Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je inflace investiční horor, anebo příběh s happy endem?

Je inflace investiční horor, anebo příběh s happy endem?

26.05.2021 13:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Je nečekaný nárůst amerických spotřebitelských a výrobních cen investiční horor, anebo příběh s happy endem? Podle Stephena Dovera, hlavního tržního stratéga a vedoucího Franklin Templeton Investment Institute, jsou tu tři důvody, proč by se měli investoři obávat. Zároveň ale upozorňuje, že příštích několik měsíců bude plných zvratů.

Děsivé filmy začínají idylickými scénami plnými radosti. Ale ostřílení fanoušci hororu už ví, že na ně číhá nebezpečí. Prvním signálem je často změna hudby, kdy melodii nahradí disonance. V nejlepších hororových filmech ale tyto první signály pominou bez katastrofy. Radost pokračuje, diváci se uklidní. A teror zaútočí až později.

Investoři s americkými dubnovými daty okusili inflační děs, když inflace spotřebitelských a výrobních cen v USA neočekávaně vzrostla. Hudba nálady na trhu se změnila - akcie, dluhopisy a dokonce i kryptoměny klesaly. Na konci týdne však inflační strach ustoupil. Trhy se zotavily a investoři se s radostí vydali na své první víkendové pikniky. Nicméně tři důvody naznačují, že je důvod mít strach.

Tři důvody, proč se obávat

Zaprvé, trhy se letos vezly na růžové vlně. Očkování, otevírání ekonomiky a fiskální i měnová politika podporovaly očekávání růstu a výnosů, díky čemuž rizikové prémie klesaly. Výsledková sezóna za první čtvrtletí letošního roku zatím přináší hvězdné výsledky a výnosy indexu S&P 500 vzrostly téměř o třetinu ve srovnání s touto dobou loni. Pořekadlo „prodej v květnu a odejdi“ může mít historický základ. Ale letos může platit i proto, že od teď bude obtížné, aby se situace ještě o hodně zlepšila.

Zadruhé, ceny aktiv odrážejí nejisté budoucí výsledky. Pouhé diskontování budoucích peněžních toků nyní nestačí a riziková prémie za pochybnost se zdají být oprávněně. Příchod vyšší než očekávané inflace v USA vnáší otázky tam, kde dříve nebyly. Konkrétně otázky ohledně načasování, rychlosti a rozsahu budoucího navýšení úrokových sazeb americkým Fedem. Větší nejistota vyžaduje i vyšší rizikovou prémii, a tedy nižší valuace.

To vede k debatě o tom, zda je tato inflační vlna jen přechodná, anebo trvalá. Předseda Fedu Jerome Powell vytrvale tvrdí, že přechodná. Místopředseda Fedu Richard Clarida ale vyjádřil překvapení nad velikostí dubnového skoku na indexu spotřebitelských cen. Po několika desetiletích nekonzistentních výhledů inflace Fedu mohou být předpovědi této instituce až příliš sebevědomé.

Vzhledem k tomu, že se krátkodobý pohon vyšších cen (poptávka podporovaná mimořádnými fiskálními stimuly a měnovým uvolněním spolu s omezenou nabídkou) pravděpodobně v nejbližší době nesníží, může být zářný optimismus ohledně přechodné inflace v průběhu roku 2021 opakovaně zpochybňován, a možná i po delší dobu. Volatilita (hlavní míra nejistoty trhu) se pravděpodobně bude opakovat, což sníží výnosy očištěné o riziko u všech hlavních tříd aktiv.

Zatřetí, pokud by se inflace a inflační očekávání více zakořenily, měli by investoři větší problém najít si před ní útočiště. Rostoucí úrokové sazby by tlačily dolů ceny dluhopisů, vládních i podnikových. Vyšší sazby hypoték by utlumily chuť k nemovitostem. A ostatní třídy aktiv, které chrání před zvyšující se inflací, tvoří většinou jen malou část průměrného portfolia. Někteří tvrdí, že zajištění proti inflaci představují akcie. Ale pouze některé společnosti budou zvyšovat ceny, navyšovat výnosy a zisky.

Rovněž stojí za zmínku, že faktory, které nyní zvyšují ceny akcií, by se mohly vytratit. Znovuotevření ekonomiky po pandemii představuje jednorázové posílení poptávky a produkce, nikoli opakované. Fiskální stimul z ekonomických i politických důvodů skončí a bude nahrazen fiskální brzdou. A pokud na základě těchto skutečností budou muset akcioví analytici zohlednit také navýšení úrokových sazeb Fedu, prognózy trhu ohledně zisků mohou klesat, nikoli růst.

Jak tedy tento příběh skončí? Čeká investory několik měsíců úzkosti?

Pro ekonomy jsou výsledky nejasné. Naboostovaná poptávka se zmírní. Dočasná omezení na straně nabídky mohou vyřešit kapitálové investice, inovace ve výrobě a distribuci. A zvýšená produktivita je klíčem k dlouhodobému ekonomickému růstu. Ale kombinace rozsahu fiskálního a měnového uvolňování za posledních 12 měsíců je bezprecedentní.

Mnoho cen, zejména u zboží, které se kupuje často, jako je benzín, jídlo, letenky nebo stavební potřeby, roste nejrychleji za celou generaci. Firmy hlásí potíže s hledáním kvalifikovaných pracovníků. A pokud by rychlý růst cen změnil vnímání inflace, mohli by dostat strach i ekonomové.

I když jsou horory předvídatelné a schematické, čelíme úplně jiné budoucnosti. Dalších šest měsíců budou doprovázet zvraty v zápletce, ale neměli bychom se ubírat ke strachu. Investoři jen musí být pilnější než kdy dříve, aby našli příležitosti, které budou z měnící se ekonomiky těžit.

Zdroj: Franklin Templeton

 

Čtěte více:

Co si myslí BlackRock o trzích? Neuvěřitelné cenové tlaky a obava z měnového utahování
19.05.2021 14:18
Rick Rieder stojí v čele dluhopisových investic největšího světového s...
MakroMixér: Růst inflace, síla koruny a nejsou lidi. Jak se dívá na raketový růst cen realit Martina Vítková z NWT?
24.05.2021 6:11
Tři palčivá ekonomická témata, jeden exkluzívní host. Pohled tentokrát...
František Kronus: ČEZ by mohl být lákadlem pro zelené fondy, u technologií dojde na korekci
21.05.2021 17:06
Aktuálním strašákem na trzích jsou obavy z inflace. „Vidíme odliv z t...
Rozbřesk: Sílící inflační tlaky a hlas z Fedu pro debatu o zpřísnění měnové politiky
24.05.2021 9:06
Nálada v eurozóně se dál vylepšuje a ukazuje na solidní výkon ve druhé...
Fidelity: Sledujte inflaci na službách, v příštích měsících významně ovlivní cenovou hladinu v USA
26.05.2021 6:01
Růst cen služeb v USA od roku 2011 vysoce převyšoval růst cen zboží. A...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board