Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co si hodíme před sebe, do toho potom šlápneme

Co si hodíme před sebe, do toho potom šlápneme

05.07.2021 17:31

Na Financial Times uvažují o tom, že fiskální politika by se měla změnit tak, aby reflektovala „nejistý svět“. To jest tak, že by se měla automaticky měnit v případě, že se vývoj odchyluje od toho, co jsme čekali. Což se podle FT liší od současného systému ve Washingtonu, kde je rozpočet pevně dán na celý rok (doplnit můžeme, že nejen tam). Jinak řečeno, „ekonomové neumí predikovat budoucnost a podle toho by mělo být pracováno i s fiskální politikou“. Co když ale budoucnost skutečně umíme projektovat?

1. Víme, co se stane. Zdá se mi, že v řadě oblastí fungujeme na předpokladu „dejme tomu, že víme, co se stane“. Příkladem mohou být ony rozpočty a fiskální politiky, ale třeba i různá investiční doporučení u akcií a dalších investičních aktiv. Tedy doporučení založená na nějaké predikci (u firem třeba toku hotovosti) s tím, že tato predikce je prezentována jako něco, co se prostě stane.

Jde o systém uvažování a chování, na který naráží i onen článek v FT, a který má, mírně řečeno, svá slabá místa. Někdy přitom bývají docela maskována. V investicích se můžeme například domnívat, že diverzifikované portfolio může výrazně pomoci při eliminaci rizika a je stylem uvažování a chování, který reflektuje to, že nevíme, co se stane. Na druhou stranu se opakovaně ukazuje, že korelace mezi jinak jen minimálně provázanými aktivy se výrazně zvedá v době tlaků a frikcí. Někdy to přirovnáván k brzdám, které fungují velmi dobře na rovině, ale přestávají fungovat v zatáčkách.

Určitě zde nechci nikoho přesvědčovat, aby zanevřel na diverzifikaci. Poukazuji v tomto příkladu jen na to, že ono „víme co se stane“ je zde schováno v onom předpokladu konstantně nízkých korelací – předpokladu, že pokles jednoho aktiva bude i v době velkých tlaků vyvážen růstem aktiva jiného. Protože doposud to tak bylo a my „víme“, že tomu tak bude i nadále.

2. Nevíme, co se stane. V tomto volném rozdělení různých pohledů můžeme najít druhý, který za východisko bere to, že nevíme, co se stane. Tento přístup a výchozí bod klade důraz na odolnost systému, včetně nízkého zadlužení, vysoké flexibility a podobně. Narazit tu můžeme dokonce třeba na úvahy pana Taleba o antifragilitě (ještě více, než odolnost) a návrhy z FT na flexibilní rozpočty bych zařadil právě sem.

Například Michael Pettis v souvislosti s oním článkem na FT zmiňuje, že už Hyman Minsky tvrdil, že rozvahy by měly být „nastaveny“ na to, aby volatilitu snižovaly a ne jí zvyšovaly. Ohledně fiskální politiky pak platí to samé – měla by automaticky reagovat tak, aby cyklus tlumila a ne jej násobila. Tento styl přemýšlení může dávat větší smysl než ten v prvním bodě, ale počkejme ještě. Neexistuje totiž ještě další možnost?

3. Projektovat umíme. Vedle výše uvedených dvou možností a pohledů podle mne skutečně existuje ještě třetí a dokonce tvrdím, že nejrelevantnější. První dva totiž alespoň implicitně pracují s tím, že se „děje“ nějaká „realita“ a my buď dokážeme, či nedokážeme říci, jak se bude dít. Někdy se říká, že tuto realitu umíme, či neumíme projektovat. Ale právě na tomto slovu se dá dobře demonstrovat pointa celé věci.

O projekcích ve financích a ekonomii totiž obvykle hovoříme ve smyslu predikcí. Jenže zapomínáme, že něco projektovat znamená doslova házet to před sebe (proicere = navrhovat, vrhat vpřed). Jinak řečeno, proces projekcí není pasivní, ale aktivní – vývoj nepopisuje, ale tvoří. A podle tohoto pohledu projektovat umíme – ne ve smyslu odhadů, ale samotné tvorby (házení před sebe) toho, o čem nyní hovoříme, přemýšlíme, a hlavně čemu věříme.

Kolem tohoto stylu přemýšlení se v ekonomii tak nějak ochomítá třeba Robert Shiller, který poukazuje na to, jakou roli hrají v dalším ekonomickém vývoji různé příběhy a teze, které kolují ve společnosti. K tomu můžeme pro nástin toho, co výše uvedeným míním, sestavit dlouhou řadu sebenaplňujících proroctví. I to by ale bylo skutečně jen nástinem v hloubce toho, jak moc projektování funguje.

Říká se, že bychom si měli dávat pozor na to, co si přejeme. Pokud budeme projekce vnímat tak, jak bylo navrženo výše, jde vlastně o takový skrytý a nerozpoznávaný způsob přání. A neměli bychom pak jen tak lehkovážně házet třeba s těmi, které před nás hází jednu krizi za druhou. A mimochodem, co je to v nás, co nás k takovým predikcím popichuje? A proč?

 

Čtěte více:

Pilulka s novým výhledem. Silná čísla úvodu roku posílají vzhůru odhad pro další roky
27.04.2021 17:08
Skupina lékáren Pilulka, která působí na českém, slovenském a rumunské...
O2 ve čtvrtletí zřejmě zvedla tržby o 2,5 procenta, říká analytik. Představí návrh dividendy?
29.04.2021 11:23
Telekomunikační společnost O2 C.R. oznámí svoje výsledky hospodaření z...
OECD zlepšila výhled pro českou i světovou ekonomiku. ČNB má podle ní zatím udržovat prorůstové nastavení
31.05.2021 11:50
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes zlepšila v...
Jan Bureš: Co bude hýbat kurzem české koruny a kde ji čekat na konci roku?
04.06.2021 11:48
Tempo hospodářského růstu v Česku. Výše úrokových sazeb v Česku a te...
Čínské překvapení a „OSB“ příběhy
28.06.2021 17:36
Čínská ekonomická překvapení míří podobně jako úvěrový cyklus dolů, co...
Investiční výhled pro druhé pololetí: Začátek odvykačky - Fed versus inflace, výnosy versus akcie
05.07.2021 7:31
Sázka na nadprůměrný růst akcií a cyklické tituly nám v prvním pololet...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2021
9:35Víkendář: Automobilky nyní kopírují Teslu. Uvidí se, co dokážou
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data