Objem dividend vyplacených akcionářům letos ve světě vzroste o 10,7 procenta na 1,39 bilionu dolarů (přes 30 bilionů Kč). Předpovídá to studie, kterou dnes zveřejnila britská investiční společnost Janus Henderson. Celková částka vyplacená na dividendách by tak měla dosáhnout druhé nejvyšší úrovně v historii.
Za rekordem z roku 2019 by dividendy podle prognózy měly zaostat o tři procenta. Loni dividendy výrazně klesly v důsledku koronavirové krize. Ta vedla mimo jiné k tomu, že regulační úřady začaly tlačit na bankovní společnosti, aby si držely hotovost a omezily výplatu peněz akcionářům.
Odhad od společnosti Janus Henderson ukazuje, že odměny akcionářům v letošním roce překonají úrovně roku 2018:

"Celosvětově se dividendy v příštích 12 měsících pravděpodobně vrátí na úroveň z doby před pandemií," uvedla Jane Shoemakeová ze společnosti Janus Henderson. "Podnikový svět je zaplaven likviditou a finanční systém je silný," upozornila. Současné oživení tak podle ní nebude brzdit slabý bankovní systém, jako tomu bylo před deseti lety, když skončila globální finanční krize.
Společnost Janus Henderson uvedla, že pandemie covidu-19 zasáhla zisky podniků méně, než se předpokládalo. Firmy jsou podle ní schopny zvyšovat dividendy, protože se dokázaly přizpůsobit komplikacím souvisejícím s pandemií a zároveň těží z příznivých podmínek na úvěrových trzích a z vládních stimulačních programů.
Cesta k zotavení ale vypadá nerovnoměrně. Těžební společnosti, které jsou jedněmi z největších plátců dividend, se vezou na vzestupu cen komodit. V Evropě pochází polovina obnovených výplat dividend od bank, tvrdí také Janus.
Stratégové v čele s Mislavem Matejkou mezitím v jiném dnešním komentáři poukázali na to, že odhad dividend od těžebních firem se letos více než zdvojnásobily. Nárůst se týká také bank a výrobců aut. Očekávání pro defenzivní sektory, jako jsou zdravotní péče a utility, ale klesly. Hra na dividendy by se tak neměla vnímat jako defenzivní trade, napsali.
Zdroje: ČTK, Yahoo Finance