Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Názor: Bitcoin může být zajímavé rizikové aktivum, ale určitě ne vhodný prostředek směny

Názor: Bitcoin může být zajímavé rizikové aktivum, ale určitě ne vhodný prostředek směny

07.07.2021 13:48

Mnozí považují trh s bitcoinem, přední světovou kryptoměnou, za bojiště mezi hedgeoými fondy, amatérskými investory, počítačovými nadšenci a zločinci. Riziko investic do této vysoce volatilní anonymní kryptoměny je velké a je lepší jej přenechat těm, kdo se v této hře vyznají, nebo těm, kteří jsou schopni velké ztráty ustát, domnívá se profesorka ekonomie Paola Subacchi. Bitcoin ale začal poslední dobou lákat i země a jednotlivce s omezeným přístupem ke konvenčním platebním systémům. Tedy ty, kteří jsou pro zvládnutí fundamentálních rizik vybaveni nejméně.

První zemí, která zavedla bitcoin jako své zákonné platidlo, se tento měsíc stal Salvador, přičemž schválená legislativa vejde v účinnost v září. Následně bude možné využít bitcoin po celé zemi k úhradě zboží a služeb a příjemci plateb budou mít zákonnou povinnost jej akceptovat.

Salvadořané přitom nejsou měnovému experimentu vystaveni poprvé. V roce 2001 se v Salvadoru stal zákonným platidlem americký dolar, který se používá v domácích transakcích. Vláda prezidenta Franciska Florese tehdy umožnila vedle národní měny colónu také volný oběh dolaru, a to za pevného směnného kurzu.

Stoupenci dolaru tvrdili, že nad salvadorskou ztrátou ekonomické suverenity, měnové nezávislosti, a dokonce i ražebného (rozdílu mezi náklady na výrobu mincí a bankovek a jejich nominální hodnotou) převáží očekávané přínosy makroekonomické stability. Jenže kupní síla prudce klesla a ekonomika tak byla ještě více závislá na remitencích, které v posledních 20 letech tvoří v průměru zhruba 20 % HDP ročně.

Jak zlevnit remitence

Měnové nedostatky, které vyšly na povrch během dolarizace, zejména absence nezávislého makroekonomického institucionálního rámce pro formování domácí politiky, se používáním bitcoinu jako zákonného platidla ještě zhorší. Navíc je bitcoin mnohem volatilnější než dolar. Od 8. do 15. června jeho hodnota kolísala mezi 32 462 a 40 993 dolary a v období od 15. května do 15. června se pohybovala v rozpětí mezi 34 259 a 49 304 dolary. Tak rozsáhlé výkyvy a hlavně to, že jsou vyvolané ryze trhem a že tvůrci politik tak nemohou tuto volatilitu zmírnit, činí z bitcoinu nevhodný nástroj makroekonomické stabilizace.

Salvadorský prezident Nayib Bukele uvedl, že bitcoin usnadní remitenční převody a podstatně sníží transakční náklady. Poplatky, jež migranti musí platit za odesílání peněz domů, jsou skandálně vysoké, a to i přes mnohé výzvy Organizace spojených národů a skupiny G20 k jejich snížení. Podle Světové banky jsou průměrné globální náklady na mezinárodní převod 200 dolarů přibližně 13 dolarů, čili 6,5 %. To je částka výrazně nad 3% metou cílů udržitelného rozvoje.

Nicméně v roce 2020 země s nízkými a středními příjmy obdržely remitence ve výši 540 miliard dolarů. To je jen o trochu méně než v roce 2019, kdy úhrn remitencí dosáhl 548 miliard dolarů, a naopak mnohem víc než příliv přímých zahraničních investic (259 miliard dolarů v roce 2020) i zahraniční rozvojové pomoci (179 miliard dolarů v roce 2020) do těchto zemí. Snížením poplatků na 2 % by se remitence mohly zvýšit až o 16 miliard dolarů ročně.

Rozsáhlý, ale globálně roztříštěný remitenční byznys se spoléhá na elektronické transfery skrze platební systémy komerčních bank. Banky si za použití této infrastruktury a za bezpečnost a spolehlivost mezinárodní sítě účtují tučné poplatky. Ty ale nejsou jedinou potíží. Mnozí migranti v zemi, kde pracují, nemají bankovní účet, stejně tak jako mnohé rodiny v domovské zemi. Po celém světě je 1,7 miliardy lidí bez bankovního účtu. Kromě toho možná někteří migranti potřebují převádět peníze do zemí, které buď nejsou do mezinárodní platební soustavy integrované, anebo mohou přeshraniční transfery přijímat jen omezeně (například Sýrie či Kuba).

Bukele má pravdu, že tomuto systému je třeba se postavit, včetně poskytnutí alternativ, u nichž jsou náklady i rizika nízké. Bitcoin ale není tím správným nástrojem. Bitcoin sice umožňuje lidem převádět hodnotu přímo, celosvětově a bez nákladného zprostředkovatelste třetí strany, ale kvůli své volatilitě je však přinejlepším aktivem a krajně rizikovým uchovatelem hodnoty, a ne prostředkem směny. Riziko náhlého propadu jeho ceny znamená, že migranti ani jejich rodiny v domovských zemích si nemohou být převáděnou částkou nikdy jisti.

