Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: FedEx trápí nečekaně slabé výsledky, BMW pochmurný výhled

Summary: FedEx trápí nečekaně slabé výsledky, BMW pochmurný výhled

20.03.2019 17:09
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

USA:

FedEx (Investiční tipy) F3Q19

Globální přepravce publikoval nečekaně slabá čísla za poslední kvartál, která ještě podtrhl zhoršeným výhledem na fiskální rok 2019. Tržby se v F3Q19 posunuly nahoru jen o 3 % yoy na 17 mld. USD (kons. 17,7 mld. USD). Problémy s integrací převzatého nizozemského přepravce TNT se podepsaly na provozních nákladech a čistý zisk tím pádem sklouzl o téměř 20 % yoy na 3,03 USD (kons. 3,12 USD).

Výhled na rok 2019 je zatížen dvěma hlavními faktory. Prvním je strach o světový hospodářský růst a mezinárodní obchod. Tady je zajímavé, že Deutsche Post DHL žádné podobné varovné signály nevysílá. Za druhé jsou tady zmiňované problémy s integrací převzaté TNT Express, které se víc a víc protahují. Úspěšné propojení s FedEx Express by mělo nejnověji přijít až v roce 2020 – více než 4 roky po akvizici. Důsledkem je další snížení odhadovaného čistého zisku na akcii pro tento fiskální rok, nyní do intervalu 15,1 až 15,9 USD (předtím 15,5 až 16,6 USD). Úplně původně se počítalo se 17 až 17,6 USD. Útěchou však je, že nová střední hodnota 15,5 USD není o moc horší, než čekal trh (15,6 USD). 

Akcie reagují 5% poklesem.

 

EVROPA:

BMW

Německá automobilka vydala chmurný výhled na nadcházející rok. Zisk před zdaněním by měl čekat pokles nejméně o 10 % proti roku 2018, kdy dosáhl hodnoty 9,8 mld. EUR. Zisková marže by se měla dostat do intervalu 6 až 8 %, avšak dlouhodobý cíl zůstává 8 až 10 %. Jelikož v roce 2018 byla marže stejně na úrovni 7 %, bude pokles samotného čistého zisku způsoben pravděpodobně nižšími tržbami. Růst nákladových položek (např. cla a výrobní materiály) chce management vyvážit nově oznámeným úsporným programem ve výši 14 mld. EUR.

Pár světlých míst se však našlo i tady. Dodávky aut by měly mírně stoupnout, stejně jak tomu bylo v předešlém roce, kdy rostly o 1 %. Čína, která je pro BMW klíčovým trhem, by měla vykázat silný růst tržeb a na případná cla od USA se management aktivně připravuje a má v záloze několik možností.

Akcie BMW padají o 5 %.

 

Bayer

Nový měsíc, nové problémy s pesticidem Roundup. Bayer prohrál první kolo v americkém soudním sporu ohledně této chemikálie a jejích karcinogenních účinků. Jedná se o dědictví nedávné akvizice amerického Monsanto, jež v této chvíli otevírá možnost pro mimosoudní odškodnění až do výše 5 mld. USD (4,4 mld. EUR; kumulovaně za všech 500 žalob). S tímto verdiktem se tak posouváme o krok blíž k tomu, aby byl Bayer odpovědný za všechna tato obvinění.

Na druhou stranu si po dnešním agresivním propadu začínáme klást otázku, zda není reakce trhu již přehnaná. Uděláme si proto malé valuační cvičení. První trable se soudními spory se objevily v srpnu předešlého roku a akce Bayer v té době stály více než 95 EUR (Monsanto bylo již plně konsolidováno). Od té doby postupně klesly až na současných cca 60 EUR (téměř 40 % níž). Vyjádřeno v tržní kapitalizaci to značí smazání 33,6 mld. EUR hodnoty, v Enterprise Value (tržní kapitalziace – hotovost + dluh) až 40 mld. EUR (-30 %). Řekněme, že v nejčernějším scénáři bude prodej Roundup zakázán okamžitě na celém světě. Poslední čísla ze společnosti Monsanto z roku 2017 říkají, že z pesticidů generovala chemička 3,3 mld. EUR ročně a většina z toho by měl být pravděpodobně právě Roundup (k přesnějším číslům se bohužel nedostaneme). Kdyby Bayer přišel ze dne na den o všechny tyto příjmy, tak ztratí ani ne desetinu celkových tržeb a 6 % z ročního ukazatele EBITDA (cca 600 mil. EUR). Dvouletý průměr násobku Enterprise Value/EBITDA pro Bayer je 8,5x, což by při aplikaci na Roundup dávalo tomuto pesticidu hodnotu Enterprise Value cca 5,1 mld. EUR. Po přičtení maximální výše odškodnění 4,4 mld. EUR se dostáváme ani ne na 10 mld. EUR, což znamená, že zohlednění totálního odepsání Roundupu a odškodného by odpovídalo poklesu Enterprise Value jen o 7 % ze srpnových 135 mld. EUR. Nepoměr se skutečným propadem o 30 % je tedy dost markantní a na první pohled neopodstatněný.

Jediné, co by tuto reakci asi vysvětlovalo, je riziko, že soudní spory se následně rozhoří na dalších místech a pokuta by byla mnohem větší. Argument, že v ohrožení je i firemní image, není dle nás na místě, jelikož ten v takto koncentrovaném trhu nehraje přílišnou roli. Nesmíme však zapomínat na fakt, že v takto napjaté situaci se akcie vracejí k férové valuaci často dost neochotně.

Akcie Bayer dnes klesají o dalších 10 %.

 

Čtěte více:

EU znovu potrestala Google za zneužívání jeho postavení na trhu
20.03.2019 13:35
Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské...
Roundup způsobuje rakovinu, rozhodl soud. Akcie Bayeru padají o 12 procent
20.03.2019 15:35
Federální soud ve Spojených státech v úterý rozhodl, že herbicid Round...
Mayová chce odložit brexit do 30. června, doufá v dohodu
20.03.2019 14:39
Britská premiérka Theresa Mayová doufá, že Dolní sněmovna přece jen na...
Odhady: VIG ve čtvrtém čtvrtletí možná klesl upravený čistý zisk o 3,2 %
20.03.2019 16:45
Vienna Insurance Group v posledním loňském čtvrtletí pravděpodobně sní...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data