Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svítá ruské ekonomice na lepší časy?

Svítá ruské ekonomice na lepší časy?

29.03.2019 18:18

Ekonomové Danske Bank navštívili Rusko, kde podle svých slov hovořili s řadou lidí, kteří mají přehled o dění v zemi. Výsledná analýza stavu a výhledu ruské ekonomiky pak vyznívá až překvapivě pozitivně a já si tu dovolím prezentovat pár klíčových bodů.

Danske tvrdí, že Rusko má dobře a odpovědně nastavený rámec makroekonomické politiky. Banka poukazuje zejména na to, že ruská vláda se snaží preventivně bránit tomu, aby možný růst cen ropy vyvolal nějakou formu holandské nemoci (poškodil „neropnou“ část ekonomiky). Akumulace zahraničních aktiv by tak měla být v případě vyšších cen ropy sterilizována fiskálními přebytky. Na druhé straně vláda dokončila program fiskální konsolidace, kterým reagovala na období nižších cen ropy.

Danske Bank hodnotí pozitivně i práci ruské centrální banky a zejména to, že se jí podařilo udržet na uzdě inflaci. Za pozornost stojí, že banka hodnotí současné nastavení ruské monetární politiky z pohledu neutrálních sazeb (tedy z perspektivy, o které se hovoří v naprosté většině případů zejména ve vztahu k Fedu). Danske konkrétně odhaduje, že neutrální reálné sazby se nyní v Rusku pohybují kolem 2 – 3 %, což znamená, že nominální jsou mezi 6 – 7 %. Skutečné sazby jsou nyní na 7,75 %, takže politika je utažená a to odpovídá inflaci, která se pohybuje nad cílem.

Asi nejkritičtěji se Danske staví k oficiálním projekcím dalšího růstu ruské ekonomiky. Ty shrnuje následující graf a porovnává je s projekcemi banky. Vláda spoléhá na to, že její makroekonomická politika a investice budou postupně posouvat jak skutečný, tak potenciální produkt. Ovšem Danske tvrdí, že jejich efekty se projeví se zpožděním a někdy ne s takovou silou.

0

Mezi hlavní rizika patří u ruské ekonomiky možné další sankce uvalené na zemi ze strany Spojených států. Rusové se ovšem domnívají, že jejich ekonomika již je vůči podobným krokům odolnější. Klíčovou otázkou pro investory je pak podle Danske to, kdo nahradí Vladimira Putina v čele země po roce 2024. Danske se na základě rozhovorů domnívá, že Putin si pravděpodobně vybere svého nástupce sám, možností je i nástup nějakého technokrata. Pravděpodobnost toho, že by lidé požadovali razantní změny, je podle banky nízká, protože panují obavy z destabilizace země a společnost se podle ruských odborníků cítí být relativně spokojena, protože je svobodnější a dosahuje vyššího životního standardu.

Ohledně ruské ekonomiky obvykle slyšíme o přílišné závislosti na ropě, korupci, malé flexibilitě a podobných neduzích. A ne neprávem. Minimálně podle Danske ale situace není ani zdaleka černobílá a to je dobře. Co tvrdí akciový trh? Jak vidíme z následujícího grafu, za poslední rok si připisuje mnohem více, než trh americký, o německém nemluvě:

0

Tento pohled ale trochu mate. Jednak tu z hlediska rizika trhu a struktury obchodovaných společností trochu porovnáváme hrušky s jablky. Ale hlavně bych poukázal na to, že ruský trh je z hlediska PE stále nejlevnější ze všech hlavních rozvíjejících se zemí (i když poslední dobou se na něj dotahuje Turecko). Jeho PE, potácející se kolem 5, o žádném velkém investorském nadšení nesvědčí. Před finanční krizí se přitom pohybovalo na více než dvojnásobku, bylo nad valuacemi brazilskými a na stejné úrovni, jako PE trhu v Číně.

 

Čtěte více:

Reálné příjmy Rusů v roce 2018 klesly už popáté v řadě
25.01.2019 15:59
Reálné příjmy Rusů se navzdory vládním prognózám v roce 2018 snížily, ...
Rusko dodalo do Evropy v únoru rekordní objem LNG
01.03.2019 10:08
Rusko dodalo v únoru do Evropy rekordní objem zkapalněného zemního ply...
Ruská elita prý pere peníze složitými převody. Nařčení nezůstala ušetřena Raiffeisen (-14 %)
05.03.2019 8:39
Ruská elita patrně pere špinavé peníze převáděním miliard dolarů na Z...
OPEC+ ve vyčkávacím módu
29.03.2019 6:51
Ropa Brent končí první čtvrtletí tohoto roku v těsné blízkosti 68 USD...

Váš názor
  • Bohatství
    01.04.2019 9:50

    není těžit nerostné suroviny, prodávat je a peníze měnit za zlato. Bohatství je nerostné suroviny neprodávat, ale zpracovávat a využívat pro rozvoj vlastního ekonomického potenciálu. Peníze investovat do technologií, do výroby, do infrastruktury do vědy, rozvoje, školství a do ekonomického potenciálu. Aby byl stát bohatý, musí být bohatí, vzdělaní a inteligentní občané. Musí být vyspělá konkurenceschopná ekonomika a soběstačné zemědělství. To v Rusku nikdy nebude :-).
    oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/19 Q1, Aft-mkt)
eBay Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/19 Q4, Aft-mkt)
Nucor Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/19 Q1, Aft-mkt)
United Technologies Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Xilinx Inc (12/19 Q3, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/19 Q4)
7:00Swedbank AB (12/19 Q4)
12:00Atlas Copco AB (12/19 Q4)
12:30Xerox Holdings Corp (12/19 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board