Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Nová fáze cyklu, akcie po zvednutí sazeb a komodity v korekci

Perly týdne: Nová fáze cyklu, akcie po zvednutí sazeb a komodity v korekci

25.06.2021 13:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Peter Oppenheimer míní, že vstupujeme do další fáze cyklu, která bude nahrávat těm, kteří na trhu hledají jednotlivé podhodnocené akcie. Historie ukazuje, že první zvednutí sazeb nebývá pro akcie žádnou pohromou. Paul Mackel se domnívá, že dolar bude dál slábnout. A že kryptoměny budou dál vykazovat nízkou korelaci s jinými aktivy. Plus další zajímavosti a informace z trhů a ekonomiky v nových Perlách týdne.

Nastává další fáze cyklu, čas na výběr jednotlivých akcií: Evropské banky byly po finanční krizi považovány za neinvestovatelné, již delší dobu jsou docela levné a představují zajímavou investiční tezi pro hodnotové investory. Na Bloomberg Markets se v tomto smyslu vyjádřil Peter Oppenheimer, hlavní akciový stratég v Goldman Sachs. Bankám se podle něj postupně dařilo navyšovat kapitál a zlepšit hospodaření, pak ale zase přišla pandemie a s ní tlak na navyšování rezerv. V tuto chvíli jsou ovšem banky podle stratéga již schopny generovat více hotovosti a ceny jejich akcií se zvedly s tím, jak se trhy přikláněly k cyklickým titulům. I přes vyšší ceny jsou ale evropské banky a jejich akcie stále možným kandidátem pro hodnotové investice.

Americkým bankám již pomáhá výhled na růst sazeb, který by měl mít pozitivní dopad na jejich ziskovost. U bank evropských se tento efekt ještě neprojevuje, protože Evropa je v ekonomickém cyklu za USA a vyšší sazby jsou tak otázkou vzdálenější budoucnosti. „Jsou ale levné a v pozici, kdy mohou opět začít vyplácet dividendy. Jde tak o akcie, kde mohou být investoři na evropských trzích nadváženi“, míní stratég.

Oppenheimer připomněl, že po finanční krizi si dobře vedly zejména růstové akcie a trhy v USA relativně ke zbytku světa. I to bylo ale z části důsledkem celkového příklonu k růstu, protože takových titulů je v USA více. Příčinou bylo jednak to, že ekonomický cyklus byl po finanční krizi „slabý na růst“ a investoři tak hledali firmy a akcie, které dosahovaly růstu vyššího. A k tomu se přidal efekt nízkých sazeb, který favorizuje aktiva s delší durací toku hotovosti, tedy i růstové tituly. Nyní ale podle stratéga přichází změny v tom smyslu, že trhy již nebudou tak rozlišovat mezi růstem a hodnotou.

Jaká aktiva jsou nyní nejatraktivnější? Vedle zmíněných evropských bank Oppenheimer hovořil o těžebních a komoditních společnostech, které mají dobrou schopnost generovat cash flow. K tomu se mu líbí některé defenzivní části trhu. Podle stratéga také již nebude docházet k tomu, že by si americké akcie vedly výrazně lépe, než zbytek světa.

Odborník dodal, že v první fázi cyklu prudce rostou valuační násobky celého trhu a dominují mu zejména cyklické a hodnotové akcie. Tato fáze nyní končí a nastává druhá, kdy se skutečně zvedá celá ekonomika, ale trhy již tak rychle nerostou. Nemá také na nich již takový smysl vybírat jednotlivá odvětví a skupiny akcií, nastává posun k výběru jednotlivých titulů. Jinak řečeno, je mnohem větší prostor pro ty, kteří se zaměřují na hledání jednotlivých podhodnocených akcií.

USA a ti ostatní: Následující graf ukazuje návratnost vybraných rozvíjejících se trhů relativně k americkým akciím:
01
Zdroj: Twitter

Od počátku roku 2020 je na tom stále nejhůře Brazílie a Šanghaj, nad návratnost amerických akcií se v posledních týdnech dostaly akcie indické.


Po prvním zvýšení sazeb: LPL Research v následující tabulce shrnuje chování akcií po prvním zvýšení sazeb, a to od roku 1987. Konkrétně jde o reakci trhu během prvních třech, šesti a dvanácti měsíců:
02
Zdroj: Twitter

Pokud se zaměříme na roční návratnost, zjistíme, že vyjma roku 1987 akcie po prvním zvýšení sazeb posílily, v roce 1997 a 1988 dokonce velmi výrazně. V průměru pak o více než 10 %. Ani půlroční reakce trhu není obvykle negativní, jen u tříměsíční nacházíme více případů, kdy trh oslabuje. I zde jsou ale akcie v průměru mírně v plusu.

