařízení a směrnice EU. U českých zákonů je předkladatelem buď vláda nebo skupina poslanců. Ten, kdo zákon předkládá, si připravuje argumenty, aby to obhájil, proč je nutné zákon přijmout. Sněmovna se pak o návrhu zákona několikrát „hádá“, zda je dobrý či špatný a několikrát o něm hlasuje. Zákon se přetřásá minimálně 3x, dá se několikrát navrhnout jeho zamítnutí. Dá se to také různě protahovat. U „evropských“ implementací – to přinese nějaký ministr a řekne: „Implementační lhůta uplyne 12. dubna, tak vás žádám o schválení.” Hotovo. Takový zákon se schválit musí, jinak by nám (republice) hrozila obří pokuta za každý měsíc, co jsme implementovali pozdě, a ještě nějaké procesy u Evropského soudu. Co je důležité – často jde o zákony, které by za normálních okolností sněmovnou nikdy neprošly (nemají podporu českých občanů, tj. ani jejich zástupců ve sněmovně), dostaly by minimum hlasů a často by je ani nikdo nenavrhnul. Jde často o důležité zákony: Evropský zatykač, Zákon o pobytu cizinců, GDPR, a tak dále. Bizarní je, že tato nařízení nejsou jen přeložena do češtiny a platná, ale sami si je musíme sepsat a pak dělat, jako že jde o normální zákony a schvalovat je.
    medvedvsechnosned
  • Re: Jak se to má s eurem?
   18.03.2019 22:33

   Ha ha Takže krize 2009 nikdy v evropě asi nebyla
   Velkamedvědice
  • Re: Jak se to má s eurem?
   18.03.2019 22:29

   Kecy a agitace
   Velkamedvědice
   •  
    18.03.2019 22:31

    ty si nepochopil ani to dvou rychlostní euro bože, jih a bláboly o jediné,m jazyku??? Ha ha....Holt člověk tyjíci z rozpočtu, co se nedokáže postarat asni sám o sebe poučuje druhé
    Velkamedvědice
    • VM
     19.03.2019 6:55

     Nebylo dobré zavést 2 rychlostní korunu? Jeden kvalt pro Prahu a druhý pro zbytek země? Eurozóna by potřebovala těch rychlostí zhruba 5 :-).
     medvedvsechnosned
     • Re: VM
      19.03.2019 9:31

      Sníżilo by se pnuti mezi jihem a severem, cháou, že to nechápeš
      Velkamedvědice
      • VM
       19.03.2019 9:36

       Chápu to tak, že v současné podobě eurozóna ke klidu nepřispívá.
       medvedvsechnosned
 • Tady ???
  18.03.2019 14:52

  bych tolik jalovosti nečekal, naše pidinárodní měna vyhovuje jen místním lemplům a inflačnímu Andrejovi (to je vlastně to samé), jen těch zbytečných poplatků co zaplatí i prostý "ovčánek" ve všem z dovozu, těch peněž co stojí firmy zajištění atd atd, naopak pokud bychom byli hrdí tak už Euro dávno máme, jenže tady vládne z low IQ části Lidu vůle dotační čerpač a danový odkláněč, kterému vyhovuje slabá koruna nic víc niv méně
  Mike
  • Re: Tady ???
   18.03.2019 14:57

   Mně by nejvíce vyhovoval koruna podložena zlatem z prodaných zlatých rezerv ČNB před 20 roky. Tu bych uzamykal i do trezoru.
   medvedvsechnosned
   •  
    20.03.2019 10:57

    Vy asi ani netušíte, že to krytí zlatem československé měny za bolševika představovalo jen velmi malý zlomek její skutečné kupní síly. Zlatý monometalismus je v podstatě historická utopie, která nikdy neexistovala. A tím spíš ne za bolševika...
    stanislav.hrouzek
 • Životaschopnost
  18.03.2019 13:24

  naší koruny vidím v její historii. Protože přečkala dvě světové války, přežila Rakousko-Uhersko, protektorát Čechy a Morava, přečkala mnoho desítek let trvající nadvládu SSSR a pokud si budeme vážit vlastních symbolů, hravě přežije i současný pokus o vybudování dalšího evropského superstátu s univerzální měnou. Právě vědomí své historie a identity zděděné po předcích je třeba předávat dalším pokolením. Podobně, jako to aplikujeme každý ve vlastní rodině.
  medvedvsechnosned
  • Re: Životaschopnost
   18.03.2019 14:40

