Hlavní akciový stratég Michael Wilson hovořil před několika dny na CNBC o tom, že v prostředí klesajících výnosů vládních obligací jsou nejlepší sázkou utility a akcie spojené s realitním trhem. V pondělí jsem tu trochu uvažoval nad tím, zda Fed letos sníží sazby a co by v takovém případě mohl učinit akciový trh jako celek. Myšlenka pana Wilsona se mi tak hodí jako přirozené pokračování.
Logika za stratégovým doporučením je jednoduchá: Některé akcie trochu připomínají dluhopisy tím, že jejich celkové (očekávané) výnosy jsou generovány zejména dividendou a ne pohybem ceny. Na tyto tituly pak může mít znatelný vliv pohyb na trhu skutečných dluhopisů: Pokud jdou ceny obligací dolů (jejich výnosy nahoru) vytváří to tlak na oslabení cen těchto „dluhopisových“ akcií. A naopak.
Výnosy desetiletých vládních obligací v USA klesly z listopadových více než 3 % na současných cca 2,5 %, což je hodně velká změna. Nedávno jsem tu mimochodem psal o tom, že sama o sobě přináší akciovému trhu varování, protože dluhopisy v historii nejednou odhadly blížící se útlum lépe, než akcie. V souvislosti s výše uvedeným by pak tento trend poklesu výnosů (růstu cen obligací) měl nahrávat oněm „dluhopisovým“ akciím. tvrdí, že zejména zmíněným utilitám a realitám (přesněji řečeno REIT). Ty totiž mají podle banky v pokrizovém období s obligacemi nejsilnější korelaci.
K uvedenému bych rád podotknul možná triviální, ale přesto důležitou věc pro investory, které by toto motivovalo k výběru konkrétních titulů: Není utilita jako utilita. Dobře to ukazuje jedna z těch největších: . Její akcie si za poslední rok připisuje více než 16 % a nyní nabízí dividendový výnos kolem 4,12 %. Dobré je ale pohledět na konkrétní výsledky firmy, které shrnuje třeba následující tabulka. Spatříme relativně stabilní tržby i zisky a výsledovka na nás může působit uklidňujícím (dluhopisovým) dojmem. Ten ale trochu ztratíme, když pohlédneme na tok hotovosti. Po investicích je totiž firma stále více v záporu:

Zdroj: Morningstar
Kapitalizace Duke je nyní blízko 65 miliardám dolarů. Volný tok hotovosti (tedy to, co zbude po investicích), by měl podle konsenzu na MarketInsider dosáhnout -2,8 miliardy v roce letošním a v následujících dvou letech -1,5 a 2,1 miliardy dolarů. Moje jednoduché výpočty pak ukazují následující: Pokud by firma 2,1 miliardy dolarů generovala každým rokem i poté, současná hodnota takového toku hotovosti by dosáhla asi 75 miliard dolarů. Tedy asi o 15 % výše, než je kapitalizace. Cokoliv ještě lepšího samozřejmě atraktivitu titulu zvedá a naopak.
Nicméně je důležité, že v tuhle chvíli investičního cyklu, stavu ekonomiky a odvětví firma vyplácí štědré dividendy, ale ty musí financovat neustále se zvyšujícím a již nemalým dluhem. Jím financuje i část investic (které nepokryje provozní tok hotovosti). A podle konsenzu tomu tak bude ještě dva roky. Má pointa je v tom, že pokud by se naplnily výše zmíněné projekce, Duke může být atraktivním titulem. Ovšem tato atraktivita nepramení fundamentálně z toho, že by akcie byla nějak podobná dluhopisům. A ono automatické škatulkování do bezpečných „skorodluhopisů“ je dost ošemetné.