Kolik byste byli ochotni zaplatit za jeden pomeranč? Jamie Powell na stránkách FTAlphaville píše, že jeho cena ve Velké Británii nyní obvykle vychází na 35 pencí. Co kdybychom ale tento pomeranč rozdělili na pět stejně velkých částí? Kolik bychom byli ochotni zaplatit za jednu z nich? Powell uvádí, že fundamentálně se nic nezměnilo, a tudíž by to měla být jedna pětina celku. Jenže „akciový trh uvažuje jinak“.
Powell naráží na proces štěpení akcií, který nyní přilákal pozornost investorů zejména kvůli tomu, že se pro něj rozhodl a . Její akcie po oznámení tohoto kroku posílily o desítky miliard dolarů, což vyvolalo diskuse o racionalitě takového pohybu ceny akcie. Powell píše, že v principu by mělo jít o stejný případ, jako je rozdělení pomeranče. Ale můžeme nalézt některé argumenty proti, které alespoň na první pohled mohou dávat určitý smysl.
Štěpení akcií v první řadě zvyšuje jejich počet a to může mít pozitivní dopad na likviditu. Powell zde poukazuje i na to, že více akcií namísto jedné může mít velmi praktické přínosy. Investor, který vlastní více akcií s nižší cenou, může lépe optimalizovat prodeje učiněné například s cílem pokrýt mimořádné výdaje. A i narušování pozic je jednodušší, pokud „nemusíme pokaždé přijít s 2 000 dolary“.
Powell pak uvádí Warrena Buffetta, který „po mnoho let dával jasně najevo, že akcie nebudou rozděleny, přestože se během poloviny devadesátých let obchodovaly za desítky tisíc dolarů“. Nechtěl totiž, aby firma „působila chaoticky“ a aby se cena akcií prudce měnila během období divokého obchodování. Naopak. Chtěl akcii s velmi vysokou cenou, se kterou se tolik neobchoduje, která neprochází vysokými turbulencemi a která podporuje image .
Jenže vysoká cena akcií této firmy nakonec vedla k tomu, že někteří lidé začali akcii využívat pro tvorbu investičních schémat, kdy akcie sloužila jako podkladové aktivum pro cenné papíry, které pak byly prodávány běžným investorům. Spolu s tučným poplatkem. Buffett tak nakonec vydal akcie třídy B, protože vysoká cena akcií se v tomto případě nakonec stala negativem.
Powell tvrdí, že rozdělené akcie jsou také vhodnější pro akvizice firem a odměny vedení společností (možnost menších bonusů). Celkově se tak nedá říci, že by štěpení akcií nemělo vliv i na provoz firmy a na to, jak ji trh vnímá a jaká je investiční báze. „Počáteční efekt může být jen marginální, ale ve světě financí se mohou malé vlny často změnit v tsunami,“ uzavírá Powell.
Zdroj: FTAlphaville