   No bude to jako na taneční zábavě v Putimi. Po měně byla v Putimi taneční zábava. Hospodský nesl peníze domů v nůši. Pivo stálo před měnou jenu korunu a po měně padesát. TO JE TA TVOJE ŽIVOTASCHOPNOST. Tehdejší mocí byla reforma prezentována jako vítězství "pracujícího lidu" a úder buržoazii, důsledkem však bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů všeho obyvatelstva a pokles jeho životní úrovně. Anulováním dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu šlo o faktický státní bankrot. Hotovost do 300 Kčs na osobu se přepočítávala v poměru 5:1 dále šlo již o poměr 50 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz
   oradapoisson
   • oradapoisson
    18.03.2019 14:52

    S korunou platil můj otec, děd i praděd. Až se dočká euro 127 let můžeme to probrat nahoře u stvořitele.
    medvedvsechnosned
    • Tvůj praděd, děd a otec
     18.03.2019 18:10

     oral pole s párem volů. Proto budeš orat s voli a ne kombajnem :-)
     oradapoisson
     • oradapossion
      18.03.2019 20:41

      Kombajn je technický pokrok. Euro je omezení ekonomické suverenity. ČR není členem eurozóny a přesto ji může většina jejich členů závidět růst HDP či nezaměstnanost. Členství v eurozóně by tak ČR ekonomicky brzdilo.
      medvedvsechnosned
      • Re: oradapossion
       18.03.2019 20:44

       Jezis to zase bolsevicke kecy, rosteme vice diky nizsi zakladne. Seš demagog
       Velkamedvědice
       • VM
        18.03.2019 20:48

        Žádnou nižší základnu nemáme. Kuchař či montážní dělník jsou stejně produktivní jako v západní Evropě.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         18.03.2019 22:07

         Ty ani netušíš, která bije..o))) Proč má čína asi tak velké hdp, to fakt není o produktivitě kuchaře
         Velkamedvědice
         • VM
          19.03.2019 7:26

          V ČR je to hlavně o tom, že jí byl přidělen nadnárodními matkami status "montoven" s malou přidanou hodnotou a s nízkými platy zaměstnanců. Právě přidaná hodnota rozhoduje o velikosti HDP.
          medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
25.03.2019
21:20Apple nedovolil Wall Street odlepit se od nuly
18:46Je to vše o nominálním produktu?
17:41Trhy dusí i dnes riziko slabší ekonomiky a brexit na náladě nepřidá. Výnosy opět začaly klesat  
17:38Čistý zisk Kofoly připadající na akcionáře vzrostl o 33 procent, firma navrhuje dividendu 13,5 Kč
17:02Na pražské burze byla dnes hlavním trhákem CETV  
15:53Ondřej Martínek: Moneta může být do budoucna akvizičním cílem (video)
15:19NABE: Ekonomové čekají zpomalení hospodářského růstu v USA
14:20Komise: EU je připravena na stále pravděpodobnější brexit bez dohody
14:03CETV (+5,3 %): Chceme prozkoumat strategické možnosti, včetně možného prodeje firmy
12:40Týdenní výhled: Zasedání ČNB, posuny v brexitu a online novinka od Apple  
11:48Nová data tlumí obavy, trhy však zůstávají opatrné. Eurodolar jen lehce koriguje poslední propad  
11:38Kofola loni možná zvedla provozní zisk o skoro dvojnásobek (odhady)
11:28MONETA Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 24. dubna 2019
11:21Moneta: Pořád nezadaná (nová cílová cena Patrie)  
11:00Špatné PMI versus slušné IFO, čemu věřit v německé ekonomice?
10:53Uber koupí konkurenta z Dubaje Careem, IPO by mohlo být již v dubnu
10:48Petr Dufek: Zahraniční zadluženost ČR ustupuje
10:29Rozvíjející se trhy se opět začínají přepalovat
10:03ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:56ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Red Hat Inc (02/19 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo