Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Holubice v USA si asi nakonec prosadí své, inflace se může zvednout nad 3,5 %

Davies: Holubice v USA si asi nakonec prosadí své, inflace se může zvednout nad 3,5 %

27.09.2019 12:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve vedení americké centrální banky panovala podle investora a ekonoma Gavyna Daviese široká shoda na tom, že bylo namístě na posledním zasedání snížit sazby. Davies ale míní, že daleko menší shodu lze nalézt v oblasti dalšího vývoje sazeb. Šéf Fedu Jerome Powell hovoří o rozdílných názorech, a i když se zdá, že „existuje určitá podpora pro další preventivní snižování sazeb, roste nespokojenost některých členů vedení Fedu s rozsahem a délkou trvání současného cyklu uvolněné monetární politiky“. 

Rozdíly v názorech holubic a jestřábů jsou bezpochyby dány řadou faktorů, jedním z nejvýznamnějších jsou obavy z inflačního rizika. Jestřábi poukazují na mimořádně nízkou nezaměstnanost, která povede k růstu mzdové inflace, i když jen postupně. Tato mzdová inflace se podle nich nevyhnutelně promítne do inflace cenové a možná k tomu již dochází s ohledem na to, jaké překvapení v posledních měsících přináší index spotřebitelských cen, píše Davies. 

Za tímto pohledem stojí Phillipsova křivka, respektive názor, že je relevantní i v současném prostředí. „Všichni souhlasí, že vztah mezi nezaměstnaností a mzdovou inflací v posledních desetiletích zeslábl. Nicméně mezi jestřáby z Fedu i řadou jeho ekonomů panuje názor, že tato křivka zcela nezmizela,“ píše investor. A navíc jsou přesvědčeni, že se nevyplatí příliš zvyšovat inflaci, protože k jejímu následnému stlačení k cíli by byl v případě velmi ploché Phillipsovy křivky nutný velký růst nezaměstnanosti. Jinak řečeno, každá chyba vedoucí k příliš vysoké nezaměstnanosti by byla velmi draze zaplacena. 

Holubice včetně Powella naopak poukazují na to, že inflační očekávání dluhopisového trhu jsou z historického hlediska mimořádně nízko, což by podle nich mělo budit obavy. Podle jejich názoru by také centrální banky měly ve světě nízkých sazeb jednat agresivně v případě, že se ekonomický výhled zhoršuje. Powell také odmítá myšlenku zavedení negativních sazeb a je tak namístě hovořit o tom, že centrální banka nemá právě moc munice pro boj s případným útlumem. 

Davies na základě svých odhadů tvrdí, že globální sazby vážené nominálním produktem by mohly v případě vyspělých zemí klesnout jen o 110 bazických bodů. Je tak podle něj namístě brát v úvahu inflační rizika, ale na druhou stranu tu existuje velká hrozba týkající se možného sílení deflačních sil, na kterou nebudou centrální banky schopny reagovat. Holubice v čele Fedu tak podle něj možná nemají jasnou většinu, ale nakonec si budou schopny prosadit svůj názor. 

Davies se věnuje i tomu, že v posledních měsících byli ekonomové překvapeni vyšší než očekávanou inflací. K tomu existuje možnost, že nová cla zaváděná prezidentem Donaldem Trumpem by mohla zvednout inflaci v příštím roce až o 0,5 procentního bodu. Modely Daviesovy investiční společnosti Fulcrum pak ukazují, že kdyby se ceny ropy zvedly o 20 dolarů za barel, přidalo by to k inflaci dalšího 0,5 procentního bodu a inflace by se tak přechodně zvedla nad 3,5 %. 

Zdroj: Fulcrum, Financial Times

 

Čtěte více:

Carlson: Je akciový trh zmanipulovaný? A jak vlastně ve skutečnosti funguje?
25.09.2019 11:07
Investor Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management se pod dojmem rozhov...
Thomas Cook – jedno prosté poučení pro investory
25.09.2019 17:32
Na trhu i v celé ekonomice je řada společností, které rostou mnohem ry...
5:2 pro stabilitu sazeb. ČNB zvažuje, co s výnosy z devizových rezerv
25.09.2019 15:22
I ve stínu německé recese se české ekonomice daří růst, inflační tlak...
Rozbřesk: Jestřábi z ČNB čekají na svou příležitost v listopadu
26.09.2019 9:17
I ve stínu německé recese se české ekonomice daří růst, přetrvávají in...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y