Kryptoměna jako menší zlo

Přijetí bitcoinu v Salvadoru bychom neměli hodit za hlavu jako další ukázku kryptoměnové horečky. Spíš bychom měli uvažovat nad tím, proč tolik lidí po celém světě projevuje ochotu používat kryptoměny k nespekulativním účelům. Odpověď možná tkví ve skutečnosti, že současná mezinárodní finanční soustava jim neslouží dobře.

Do platebních soustav mnoha rozvojových zemí výrazně pronikají inovace v oblasti digitálních peněz, jako například služba mobilních peněz M-Pesa v Africe. Pro zajištění infrastruktury a regulatorních rámců na podporu digitálních peněz je však zapotřebí udělat víc. Tento terén se prozatím sestává z nesourodých ploch a plošek.

Naprosto nezbytné jsou koordinované přeshraniční politiky, které zajistí, že bitcoin a další kryptoměny nenadělají v rozvojových zemích víc škody než užitku. Nezavede-li veřejný i soukromý sektor zásadní reformy s cílem zajistit dostupnost a cenovou vstřícnost základních bankovních služeb pro všechny, bude lidi a vlády čím dál víc přitahovat spíš bitcoin a další neprůhledné alternativy s nízkými náklady a vysokým rizikem než tradiční bankovnictví.

Autorka: Paola Subacchi, profesorka mezinárodní ekonomie v Institutu globální politiky při Koleji královny Marie Londýnské univerzity, vydala naposledy knihu The Cost of Free Money.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.orgDisclaimer:

Investování do virtuálních aktiv (např. Bitcoin) či investičních nástrojů navázaných na virtuální aktiva je spojeno s řadou rizik, na která upozorňuje např. EBA (European Banking Authority) v článku „Crypto-assets: ESAs remind consumers about risks“ ze dne 17.3.2021. Tato upozornění naleznete ZDE. Patria Finance a.s. nedoporučuje investovat do nástrojů navázaných na virtuální aktiva z důvodu rizik, která jsou s nimi spojena.

 

Čtěte více:

Světová banka zamítla žádost Salvadoru o pomoc se zaváděním bitcoinu
17.06.2021 8:27
Světová banka (SB) ve středu zamítla žádost Salvadoru, aby mu pomohla ...
Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
21.06.2021 10:30
Bitcoin a další kryptoměny dnes prudce klesají v reakci na rozhodnutí ...
Kryptoměny dávají smysl, ale potřebují regulaci, tvrdí odbornice
24.06.2021 15:08
Flori Marquez je zakladatelkou obchodní platformy BlockFi a na Yahoo F...
Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
22.06.2021 12:59
Aukční dům Sotheby's bude v aukci o vzácný 101karátový diamant přijíma...
Britský regulátor zákazal činnost největší kryptoburze Binance
28.06.2021 10:13
Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) v zemi omezil činnost největší s...

Váš názor
  •  
    07.07.2021 14:27

    Docela by mě zajímalo, jak to mají ošetřeno zákonem. Bude bitcoin jediné zákonné platidlo nebo k tomu zůstane dolar? Když budou zákonné měny dvě jak se bude určovat jejich vzájemný kurs? Třeba bude nějaká vládní autorita každou hodinou zveřejňovat oficiální směnný kurs USD/ bitcoin. Budou se smlouvy s vládou uzavírat v bitcoinech? No uvidíme jak to bude fungovat (nebo spíše nefungovat) promyšlená vládní politika nepatří v latinské Americe k samozřejmým věcem.
    ..
Aktuální komentáře
03.08.2021
22:03Wall Street ve středu v zelené. Moderna +11,5%  
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů
13:05Duchovní opium a elektronické drogy. Tencent dnes po trvdé kritice Číny klesal až o 11 procent
11:12Michal Křikava: Silně kapitalizované KB pomohly k lepšímu zisku nižší opravné položky  
10:34BMW je po loňské ztrátě opět v zisku, výhled a problémy s čipy ale posílají akcie dolů
9:20Sanofi převezme biotechnologickou společnost Translate Bio zabývající se vývojem mRNA vakcín
9:15Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
8:47Začátek evropského obchodování může být většinou v červeném. Pohnou čísla KB jejími akciemi?  
8:35Americký regulátor léčiv urychluje plnohodnotné prověření vakcíny od Pfizer/BioNTech
8:17KB s kvartálním ziskem nad odhady, chce svolat akcionáře kvůli prozatímní dividiendě
7:43Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.6.2021 (2Q 2021)
6:13Připoutejte se, i tento srpen mohou jet evropské akcie z kopce  
02.08.2021
22:08V drtivém finiši zvítězil Nasdaq  
17:52Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy
17:47Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alteryx Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Amgen Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Bayerische Motoren Werke AG (06/21 Q2)
BP PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Caesars Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ConocoPhillips (06/21 Q2, Bef-mkt)
Corsair Gaming Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Devon Energy Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (03/21 Q1)
DuPont de Nemours Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
KKR & Co Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lyft Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Microchip Technology Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Nikola Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Phillips 66 (06/21 Q2, Bef-mkt)
Poste Italiane SpA (06/21 Q2)
Societe Generale SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Warner Music Group Corp (06/21 Q3, Bef-mkt)
7:30Infineon Technologies AG (06/21 Q3)
8:00Stellantis NV (03/21 Q1)
12:55Under Armour Inc (06/21 Q2)
13:00Discovery Inc (06/21 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/21 Q2)
14:00Ralph Lauren Corp (06/21 Q1)
14:00SolarWinds Corp (06/21 Q2)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m