Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Změny klimatu a požáry v Kalifornii

Víkendář: Změny klimatu a požáry v Kalifornii

10.10.2020 8:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Kalifornie je „stavěná na to, aby hořela“. Je to dáno tím, kde se geograficky nachází. Proti této přírodní síle se ale postavila síla společnosti, která tam chce žít. Spoléhali jsme se na hasiče s tím, že dokážou tyto dvě síly oddělit, ale dostáváme se do bodu, kdy toho už schopni nejsou. Pro Der Spiegel to uvedl historik Stephen Pyne, který se specializuje na dějiny požárů. Změny klimatu podle něj k současným mohutným požárům v Kalifornii přispívají a zvyšují jejich intenzitu, ale jsou jen jedním z faktorů, který za nimi stojí. 

Podle historika bylo dříve běžné, že jeden rok se Kalifornií přehnaly požáry, ale pak byl pět až deset let klid. Nyní ale požáry trvají čtvrtým rokem v řadě a podle vědce není důvod se domnívat, že jen tak skončí. Může pomoci ochlazení, které přinese podzim? Pyne má za to, že ne, protože k požárům přispívají i suché větry a jejich sezóna právě začíná. 

Dánský akademik Bjorn Lomborg podle Spiegelu tvrdí, že Kalifornie by nyní trpěla stejnými požáry i bez změn klimatu. Poukazuje i na to, že před sto lety tuto část Spojených států sužovaly ještě mohutnější požáry. Pyne ale míní, že podobné názory jsou nesmysl a změny klimatu k rozsahu a četnosti požárů bezesporu přispívají. 

Vědec dodává, že je pravda, že zejména v devatenáctém století vznikly „megapožáry“, které si vyžádaly i větší ztráty na životech než ty dnešní. Jenže šlo o dobu, kdy docházelo k rychlému rozvoji železniční dopravy a ke stavbě tratí. Ta přinesla vlnu přistěhovalců a vše dohromady vytvářelo velký objem uschlé dřevěné hmoty, která byla zdrojem zmíněných megapožárů. 

Tato fáze podle historika pokračovala ještě ve třicátých letech minulého století, ale celá situace se potupně zklidňovala a k tomu se objevily profesionální jednotky, které zasahovaly v boji s ohněm v neobydlených oblastech. Zdálo se tedy, že se problém vyřešil, ale nyní je zřejmé, že ne. Mimo jiné proto, že období, kdy hrozí vysoké riziko vzniku požáru, nyní trvá o měsíc déle než v minulosti. 

Der Spiegel se ptal na názor na slova prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého lze požárům zabránit tím, že se bude odstraňovat oschlé klestí a vykácí se některé stromy. Tedy že se odstraní materiál, který přispívá ke vzniku ohně a jeho šíření v krajině. Pyne míní, že „to není úplně mimo“, ale i kdyby se něco v této oblasti zlepšily, stále budeme řešit dopady změn klimatu. Někdo přitom podle vědce celý problém s požáry zneužívá k tomu, že tvrdí „vše je o změnách klimatu“. Jiní zase využívají situace k prosazování těžby dřeva. 

Pomohlo by kontrolované a cílené zakládání požárů? Podle vědce dává takový postup smysl, ale ne všude. Používá se například na Floridě, ale v Kalifornii vanou zmíněné suché větry a velká část populace žije v oblastech, které mají i bez ohně velmi špatné ovzduší. Pyne k tomu dodal, že velký význam má i postoj veřejnosti k záměrně zakládaným požárům. Tento postoj v USA významně ovlivnil jeden ze zakladatelů tamního lesního hospodářství, Němec Bernhard Eduard Fernow. Ten přišel do USA v roce 1876 a významně přispěl k rozvoji v této oblasti. Nicméně Pyne míní, že jeho pohled na oheň byl významně ovlivněn evropskou mentalitou a tím, jak se hospodaří s lesy v Evropě, kde je mnohem vlhčí ovzduší než v Kalifornii.

Fernow přicházel z prostředí, kde požáry lesa vznikaly zejména kvůli nevhodnému chování lidí. Z prostředí, kde takový požár působil jen škody a chaos a byl považován za jednoznačně negativní. Evropané přitom obecně vnímají krajinu jako zahradu, kterou kultivují a kde nemají požáry co dělat. Jenže jinde ve světě jsou naopak vnímány jako součást dění v krajině, které pro ni může mít přínos. 

Pyne na závěr zmínil, že k požárům v Kalifornii přispívají i zastaralé přenosové sítě. Ty jsou podle něj v některých případech stoleté a oheň vznikne na zařízení, které „mělo být již dávno vyměněno“. I v tomto smyslu by pomohl posun k obnovitelným energiím, protože ty jsou lokálního rázu a zmenšila by se díky nim závislost na přenosu energie a tudíž i riziko, že přenosová soustava vyvolá požár.

Zdroj: Der Spiegel



Čtěte více:

Formování silnější postpandemické ekonomiky ASEAN+3
09.10.2020 6:09
Moderní mezinárodní finanční soustava se vyvinula ze zkázy druhé světo...
Bilion dolarů sem, bilion tam
08.10.2020 17:42
Na FTAlphaville se domnívají, že až se budou historici zaměřující se n...
AP: Americké zdravotníky frustrují popírači koronaviru
09.10.2020 9:56
Kontakt s nemocí a smrtí není tou nejtěžší stránkou práce Amelie Montg...
Perly týdne: Zelený růst cen ropy, cyklický boom a u nás peníze z vrtulníků nebudou
09.10.2020 11:23
Stephen Roach se drží své teze o pádu dolaru, BNY Mellon věří cyklický...
Pokuta Gazpromu za Nord Stream 2 je jen začátek...
09.10.2020 13:15
Polský antimonopolní orgán udělil Gazpromu pokutu 7,6 miliard dolarů ...
Bank of America: Druhý největší příliv do dluhopisů v historii. Trh vsadil na Bidena
09.10.2020 14:56
Dluhopisové fondy za uplynulý týden získaly 25,9 miliardy dolarů (596...

Váš názor
  • Vymírání v holocénu
    11.10.2020 17:25

    v pořadí šesté hromadné vymírání a na svědomí ho má supeerpredátor člověk.
    štíreček
  •  
    11.10.2020 10:32

    Guvernér Kalifornie pozval všechny odmítače globálního oteplování, aby navštívili Kalifornii. Změna klimatu je skutečná a děje se mnohem rychleji, než v nejhorších předpovědích. Máme tak 30 let, než dojde k nezvratnému zničení většiny biotopů světa a masivnímu vymírání druhů. Pak budeme na řadě mi.
    czinvestor
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.