Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Edison a akcie pro rok 2030

Edison a akcie pro rok 2030

09.12.2020 17:54

Když Morningstar na konci září psala o 24 akciích pro rok 2030, poukazovala na několik odvětví s potenciálně zářnou budoucností. V rámci nich pak vybrala pár akcií, které by z ní měly těžit nejvíce. Patřily sem konopné akcie, téma 5G sítí, elektromobilita, k tomu velké farmaceutické společnosti a biotechnologie. Elektromobilitě se tu věnuju poměrně často, o konopných akciích jsem tu kdysi psával, nyní na ně mám smíšený pohled. Farma a hlavně 5G sítě nejsou mými tématy a věnovat bych se tak chtěl poslednímu odvětví, o kterém Morningstar hovoří – obnovitelným energiím (které konec konců úzce souvisí, či by měly souviset, s elektroauty).

Stratég firmy Travis Miller se domnívá, že podíl obnovitelných energií na výrobě elektrické energie by měl vzrůst ze současných 7 – 8 % na nějakých 22 % v roce 2030. Tahounem tohoto posunu má být hlavně vládní politika a chování firemního sektoru. Nadhodnocený je podle stratéga potenciál větrné energie, obnovitelnou revoluci ponese na svých bedrech prý zejména energie solární.

Morningstar pokračuje s tím, že „investoři mohou získat expozici vůči obnovitelným energiím jedním ze tří způsobů - přímými investicemi do výroby obnovitelné energie (jako je First Solar), nákupem společností, které investují do infrastruktury na podporu obnovitelné energie (Edison International), nebo nákupem společností, které dělají obojí (NextEra Energy). EI si pak od Morningstar vysloužila hodnocení čtyř hvězd, zatímco zbylé dvě firmy jen dvou a tak se na EI dnes podívejme detailněji.

Edisonovy investice

Edison International je mateřská společnost Southern California Edison, která dodává elektřinu asi 5 milionů zákazníků v jižní Kalifornii. Investoři si hodnotu jejího vlastního jmění nyní cení na 23,4 miliardy dolarů, firma přitom za posledních 12 měsíců vydělala na provozním toku hotovosti 1,58 miliardy dolarů, v roce 2019 byla na této úrovni v záporu, v roce 2018 více než 3 miliardy v plusu. Po investicích je v červených poslední čtyři roky, za posledních dvanáct měsíců asi 3,7 miliardy dolarů.

EI je tradiční utilitou v tom smyslu, že jeho akcie jsou málo rizikové. I když beta jako ukazatel systematického rizika vzrostla za poslední měsíce z hodnot kolem nuly na 0,51, stále to je ve srovnání s celým trhem riziko poloviční. Požadovaná návratnost se tak může nyní pohybovat kolem 3,6 %.

Jak bylo uvedeno výše, firma nepokrývá své investice provozním tokem hotovosti, již řadu let to řeší navyšováním dluhu, v roce 2019 navíc navýšením vlastního jmění. Přes to všechno již roky vyplácí dividendy, v roce 2019 to bylo 931 milionů dolarů. Následující graf ukazuje, jak by se podle mých hrubých kalkulací musely dividendy dál vyvíjet, aby ospravedlnily současnou kapitalizaci:

energie elektromobilita Edison

V roce 2015 vyplatila firma na dividendách asi 660 milionů dolarů a výše uvedený graf ukazuje, že podle současné kapitalizace by tok dividend měl po dosažení nějakého současného vrcholu opět výrazně klesat. Graf/scénář konkrétně vychází z toho, že do deseti let se dividenda stabilizuje a pak bude růst o 2 % . Pak stačí, aby ona stabilizace proběhla někde kolem 450 milionů dolarů, tedy méně než na polovině v současnosti vyplácené částky. Je to pesimismus, nebo stále optimismus?

S&P Global Market Intelligence ve svých projekcích u této firmy počítá s tím, že od roku 2025 výrazně klesnou investice – ze současných úrovní 4 – 5 miliard dolarů na zhruba polovinu. To by spolu s růstem tržeb a EBITDA marže mělo zvednou volný tok hotovosti ze záporu do černých čísel řádu jednotek miliard. Tedy mnohem více, než jsou ony kapitalizací „požadované“ dividendy. Ale firma by taky ještě dlouho měla z tohoto volného cash flow splácet dluhy, které už nyní nejsou zrovna nízko. Hodně zkráceně řečeno – nyní hodně investic a hodně dluhů s úpornou snahou stále vyplácet dividendy (a ve výsledku ještě slabší rozvahou). A dlouhodobě, „pokud to vyjde“, potenciál pro tok hotovosti a následně dividendy znatelně nad tím, co je nutné na ospravedlnění současné kapitalizace.

 

Čtěte více:

IEA: Pandemie může zpozdit oživení poptávky po energii až do roku 2025
13.10.2020 10:06
Pomalý proces zotavování ekonomiky z pandemie způsobené šířením nového...
Bloomberg: Vítr a solár jsou na většíně míst nejlevnějším zdrojem elektřiny
20.10.2020 5:59
Vítr a energie ze slunce jsou na většině míst současného světa nejlevn...
Investice do odklonu od uhlí se Česku v budoucnu vrátí, tvrdí studie McKinsey
12.11.2020 10:41
Významné investice do odklonu od využívání uhlí v Česku se v dlouhodob...
Babiš: Tendr na Dukovany stát stále konzultuje s Evropskou komisí, připraven není
23.11.2020 17:22
Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany...
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
26.11.2020 17:13
Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board