Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bilion dolarů sem, bilion tam

Bilion dolarů sem, bilion tam

08.10.2020 17:42

Na FTAlphaville se domnívají, že až se budou historici zaměřující se na vývoj na finančních trzích dívat zpět na letošní rok, do popředí bude vyvstávat zejména březnový propad trhu, negativní ceny ropy a „Spac mánie“. Tedy letos populární vstup na akciový trh přes speciálně založenou a již obchodovanou firmu. K tomu FTAlphaville dodává, že letos také došlo k růstu jevu zvanému TAM. Jde o takzvaný „total addressable market“, volně přeloženo jako potenciální budoucí trh. Jím se totiž ohání řada nových obchodovaných firem. Je to téma, kterému se tu občas věnuju a asi nejde ani zdaleka o jev, který by nabral na významu letos. Konec konců, svým způsobem stál už za internetovou bublinou.

FTAlphaville považuje za typický příklad pochybné práce s TAM Uber, který v roce 2019 vstupoval na burzu s tím, že ve 175 zemích na něj čeká celkový potenciální trh „osobní mobility“ ve výši 5,7 bilionu dolarů. Virgin Galactic zase hovořila o tom, že komerční lety do vesmíru jsou trhem s potenciálem 1,5 bilionu dolarů. Společnost Sentieo zase prý spočítala, že v září letošního roku použil výraz TAM rekordní počet firem chystajících se na trh.

FTAlphaville následně poukazuje na analýzu Bank of America týkající se ruské technologické společnosti Yandex. S tím, že i když se čísla týkající se TAM mohou někdy zdát přehnaná, obvykle se předpokládá, že se týkají potenciálních tržeb, které mohou být na trhu generovány. Tedy pokud by Uber měl 10% podíl na zmíněném trhu, jeho tržby by dosahovaly 570 miliard dolarů. Yandex ale koupil ruskou digitální banku Tinkoff a Bank of America porušuje tento logický „úzus“ tím, že do jejího potenciálního trhu míchá celkové velikosti různých segmentů retailového úvěrového trhu. Jeho velikost má dosahovat 2,2 bilionu dolarů. Ale i kdyby jej firma teoreticky zabrala celý, bude generovat na tržbách jen zlomek této částky (poplatky a podobně z této částky).

Velká trojka

Před časem se (ne)realističnosti odhadů konečného trhu u nově obchodovaných společností věnoval i Aswath Damodaran a já bych si dovolil ke všemu dodat, že v principu tu jde ne o jeden, ale o tři hlavní body:

Za prvé, jak velký je skutečně celý potenciální trh.

Za druhé, jaký podíl na něm firma může realisticky získat.

Za třetí, jaké marže a jakou návratnost kapitálu může realisticky získat.

Vezměme si třeba Teslu. Možná je to jen můj dojem, ale většina diskusí o této firmě a akcii se točí kolem toho, jak moc skutečně dojde k rozvoji elektromobility. Mnohem méně se již diskutuje o tom, že i kdyby nastal masivní růst počtu elektromobilů, půjde možná dlouhodobě o vysokokonkurenční trh s podobnými tržními podíly hlavních hráčů. A i kdyby trh byl obrovský a Tesla dokázala zabrat jeho velkou část, bude udržování jejího konkurenčního a technologického náskoku možná něco stát. Jinak řečeno, tržby Tesly mohou být obrovské díky obrovskému trhu a podílu na něm, ale marže a návratnost kapitálu skomírající právě kvůli tomu, aby si firma udržela tuto pozici.

Má pointa tu není v dokazování toho, jak zlé (či dobré) to s Teslou bude. Jde jen o to poukázat na celý obrázek, který se vztahuje k úvahám o potenciálním trhu. Co zmíněný Uber? Například S&P Global Market Intelligence očekává, že firma dosáhne v roce 2029 tržeb ve výši téměř 70 miliard dolarů s EBITDA marží kolem 22 %. Po investicích by měla na toku hotovosti generovat asi 14 miliard dolarů, EBITDA by měla dosáhnout asi 15,7 miliard dolarů, EBIT asi 13 miliard dolarů.

Uber měl na konci druhého čtvrtletí letošního roku celková aktiva kolem 30 miliard dolarů. Zmíněné projekce S&P Global Market Intelligence podle mých kalkulací implikují, že by se rozvaha firmy měla do deseti let zvýšit asi o 17 miliard dolarů (investice mínus odpisy plus investice do pracovního kapitálu). Na konci desetiletí by tak měl mít Uber rozvahu ve výši necelých 50 miliard dolarů. Pokud to vztáhneme k výše uvedené ziskovosti EBIT, pohybovala by se návratnost aktiv ROA na necelých 30 %. Pro srovnání: Mimořádně ziskový, efektivní, značkový a kdoví co ještě Apple má nyní stejně počítanou ROA kolem 20 %, Ferrari kolem 12 %, podobně je na tom třeba Google.

Tento příklad ukazuje: Uber by podle zmíněných projekcí neměl ani zdaleka dosáhnout velikosti proklamovaného TAM, ale stále by šlo o hodně velikou firmu. A hlavně firmu s hodně vysokou ziskovostí a návratností aktiv. Může být, ale nabízí se pak úvahy o tom, jak se tyto parametry rýmují s tím, jak velké bariéry vstupu u tohoto odvětví jsou, jak velký může být konkurenční tlak a tak dále. Kde najít rovnováhu mezi odvážnými vizemi a snahou je naplnit a až příliš uvolněným házením miliardami a biliony?


Čtěte více:

Na čem stojí náskok technologických akcií?
08.09.2020 17:29
Zoom se před několika dny jedním mohutným skokem dostal svou kapitaliz...
Bloomberg: Bombastická mašinerie Tesly se možná trochu klátí
09.09.2020 15:25
Masivní sázky na technologické akcie od japonské SoftBank Group a jí p...
Něco tu nehraje?
15.09.2020 17:36
Akcie některých technologických společností v posledních dnech znateln...
Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
23.09.2020 16:56
Někde se říká, že „čím výš se vyšplháš, o to tvrdší bude pád“. U nás n...
Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
30.09.2020 18:26
Pokud se někdo účastní Ponzi schématu, v podstatě posílá peníze nahoru...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  
16:08Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data