Dolar bude dál slábnout: Fed minulý týden přišel s „granátem“, který vyvolal posun na trzích a vedl k uzavírání některých krátkých pozic na dolaru. Pro Bloomberg Markets to uvedl Paul Mackel z HSBC, podle kterého je ale současná síla dolaru jen přechodným a neudržitelným jevem. Americká měna tak začne opět oslabovat, a to díky synchronizovanému globálnímu oživení. Příliš optimismu je pak podle stratéga na britské libře a ta tak bude patřit mezi měny, které k dolaru oslabí.

Mackel byl následně tázán na to, zda lze pozorovat nějaké vazby mezi kryptoměnami na straně jedné a měnovými trhy, či jednotlivými měnami na straně druhé. Odpověděl, že korelace tu jsou velmi slabé a to platí i o dalších aktivech, nejen měnách. K posunu by teoreticky mohlo dojít ve chvíli, kdy by se snížila doposud vysoká volatilita na kryptoměnách a ty by pak mohly začít vykazovat nějakou korelaci s jinými aktivy.

Dolar a akciový trh: Morgan Stanley ukazuje v následujícím grafu korelaci mezi dolarem a akciovým trhem. Ta se ještě na počátku roku 2020 držela v pozitivních číslech, ale pak přišel prudký propad a od té doby je korelace stále znatelně negativní. V posledních dnech se dokonce dostala na nejnižší hodnoty za řadu let a dolar má tak znatelnou tendenci jít opačným směrem, než akcie:
03
Zdroj: Twitter

Komodity jen v přechodné korekci? Současná korekce na komoditních trzích je jen přechodná, komodity v investičních portfoliích by se měly vyplatit ještě takových pět let. V předchozích zhruba deseti letech na nich totiž vládl medvědí trh, a to s sebou neslo i nízké investice do produkčních kapacit. Což se projevuje na současném stavu nabídkové strany trhu a na cenách. Pro CNBC to uvedl Jan Van Cek z Van Eck Associates, podle kterého například rozjetí dolu na měď trvá asi pět let, a proto k výraznému obratu u některých komodit jen tak nedojde.

Van Eck hovořil i o ropných společnostech, které nyní odmítá řada investorů kvůli obavám z dopadu jejich hospodaření na životní prostředí. Odborník se domnívá, že tyto firmy si musí získat zpět svou atraktivitu, a to výplatou dividend. Van Eck byl tázán i na vývoj inflace, podle jeho názoru je dobré rozlišovat mezi inflací komoditní a mzdovou. Ceny komodit, jako je třeba stavební dříví, podle něj „jdou nahoru a po čase zase půjdou dolů“. Z hlediska dlouhodobějšího vývoje inflace jsou rozhodující mzdy. Ani zde ale nepanuje shoda na jejich dalším chování. Současný stav je ovlivněn tím, že řada firem znovu otevírá svůj provoz a shání tak zaměstnance. Na druhou stranu je ale možné uvažovat o tom, že technologie budou udržovat mzdové tlaky nízko.

Následující graf ukazuje vývoj cen komodit mimo energetický sektor:
04
Zdroj: Twitter



Čtěte více:

Drobní investoři začínají dávat přednost hotovosti před akciemi. To v současné době nevěstí nic dobrého, varují odborníci
25.06.2021 11:10
Akcie v očích investorů upadají v nemilost a odborníci varují, že tato...
Investiční tip Mercadolibre - IT volá Fed
25.06.2021 6:10
Poslední jestřábí překvapení od Fedu trochu zamíchalo sektorovými kart...
Spotřebitelská důvěra v Německu se zlepšila více, než se čekalo
25.06.2021 8:44
Spotřebitelská důvěra v Německu se zlepšuje více, než se čekalo. Jakmi...
Rozbřesk: Optimismus v české i německé ekonomice na vzestupu
25.06.2021 9:19
I červnový průzkum důvěry mezi českými firmami i spotřebiteli potvrdil...
Didi plánuje největší primární nabídku čínské firmy v USA od roku 2014
25.06.2021 11:13
Největší čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing chce...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data