Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ČNB zřejmě na čas odloží své jestřábí záměry

Rozbřesk: ČNB zřejmě na čas odloží své jestřábí záměry

24.03.2021 9:04
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Hlavní tuzemskou událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Sice se nedá předpokládat, že by ČNB dnes sáhla na úrokové sazby, nicméně něco málo by mohli centrální bankéři naznačit ohledně svých dalších záměrů. Stále totiž platí prognóza, podle které by už ve druhém čtvrtletí měla ČNB začít zvyšovat úrokové sazby a jen v letošním roce tak učinit celkem třikrát. S ohledem na pandemickou situaci i nerovnoměrný vývoj ekonomiky je pravděpodobné, že tento ambiciózní „plán“ nevyjde, a to zřejmě i navzdory prozatím vyšší než očekávané inflaci.

Bankovní rada by se dnes mohla ještě více vymezit vůči hlavnímu scénáři prognózy a třeba se i přiklonit se k tomu pandemickému, protože v prognóze předpokládaná podoba a délka lockdownu se prostě nenaplnila. Podle základního výhledu měla míra restrikce v ČR reprezentovaná Stringency indexem už od začátku února postupně klesat a nyní by se měla nacházet někde blízko šedesáti bodů. Na místo toho jsme byli ještě v polovině března nad osmdesátkou, a tak rozvolňování předpokládané v ČNB zůstává zatím v nedohlednu. Jestli se totiž něco začne brzy uvolňovat, tak to bude spíše pohyb obyvatelstva než třeba restrikce v obchodech a dalších službách. Realita proto zaostává za předpoklady hlavního scénáře a zvyšuje pravděpodobnost scénáře pandemického, který start zvyšování sazeb odsouvá o zhruba půl roku, jak to vyplývá z grafů ČNB. Když k tomu připočteme, že do utahování měnové politiky se nehrnou ani významné zahraniční centrální banky, kde se pandemická situace zlepšuje o poznání více a vakcinace obyvatel probíhá rychleji, není opravdu se zvyšováním sazeb kam pospíchat. Zvlášť když zde nehrozí v podstatě žádné významné „škody“ z prodlení odkladu růstu sazeb. 

Dnešní rozhodování centrální banky bude nepochybně velmi snadné, avšak o to svízelnější bude vyjasnit další záměry ČNB v době, kdy jsou k dispozici s výjimkou inflace a trhu práce pouze lednová tvrdá data z ekonomiky. Něco málo o blízké minulosti by nejenom centrálním bankéřům mohly pomoci i dnešní předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, které napoví, jak si vedly firmy v březnu a jaká jsou jejich očekávání či zakázky pro nejbližší měsíce. Mohou totiž leccos napovědět i o kondici tuzemského průmyslu, na který se v první polovině letošního roku tolik spoléhá. 


*** TRHY ***

Koruna

Koruna v průběhu včerejšího dopoledne pozvolna oslabovala a dostala se až za hranici 26,20 EUR/CZK. Dnes budou finanční trhy čekat na výsledky druhého letošního zasedání bankovní rady ČNB. Nečeká se sice žádná změna sazeb, ale rétorika centrálních bankéřů by měla napovědět, jak vážně to myslí se zvyšováním sazeb předpokládaném v dosud platné prognóze. Nakolik budou dál hovořit o potřebě normalizace úrokových podmínek, a především pak načasování takového kroku. To sice bude více zřejmé až po květnovém zasedání, na kterém bude k dispozici prognóza, nicméně o něco konkrétnější postoj by nepochybně trhy uvítaly už nyní. 

Zahraniční forex
Akciová korekce přináší korekci výnosů americký dluhopisů, což se však nijak zatím neprojevilo na síle dolaru. Naopak, rostoucí averze k riziku tlačí eurodolar níže. Euru navíc ubližuje i nadále pomalé očkování, které dohnalo Německo k prodloužení lockdownu až do 18. dubna.

Tím spíše bude eurodolarový trh sledovat dnes po ránu zveřejněné výsledky indexů podnikatelských nálad v eurozóně (PMI). Ty právě mohou být opět negativně ovlivněny znovu zavedením lockdownů v západní Evropě. 

Včerejší zasedání MNB přineslo nejen novou kvartální inflační prognózu, ale také zajímavé změny v komentáři k rozhodnutí bankovní rady. Ačkoliv MNB uznává, že třetí pandemická vlna způsobí propad maďarského HDP v první čtvrtletí a zpomalí jádrovou inflaci, tak varuje před (proinflačním) dopadem výprodejů v emerging markets (viz TRY či PLN). MNB na závěr komentáře s lehce jestřábím podtextem uvádí, že bude sledovat pro-inflační rizika a je připravena použít svoje instrumenty (aby je potlačila). 

