Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Výhled pro rok 2022, budoucnost technologických akcií a přepalování trhu

Perly týdne: Výhled pro rok 2022, budoucnost technologických akcií a přepalování trhu

12.03.2021 12:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Energie se nemusí přidat k sektorům, které budou více těžit z akciových rotací, růst v letošním a příštím roce bude naprosto mimořádný, ale cyklické akcie občas přináší zklamání. Inflace se zvedne, ale trh ohrozit nemusí. A ještě více...

Zůstaňte vyrovnaní, skepse k energiím: Valerie Grant spravuje investice ve společnosti AllianceBernstein a pro Bloomberg Finance uvedla, že na trhu je vysoká volatilita a dobře si vedou některé sektory, které v minulém roce zaostávaly. Probíhá tak například rotace od růstových akcií k hodnotovým, ale investorka radí, aby investoři nezabíhali do extrémů a drželi vyrovnaná portfolia. Rotace by podle ní mohla prospívat akciím průmyslových firem a finančním titulů. Podle některých názorů by z ní mohly těžit i energie, ale Grant je u nich podle svých slov poněkud skeptická.

Z čeho tato skepse pramení? Energie si mohou vést nyní dobře, ale z dlouhodobějšího hlediska zaostávaly za trhem. A jelikož ve světě dál roste tlak na snižování emisí, je velmi těžké nějak rozumně predikovat, jak se bude vyvíjet budoucí tok hotovosti energetických společností. Jinak řečeno, v tomto sektoru je vysoká nejistota, k tomu se přidává geopolitické riziko a podle investorky jsou i lepší způsoby, jak nyní využívat probíhající rotaci na akciovém trhu.

Grant připomněla, že rotaci od růstových akcií táhne i tlak na růst sazeb. Tyto tituly jsou totiž na vyšší sazby citlivější, protože jejich tok hotovosti je posunut více do budoucnosti. Zajímavé mohou být naopak některé akcie v sektoru zboží dlouhodobé spotřeby, včetně těch, které trpěly minulý rok a které mají dobrý cyklický výhled. Grant v souvislosti s atraktivními akciemi zmínila i tradiční retail a firmy ze sektoru turistického ruchu a ubytování. Atraktivní by podle ní měly být i banky a finanční společnosti.

Cyklická zklamání: BofA následujícím grafem poněkud mírní nadšení pro cyklické tituly s tím, že „inflační naděje jsou často vystřídány zklamáním“. Graf konkrétně ukazuje vývoj cyklických akcií relativně k defenzivním. Prvního vyznačeného vrcholu bylo podle analytiků banky dosaženo v době, kdy panovaly naděje ve velké investice do infrastruktury, nicméně poté přišlo období, kdy cyklické akcie relativně k defenzívě ztrácely. Stejné to bylo s nadějemi na to, že snížení daňové zátěže přinese boom v korporátních investicích – následovalo období, kdy získávala defenziva. Jak dopadne současné nadšení pramenící z očekávaného spotřebního boomu poté, co se ekonomika otevře?

cyklické tituly inflace zklamání defenzivní
Zdroj: Twitter, BofA, Isabelnet


Růstový rekord a rok 2022: Jim Paulsen, který pracuje jako hlavní stratég v Leuthold Weeden Capital Management, na Bloomberg Markets řekl, že během jeho investiční kariéry rostla americká ekonomika nejrychleji v roce 1984, ale letos je šance, že tempo růstu bude ještě vyšší a dosáhne rekordu v poválečné historii. Může tak dojít k určitému zvýšení inflace a sazeb, ale ve světle prudkého růstu to nebudou ty hlavní faktory ovlivňující dění na trhu. Rozhodující bude růst ekonomiky a zisků korporátního sektoru, který podle stratéga přesáhne současná očekávání.

I v roce 2022 by mohl růst ekonomiky dosáhnout vysokých hodnot, podle stratéga i 5 %. A pak by akcie nezastavil ani vyšší růst sazeb. V roce 2022 se pak ukáže, jak vážné to bude s inflací. Paulsen se podle svých slov stále kloní k tomu, že v ekonomice je sice hodně stimulace a centrální banka udělala vše pro to, aby se inflace zvedla. Nicméně proti tomu stojí silné dezinflační trendy, včetně demografického vývoje v USA a zejména v Číně. K tomu se přidávají nové technologie, klesající rychlost oběhu peněz v ekonomice a „dezinflační způsob přemýšlení ve velké části světa“.

Inflace tak může v následujících 12 měsících znatelně vzrůst, ale pak se podle Paulsena může opět zmírnit a umožnit pokračování ekonomického boomu. V tuhle chvíli je pak podle něj rozumné zůstat mimo investice, které trpí růstem sazeb, vhodné jsou naopak cyklické akcie a trhy mimo Spojených států. Ve světě totiž probíhá synchronizované oživení a zvedají se i zahraniční trhy. Může se ale také stát, že trh to s nadšením přežene a Paulsen míní, že kdyby se index S&P 500 dostal až na úroveň kolem 4 400 bodů, mohlo by být namístě zvýšit váhu hotovosti, protože by mohla přijít korekce.

