Narůstající sázky na příchod americké hospodářské recese před americkými prezidentskými volbami by mohly rozdupat naděje prezidenta Donalda Trumpa na znovuzvolení. Napsala o tom agentura Bloomberg.
Není samozřejmě jisté, zda recese do voleb v roce 2020 přijde. Opozičním demokratům, kteří se jako čert kříži brání komentářům o takřka plné americké zaměstnanosti, rekordně drahých akciích a pomalé inflaci, by ale něco takového asi přišlo vhod.
Obavy z hlubšího útlumu se objevily tento týden. Širší index amerických akcií se ve středu propadl o 3 %. Poprvé od roku 2007 se také stalo, že desetileté americké státní dluhopis měly menší výnos než dvouleté (spodní graf níže). Něco takového se považuje za předzvěst recese. Ty pak podle Bloombergu mohou představovat značné oslabení pro stranu, která je zrovna u moci. Jediní američtí prezidenti, kteří v minulém století přišli o druhý prezidentský mandát, prohráli, když se nevypořádali s recesí: Byli to George H.W. Bush v roce 1992, Jimmy Carter v roce 1980 a Herbert Hoover v roce 1932.
Index newyorského Fedu, který se opírá o výnosovou křivku, ukazuje pravděpodobnost americké recese v průběhu následujících 12 měsíců. V současnosti se tento index blíží nejvyšším hodnotám od finanční krize před více než 10 lety.

Ekonomové v průzkumu Bloombergu vidí šanci na příchod recese během následujícího roku na 35 %. No a třeba respektovaný investor Ray Dahlio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates, se podle CNBC domnívá, že šance na americkou recesi do příštích voleb je zhruba 40 %.
„Když pomineme informace o členství soudců Gorsucha a Kavanaugha v komunistické straně, je obtížné si představit, že by Trumpa mohlo ohrozit něco více než recese,“ uvedl Jack Pitney z Claremont McKenna College.
Pro Trumpa by ekonomika mohla být ještě důležitější než pro jeho předchůdce. Jeho podpora u veřejnosti není zrovna slavná a ekonomika je hlavním faktorem, který ho drží nad vodou. Ve většině jiných politických otázek si vede špatně, stejně tak v bodech týkajících se vedení nebo v názorech na jeho povahu.
“Pokud je ekonomika tím, co mu udržuje 43% podporu, co se potom stane, když s blížícím se rokem 2020 nebo během něj přijde recese nebo když se akciový trh zastaví? Kdyby se to stalo, co by ho v takové chvíli drželo nahoře?” ptá se podle Bloombergu Joe Trippi, analytik hlásící se k Demokratické straně a veterán prezidentských kampaní.
Prezident Trump si možná riziko uvědomuje. K převratu na výnosové křivce (desetileté výnosy pod dvouletými, což je ovšem výsledek zhruba dvouletého trendu) vyjádřil ve středu. Výnosovou křivku označil na “šíleně” invertovanou a vinu se pokusil svalit na zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou. Ve čtvrtek při setkání s voliči pak hájil svůj přístup k americké ekonomice a obchodní válce s Čínou. Obavy z recese totiž nenadále zpochybnily jeho hlavní tvrzení ve snaze o znovuzvolení - že americké ekonomice vrátil její velikost, poznamenala agentura Reuters.
Ekonomové ale upozorňují, že varovné signály nemusejí znamenat, že je recese na spadnutí. Americkou ekonomiku pořád podporuje silný pracovní trh. Tuto chloubu americké ekonomiky by mohl zasáhnout útlum ve průmyslu. Průmyslová aktivita se podle institutu ISM snížila v červenci na skoro tříletá minima.
Jestli je stav amerického trhu práce na něčem vidět opravdu rychle, jsou to týdenní žádosti o příspěvek v nezaměstnanosti. Na této pravidelné statistice známky žádného zhoršování patrné nejsou. Žádosti se pořád pohybují nad minimy za 49 let, podotýká Bloomberg.

Kandidáti na křeslo v Bílém domě se teď zaobírají prohlubující se příjmovou nerovností a neudržitelnými náklady na zdravotní péči a školství a tvrdí, že dělnické třídy se hospodářský boom netýká. Podle analytika Brada Todde, který má blízko k republikánům, by demokratům zhoršení ekonomiky nepomohlo. Trumpovi stoupenci by jim asi předhazovali to, čemu říkají posun k socialismu. A na to by mohli slyšet lavírující voliči, kteří se domnívají, že nižší daně jsou pro ně lepší - a vyšší jsou v jejich neprospěch.
Zdroje: CNBC, ČTK, Bloomberg