Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dlouho ještě budou sazby u nuly? Dříve stály i za kolonialismem

Jak dlouho ještě budou sazby u nuly? Dříve stály i za kolonialismem

11.11.2020 12:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Po finanční krizi jsem se domníval, že sazby zase půjdou nahoru, ale lidé jako Larry Summers správně tvrdili, že k tomu nedojde. Pro Bloomberg Finance to uvedl známý ekonomický historik Niall Ferguson z Hoover Institution. Podle něj má Summers „hezký rámec“, na jehož základě predikuje pokračování období nízkých sazeb. Tímto rámcem se myslí takzvaná dlouhodobá stagnace (secular stagnation), která hovoří o faktorech, jako je demografický vývoj či nadměrné úspory. A právě ty Ferguson vyzdvihl jako hlavní příčinu nízkých sazeb, které nacházíme v řadě zemí a ekonomik. K tomu ale historik dodal, že „nic netrvá věčně“.

Co by se tedy muselo stát, abychom se po dlouhých letech opět dostali do prostředí, ve kterém se sazby a výnosy vládních obligací pohybují na vyšších úrovních? Larry Summers Fergusonovi odpověděl, že pohled na trhy naznačuje, že podle nich současné období jen tak neskončí a on sám si netroufá odhadovat, kdy k tomu dojde. Přesvědčen je ale podle svých slov o tom, že inflace nyní není hrozbou. A monetární politika už podle ekonoma nemůže dělat výrazně více než doposud, aby pomohla ekonomice k oživení. Její role je zřejmá v krizových situacích, kdy panuje nedostatek likvidity. Potom už ale nemůže „tlačit na provaz“ a dotlačit hospodářství k oživení.

 

Malý prostor pro další efektivní monetární stimulaci znamená, že by měla být mnohem aktivnější vláda a fiskální stimulace. K tomu podle Summerse může dojít ke změnám regulace, která podpoří spotřebu, a v neposlední řadě by měl být posílen systém sociální podpory. Takový krok by mimo jiné vedl k tomu, že domácnosti by tolik nezvyšovaly vlastní úspory ve snaze zajistit se proti nejisté budoucnosti. Ve výsledku by tedy došlo opět k posílení spotřeby. V neposlední řadě se nabízí investice v oblasti životního prostředí.

Summers se domnívá, že se nyní pohybujeme v situaci, na kterou nejsme vůbec zvyklí. Obvyklý pohled na dění v ekonomice totiž doposud kladl důraz na inflační rizika či třeba na možnost, že vládní dluhy vytlačí z trhu s kapitálem soukromý sektor. Nyní ale řešíme, jak zpět do ekonomiky absorbovat plánované úspory a „konstruktivně je rozpohybovat“. Politika centrálních bank to nevyřeší.

Ekonom zmínil, že na počátku dvacátého století a pár desetiletí předtím byla v podobné situaci Velká Británie. I tam totiž panoval převis nabídky úspor nad poptávkou po nich – v zemi nebyl dostatek investičních příležitostí, které by úspory absorbovaly. Tato situace tak přispěla ke koloniální expanzi země, která umožnila posílat úspory do zahraničí, kde se nabízely produktivnější investiční příležitosti. Podle Summerse vidíme obdobu tohoto jevu i nyní u Číny a jejího projektu Nové hedvábné stezky. Také v tomto případě jde o absorpci domácích úspor.

Ferguson poukázal na závěr rozhovoru na to, že známým deflačním obdobím jsou pravděpodobně třicátá léta minulého století, která ale podle něj nelze použít jako nejlepší přirovnání k tomu, co se ve světové ekonomice děje dnes. Lepší může být období zhruba mezi lety 1870–1900 a tento i následný vývoj podle historika dávají za pravdu Keynesovým teoriím zaměřujícím se na nadměrné úspory a nedostatečnou poptávku.

Zdroj: Bloomberg Markets

 

Čtěte více:

Víkendář: Čínský drak a past středních příjmů
01.11.2020 9:58
O pasti středních příjmů se hovoří v souvislosti se zeměmi, kterým se ...
Alois Rašín a dvě krávy
30.10.2020 17:49
Před pár dny jsme mohli v televizi zhlédnout film o Aloisovi Rašínovi....
120 kritických dní pro trh s ropou a ohrožené ropné dividendy
02.11.2020 11:25
Současný pokles cen ropy je ze 100 % dán slabostí poptávky a pandemic...
Societe Generale uplatnila opci na další akcie CZG po 290 korunách
02.11.2020 11:08
Česká zbrojovka Group oznámila, že Société Générale uplatnila opci nav...
Ryanair čeká náročná druhá polovina fiskálního roku
02.11.2020 11:28
Evropský nízkonákladový dopravce dostál svým slibům, když v tomto kvar...
Goldman Sachs předpovídá eurozóně pokles místo růstu
02.11.2020 12:00
Americká investiční banka Goldman Sachs očekává, že ekonomika eurozóny...

Váš názor
 • To snad ne
  12.11.2020 14:04

  Takže vládnoucí jElita omezuje spotřebu aby uspokojila klimablázny mei které i patří a teď expert věští že by ti stejní vykolejenci by měli podpořit spotřebu. To i za moskevského socialismu to dávalo větší smysl.
  HenryFord
  • Re: To snad ne
   20.11.2020 10:11

   Ekologické nesmysly typu omezování uhlíkových emisí jednoduše s dobře fungující současnou ekonomikou, jejíž nedílnou součástí je právě ta spotřeba a tedy i generování uhlíkových emisí výrobou, slučitelné nejsou. Proto jim nezbývá než si protiřečit. Jedinou cestou k uspokojení současných protichůdných cílů je technologický pokrok, který zajistí produkci, která nebude spojena s uhlíkovými emisemi. Do debaty, zda má vůbec smysl snižovat uhlíkové emise se snad raději ani pouštět nebudu. :-)
   Richard Fuld
 •  
  11.11.2020 13:51

  už několikrát jsem slyšel od ekonomů, že důvodem nízkých sazeb jsou nadměrné úspory. Mohl by tedy z ekonomů objasnit, kdy se ty nadměrné úspory vzaly???Před krizí v roce 2008 byly sazby kladné a vše fungovalo jak mělo, potom přišla hypotéční krize a od té doby se to plácá a kašpaři z CB podporůjí ekonomiku různými nástroji abychom nespadli do recese, takže ty úspory se nahromadily od roku 2008 až do současnosti, když je neustálá krize??????
  abc1
  •  
   12.11.2020 17:27

   Nízké úrokové sazby nemají pranic společného s úsporami. Úrokové sazby jsou nízké, protože centrální banka je tak nastavila. Tržní vazba mezi poptávkou po úvěrech a nabídkou úspor dávno (definitivně od 1971) zmizela, pokud někdy vůbec relevantně existovala. I v dobách zlatého standardu banky půjčovaly bezhotovostní účetní peníze, které půjčkami tvořily, takže banky žádné úspory, které by bance někdo dal k dispozici k tomu, aby někomu půjčili peníze, nepotřebovaly ani tehdy.
   Richard Fuld
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data