Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: Americká ekonomika ztrácí jednu ze svých největších výhod

VoxEU: Americká ekonomika ztrácí jednu ze svých největších výhod

12.07.2019 14:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ekonomika ztrácí svou podnikatelskou dynamiku již od osmdesátých let, tento trend ještě zesílil po roce 2000. Na stránkách VoxEU to tvrdí ekonomové Ufuk Akcigit a Sina T. Ates s tím, že zatím neexistuje jasné vysvětlení tohoto jevu a oni sami se jej snaží najít na mikroekonomické úrovni. 

Ekonomové se domnívají, že mezi hlavní projevy zmíněného poklesu podnikatelské dynamiky patří růst tržní koncentrace a ziskových marží, zvyšující se podíl zisků na celkových příjmech a naopak pokles podílu mezd. K tomu je patrný snižující se počet nově vznikajících společností a zvyšuje se rozdíl v produktivitě firem. 

Významným rysem chování firem jsou pak podle ekonomů jejich investice a inovace. Jestliže totiž na trhu panuje intenzivní konkurence a žádná firma nemá dominantní pozici, tyto investice prochází boomem, protože každá společnost se snaží získat lepší tržní pozici. Pokud ale některá z nich jasně dominuje, ostatní nemají motivaci k vysokým investicím a inovacím, protože jejich šance na úspěch jsou stejně minimální. 

Akcigit a Ates tvrdí, že data tuto tezi potvrzují: Čím silnější je pozice vedoucí společnosti, o to menší je motivace ostatních ke konkurenčnímu boji. To se projevuje zejména v rozdílu v produktivitě a ten obratem posiluje pozici dominantní společnosti. Funguje tak mechanismus, který sektory postupně posouvá směrem k vyšší koncentraci. Ta se pak projevuje schopností zvyšovat marže a následně roste podíl zisků na celém produktu. A pokud dominantní firma nakonec pocítí, že konkurenční tlak klesl, trpí i její investice a podnikatelská dynamika. 

V neposlední řadě lze také pozorovat zhoršující se šíření znalostí napříč odvětvími. Pokud by se informace a znalosti šířily lehce, byla by konkurence schopná kopírovat vedoucí společnosti a to by působilo proti růstu koncentrace odvětví. K tomu ovšem podle ekonomů nedochází, trend je opačný a příčinou je stále větší využívání patentů dominantními firmami. Zatímco v osmdesátých letech na ně připadalo asi 30 % patentů, v roce 2010 to už bylo 55 %. Tato „patentová koncentrace“ tak představuje nástroj, který velké společnosti používají při obraně svých pozic, a vede k tomu, že znalosti se nešíří odvětvím tak jako dříve. 

Zdroj: VoxEU


 
 
 
 

Čtěte více:

Z americko-čínské obchodní války nejvíce těží Vietnam
04.06.2019 8:23
Seznamu zemí, které nejvíce těží z obchodní války mezi USA a Čínou, vé...
Jednoduché vysvětlení, proč se v Americe daří diskontům
07.06.2019 6:02
Vypadalo to, že se blíží jejich konec. Teď ale americké diskontní řetě...
Bernstein: Americká ekonomika je na tom znatelně hůř, než se zdá
11.06.2019 14:32
Silný trh práce vede řadu ekonomů k názoru, že americká ekonomika je n...
Američané začali více utrácet za zboží, akciím to asi moc nepomůže
14.06.2019 14:51
Maloobchodní tržby v USA se za květen zvýšily o 0,5 procenta při konse...
První pololetí ve světě ETF: Na čele americké technologie, ruské akcie a ropa
01.07.2019 17:06
Především americkému technologickému sektoru, ruskému akciovému trhu a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data