Rizikovost akcií bývá posuzována na základě ukazatele beta. Zjednodušeně řečeno, pokud má nějaká akcie betu vyšší než jedna, znamená to, že je rizikovější než celý trh, a naopak. Akcie s vyšší betou bývají zároveň považovány za cyklické, citlivé na ekonomický cyklus. Na ty se investoři často zaměřují během ekonomické expanze a naopak se jim vyhýbají během útlumu či recese. Francouzská investiční banka Natixis se v jedné ze svých posledních analýz zaměřila namísto akcií na jednotlivé světové ekonomiky, u nichž také zkoumala jejich citlivost na cyklus. Které země jsou podle ekonomů banky nejcitlivější na globální ekonomický vývoj a recese?
Natixis shrnuje výsledky své analýzy v následující tabulce. Čísla ukazují citlivost jednotlivých zemí a regionů na vývoj v globální ekonomice. Ta je podle tabulky nejnižší u Spojených států, Afriky a zemí střední a východní Evropy, což by se tedy mělo týkat i naší ekonomiky. Naopak nejcitlivěji reaguje na změny v globálním hospodářství Latinská Amerika a Mexiko, k tomu Rusko a země OPEC:

Ve druhé části analýzy Natixis zkoumá, co onu citlivost určuje. V principu může svou roli hrát řada faktorů, které banka shrnuje do několika základních skupin: Schopnost provádět proticyklickou politiku, která by eliminovala vliv vývoje v globálním hospodářství. K tomu míra celkového zadlužení země s tím, že čím vyšší je, o to citlivěji ekonomika reaguje na globální cyklus. Dále pak hraje roli citlivost na posuny v měnovém kurzu a u řady zemí mohou hrát svou roli ceny ropy.
U Latinské Ameriky, zemí vyvážejících ropu a asijských zemí mimo Čínu a Japonsko Natixis tvrdí, že všude hraje roli menší schopnost provádět proticyklickou politiku, která by šla proti globálnímu cyklu. U latinskoamerických zemí se přidává citlivost na pohyby měnových kurzů. U Japonska zase hraje znatelnou roli ohledně reakce na globální ekonomický vývoj vysoká míra zadlužení. A u zemí vyvážejících ropu samozřejmě rozhoduje pohyb cen ropy.
Zdroj: Natixis