Podstatné bude, jak moc budou ke konci letošního roku využity výrobní kapacity v americké ekonomice. Paulsen míní, že pro výhled na rok 2021 je velký rozdíl, zda bude nezaměstnanost na konci roku letošního u 4 %, či naopak na 5 %. I v případě volných produkčních kapacit se ale trh může „utrhnout ze řetězu“ a pak hrozí zmíněná korekce. Velké technologické firmy budou podle stratéga „dál dominovat celému světu“, na druhou stranu ale ti, kteří chtějí těžit z dalšího růstu trhu, musí diverzifikovat i do cyklických akcií. Tím ovšem zase roste riziko, že přijdou vyšší ztráty a stratég tak doporučuje dál držet i technologie, protože pokud se trh přehřeje, ty by měly následně trpět nejméně.

Zatím stagnace: Růstový výhled může být extrémně optimistický, ovšem následující graf ukazuje, že hospodářská aktivita v řadě zemí zatím spíše stagnuje. Alternativní indikátory ukazují, že z vybraných zemí je na tom ve srovnání s lednem roku 2020 nejhůře Kanada a Británie. Nejlépe si naopak vede Japonsko a Španělsko:

HDP stagnace Británie Kanada
Zdroj: Twitter, Bloomberg, Isabelnet


Atraktivní technologie: Kevin Simpson z Capital Wealth Planning míní, že na konci února byly technologické akcie poněkud překoupené, pak se ale situace přehoupla do druhého extrému. Tyto akcie přitom podle něj budou vždy reagovat citlivě, a to jak směrem nahoru, tak směrem dolů. A nyní jsou mezi nimi atraktivní jména z hlediska valuačního a jde o dobrý čas přidat je do portfolia i proto, že dlouhodobě jde o firmy, které budou dál vytvářet hodnotu.

Simpson za atraktivní považuje firmy jako Apple, Amazon, Google a Microsoft. Jde o „neuvěřitelné nákupy pokaždé, když se dostaví jejich korekce“. Co ale tolikrát zmiňovaná rotace od růstu k hodnotě? Simpson míní, že k ní již nedojde tak, jako tomu bývalo v minulosti. Důvod je prostý a vystihuje jej následující příklad: „Mám teď ledničku, která je připojená na internet“. Což podle Simpsona ukazuje, že růstové firmy jsou již integrované do mnoha oblastí našich životů a to jim přidává na atraktivitě.

Éra růstových akcií: Atraktivitě růstových a hodnotových akcií se v následujícím grafu věnuje BofA. Konkrétně jde o desetiletou plovoucí návratnost hodnoty k růstu a z grafu je zřejmé, že hodnota měla své zlaté časy po druhé světové válce a pak v sedmdesátých a osmdesátých letech. Krátce pak ještě na vrcholu hypotéční bubliny, ale nové tisíciletí obecně přineslo čas růstových akcií:

růstové hodnotové akcie

Zdroj: Twitter, BofA, Isabelnet

 

Čtěte více:

Na rozvíjejících se trzích sílí důvody k rotaci z akcií do dluhopisů
12.02.2021 6:04
Býka na dluhopisech rozvíjejících se trhů denominovaných v místní měně...
UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
24.02.2021 12:31
Utaženější finanční podmínky pravděpodobně povedou k menším celkovým n...
FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechala investory chladnými
01.03.2021 14:14
Pozitivní překvapení v hospodářských výsledcích amerických firem jako ...
Accenture a rotace mezi růstem a hodnotou
09.03.2021 17:50
Akcie společnosti Accenture si za poslední rok připisuje asi 36 %, za ...
Nasdaq, rostoucí sazby a rotace od hotovosti k akciím
10.03.2021 17:56
Jakou hodnotu má trh? Ne trh jako suma akcií, které se na něm obchoduj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2021
22:08Červená barva ovládla Wall Street, Citigroup -3,19 %  
22:03Komentář: Fed zvažuje zvýšení sazeb v roce 2023. Či dokonce dříve...?
20:34PPF Financial Holdings a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
20:26Česká exportní banka, a.s.: Informace o nové emisi dluhopisů
20:15Fed sazby podržel, do konce roku 2023 počítá s dvojím zvýšením. Dolar vystřelil nahoru
18:00Propast mezi komoditními a dluhopisovými trhy přetrvává
17:24Kdy začne Fed debatovat o změně politiky? Před výsledkem jednání panuje napětí  
16:31Chorvatská automobilka Rimac vstoupí příští rok na burzu. S Porsche prý chce převzít Bugatti
15:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení rozhodování per rollam 16_06_2021
14:53Photon Energy nabízí investorům zhruba pětinový podíl
14:31Expert společnosti Fundstrat prudce změnil svůj názor na FAANG. Strach je za námi, tvrdí
14:30J&T INVESTMENTS SICAV, a.s.: Navýšení objemu investičních akcií
13:09Přímé investice z Číny do EU a Británie loni klesly téměř o polovinu
13:04Děkuji, raději vodu. Hodnota Coca-Coly se po odmítavém gestu Cristiana Ronalda propadla
11:50Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla, průmysl se začal zotavovat
11:06Býk na evropských akciích poběží dál, věří stratégové a upozorňují na slušný diskont vůči USA
10:34Vyšší sazby už v červnu a zpomalující Čína  
10:30Inflace a co by o ní investor měl vědět. Registrujte se na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
9:49Ceny průmyslových výrobců rostly v květnu počtvrté za sebou. Zdražily stavební práce i materiály
9:31Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se "nebojí použít" nástroje proti inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (05/21 Q2, Aft-mkt)
Kroger Co/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.