Ropa a zlato
K nezastavení byla ropa WTI. Cena barelu komodity včera propadla o 6,6 % na 57,50 USD. Červené barvě se neubránilo ani zlato. Cena trojské unce zlevnila o 6 desetin procenta na 1.727 USD.

Akcie

Index Dow Jones Industrial Average včera propadl o 9 desetin procenta na 32.423 bodů. Širší S&P 500 zaznamenal pokles o desetinu procenta menší a seanci zakončil na 3.910 bodech. SPX se nad pondělním závěrem (nebo těsně od něj) pohyboval značnou část dne. Technologický Nasdaq Composite padal nejvíce z výše zmíněných. Finální hodnota na 13.227 bodech (-1,1 %) je další close pod 50 DMA.Čtěte více:

Viceguvernér ČNB Nidetzký: Sazby mohou růst po polovině roku, koruna to celé neodpracuje
15.03.2021 16:56
Česká národní banka se necítí být pod tlakem utahování měnové politiky...
Tomáš Holub: ČNB může ve druhé polovině roku zvýšit sazby, ale rizikem by bylo učinit tak předčasně
16.03.2021 14:23
Česká národní banka by mohla začít zvyšovat úrokové sazby ve druhé po...
Rozbřesk: ČNB vyjasní svůj postoj k růstu sazeb
22.03.2021 9:10
Hlavní událostí tohoto týdne bude na domácím poli, pomineme-li veškeré...
Babiš: ČNB by měla přispět do rozpočtu. Rusnok: Nemáme teď zisk, který bychom mohli poslat
23.03.2021 8:27
Česká národní banka by měla přispět do státního rozpočtu podobně jako ...

Váš názor
 • benzín
  24.03.2021 10:26

  myslíte, že pumpaři po 15% poklesu ropy zase tu korunu z ceny zítra uberou nebo ne ? minule řvali že ropa je +15 tak se musí zdražit hned :o)
  Mike
 •  
  24.03.2021 10:10

  proč neřeknou na rovinu, že potřebují ty úspory obyvatelstvu trochu více odrbat a dopřát dlužníkům....a opět budou blábolit ty svoje nesmysly dokola.....
  abc1
  • QE má zelenou i v čr
   24.03.2021 12:04

   tak nám to odsouhlasili, jsem zvědav jak dlouho vydrží čnb odolávat politikům :o)
   Mike
  • abc1
   24.03.2021 10:50

   Skromný dotaz. Umíš si představit, že si přečteš jakýkoliv výstup ČNB a nebudeš mít potřebu napsat, že to jsou i.ioti a ty seš chytřejší?? o)) Nesvedl ti nějaký bankéř partnerku?? Fakt neumím pochopit, že v podstatě ignoruješ všechny témata, ale jak jak se objeví ČNB, osolíš to..
   Velkamedvědice
   • Re: abc1
    24.03.2021 10:56

    asi nemám rád, když někdo dělá z někoho blba......moje příspěvky jsou pouze predikce co očekávat od těch kašpárků.....a myslím, že jsem se vždy strefil....nikdo Tě nenutí číst moje příspěvky, s tvými taky nesouhlasím a nevytrubuju to do světa jak jsi chytrý.....
    abc1
    • abc1
     24.03.2021 12:00

     V kterých evropských zemích včetně ameriky jsou vyší sazby?
     Velkamedvědice
     • Re: abc1
      24.03.2021 12:56

      nechápu proč se ptáš....ale třeba takový vzor, co ty prezentuješ je Turecko.....myslím, že během roku zvýšili sazby o 8 % na 18 % a je to málo, inflaci a nestabilitu se nedaří zkrotit....tamní prezident tvrdí, že se naopak mají sazby snižovat, proto odvolal šefa CB a dosadil opičku, která bude kývat dle jeho pokynů....nedávno Rusko zvýšilo sazby.....a jinak, cílem banky má být cenová stabilita, takže pokud někde mají inflaci 0% není důvod zvedat sazby....tady podle tetku Šilerky máme krizi, kterou svět neviděl a ceny nemovitostí svižně rostou dál i jádrová inflace (ty stejně nevíš co to je) a jinak inflaci máme nad 2 %....., rekordní úspory doomácností, firmy mají více na účtu než půjčeno....ale s tebou nemá smysl argumentovat.....jsi takový kývač politiků typu Babiš apod. (ČNB by dle Andreje neměla zvyšovat sazby....Andrej by zvládl i funkci v ČNB asi ho nominuji) a expertů z ČNB....
      abc1
      •  
       24.03.2021 13:09

