Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes zlepšila výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok. Předpokládá, že globální ekonomika letos vzroste o 5,8 procenta, zatímco v březnu předpovídala nárůst o 5,6 procenta. Výrazně zlepšila zejména odhad růstu čínské ekonomiky. V Česku podle této organizace nabere zotavování na tempu ve druhé polovině letošního roku díky rozsáhlému proočkování obyvatel, což podnítí oživení v sektoru služeb a podpoří soukromou spotřebu a investice.
OECD nyní očekává, že česká ekonomika letos vzroste o 3,3 % proti 1,5 % v prosincové prognóze. V roce 2022 čeká růst HDP o 4,9 % proti 3,3 % v prosinci. ČNB by podle ní měla prozatím udržovat prorůstový měnověpolitický postoj. Zahájení postupného zvyšování sazeb se předpokládá ke konci roku 2021.
Odhad globálního hospodářského růstu na příští rok organizace zlepšila na 4,4 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Ekonomika podle OECD těží z očkování proti covidu-19 a z vládních opatření na podporu hospodářského růstu.
"Vyhlídky světové ekonomiky se zlepšily, oživení ale pravděpodobně zůstane nerovnoměrné a závislé na účinnosti zdravotnických opatření a politické podpoře," uvedla OECD. "V řadě vyspělých zemí se očkuje čím dál více lidí, vládní stimuly podporují poptávku a podniky se lépe přizpůsobují restrikcím. V řadě rozvíjejících se ekonomik, kde je přístup k očkování i prostor pro vládní podporu omezený, však bude hospodářské oživení jen mírné," dodala organizace.
Zatímco vyspělým ekonomikám umožňuje rychlý postup při očkování obyvatel postupně znovu otevírat podniky, mnohé země na rozvíjejících se trzích brzdí pomalé zavádění vakcín a nové vlny a mutace koronaviru, podotkla ale také OECD.
Centrální banky ve vyspělých ekonomikách by podle ní měly udržovat uvolněné finanční podmínky a tolerovat přestřelování inflačních cílů. Trvalé zrychlování inflace pomůže udržovat pod kontrolou značná rezervní kapacita v globální ekonomice, a to i přes současné cenové tlaky vyvolané výpadky v dodavatelských řetězcích při znovuotevírání ekonomik, uvedla pařížská organizace.
"Světová ekonomika v současné době směřuje ke zotavení, ač s řadou třecích ploch," uvedla hlavní ekonomka OECD Laurence Booneová. Ačkoli věří, že centrální banky se dočasnými cenovými tlaky nenechají vyvést z míry, méně už si je jista finančními trhy, kde vidí riziko vyšších tržních sazeb a volatility.
Vlády by měly nadále podporovat příjmy domácností a firem, dokud nebude očkování v populaci natolik rozšířeno, aby ochránilo nejexponovanější sektory, uvedla také OECD.
Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států, která je největší na světě, OECD zlepšila na 6,9 procenta z březnových 6,5 procenta. Letošní růst v eurozóně nyní odhaduje na 4,3 procenta, zatímco v březnu to bylo pouze 3,9 procenta. Číně na letošní rok OECD předpovídá růst o 8,5 procenta, zatímco v březnové předpovědi uváděla 7,8 procenta. Odhad na příští rok u Číny zlepšila ze 4,9 na 5,8 procenta.
Zdroje: ČTK, Reuters, Bloomberg, OECD
Foto: ©OECD, Hervé Cortinat