       Já propaguju Turecko? o)))) Ty fetuješ??
       Velkamedvědice
       •  
        24.03.2021 14:50

        propaguješ nízké úrokové sazby bez ohledu na okolnosti dané země....v tom se snad nemýlím.....jako Turecký prezident.....
        abc1
        •  
         24.03.2021 15:04

         Srovnávat českou a rureckou ekonomiku je naprstá neznalist věcí. Pokud bych propagoval nízké sazby za každou cenu, /což je tvrzení, jteré naprosto odmítám/, proč bych se tě ptal na evropské a americké sazby. Přesný opak je pravdou. Nejsme pupek světa. Sazby propaguju přiměřené a to nejen místnímu, ale i globálnímu vývoji. Jsme totiž otevřená ekonmika víš, takže menová politika je fost zásadní. Opakuju otázku, v které zemi EU včetně USA postupují jinak, než ČNB a proč?
         Velkamedvědice
         •  
          24.03.2021 16:10

          ano jsem neznalý věci, můžeš my vysvětlit ten rozdíl v ekonomice mezi ČR a Tureckem, konkrétně???? Já říkám, že společný jmenovatel ČR a Turecka bude vládce, v Turecku Erdogan, tady Babiš, oba dva nemocní muži, v případě Turecka se jedná o propojení politiky s centrální bankou.....proto ty problémy, kdy tvrdošině jako ty medvěde je zastáncem nízkých sazeb....no u nás Babiš, pokud bude vládnout i v dalším období, dnes ČNB dostala povolení v QE, tak je jenom otázka, kdy ČNB podlehne Babišovi a budeme na úrovni Turecka....Nedávná vyjádření Babiše, je třeba ponechat nízké sazby....převést zisk do státního rozpočtu k tomu poskok Michl....je to smutné.....
          abc1
         •  
          24.03.2021 15:52

          a já se ptám opět v jaké zemi, které zmiňuješ mají inflaci vyšší než my.....když na jedné straně tvrdíš, že bereš okolnosti dané země....ale hned ukazuješ země Eurozóny či USA....ještě jinak, jakou inflaci očekáváš v ČR koncem roku 2021?
          abc1
       • Nechápeš , proč se ptám
        24.03.2021 13:10

        , ale kritizuješ rozhodnutí ČNB. Ty asi vůbec netušíš, která bije, že..Ostaně ten blábol o Turecku, co si mě podsunul o tom odpovídá
        Velkamedvědice
  • Strach
   24.03.2021 10:28

   Řekl bych že je to úplně jedno, chytří vědí, pár hloupým by to možná došlo oproti stávajícímu stavu. Hloupí však peníze obvykle nemají a žijí od příjmu k příjmu, takže pro ně to není problém. A je dobrým zvykem, že každá profese má svůj jazyk, čímž se vymezuje a dodává si pocit jedinečnosti a nadřazenosti nad jinou skupinou, která to má úplně stejně.
   kipaci
Aktuální komentáře
10.05.2021
17:54Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie  
17:49Jiná úroveň řešení
16:03BioNTech se dostal meziročně ze ztráty do zisku 1,1 miliardy eur
16:02Školní výuka zčásti bez rotací, zahrádky s podmínkou a kulturní akce omezeně venku. Co se změní od 17. května?
15:34Hackeři zaútočili na největšího amerického provozovatele ropných potrubí. Rafinerie objednávají tankery
14:21Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o výplatě úrokových výnosů CZ0002006000 a úrokových sazbách CZ0002005275
14:06Od Baidu po Xiaomi. Čínští tech giganti investují do elektromobilů
13:45Týdenní výhled: Inflační reporty v centru pozornosti, Fed bude ujišťovat o pokračování podpory  
12:45Martin Cakl k zítřejším výsledkům ČEZ: Jednorázové vlivy se nebudou opakovat, upravená EBITDA by ale mohla být vyšší  
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Vnitřní informace
11:48Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Komerční banky za 1Q21  
11:45Komodity dále rostou, úvod týdne je pro akcie smíšený  
11:35Kashkari: Nulové sympatie pro Wall Street, rozhodující je trh práce
11:26Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše od března 2018. A jejich očekávání na rekordu
10:48Zájem o bezpilotní letouny roste a my patříme ke světové špičce, říká šéf Primoco UAV před posledním týdnem úpisu akcií na pražské burze
10:24Petr Dufek: Situace ve službách se stabilizuje. Část cestovního ruchu se odráží ode dna
10:23Rozvolnění: Které služby, obchody a aktivity se dnes otevírají?
9:38Rozbřesk: Německo zrychluje vakcinaci, další plus pro euro
8:55Tržby v sektoru polovodičů letos zrychlí o osminu a překonají půl bilionu dolarů, předpovídá IDC
8:51Česko otevírá maloobchod, cena ropy roste a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)